Etsy'den Gelen Komisyon Faturalarının Muhasebelendirilmesi

Üyelik
21 Tem 2022
Mesajlar
1
Konum
Istanbul
Merhabalar, konu hakkında başka başlıklarda da parça parça bilgiler mevcuttu ancak kafamdaki sorulara tam yanıt olmadığı için yeni bir başlık açıyorum. Uzmanlığınıza ve değerli görüşlerinize başvurmak isterim.

1 seneyi aşkındır ETSY üzerinden yurtdışına satış yapıyorum. Benim Etsy'den ay sonunda aldığım komisyon faturalarında KDV veya VAT payı yok. Bildiğim kadarıyla da Etsy Türkiye'de mükellef değil. Ancak bir başka paylaşımda, paylaşım yapan beyefendinin Etsy faturası üzerinde %18VAT oranı mevcuttu ve buna bağlı olarak KDV indiriminden faydalanabileceği ve stopaja gerek olmadığı söyleniyordu.

Benim faturamda KDV yokken, bir başka faturada nasıl olabilir? Bu konu hakkında bilgisi ve deneyimi olan varsa görüşleriniz çok kıymetli olur. Acaba kaçırdığım bir nokta mı var?

Ben hem 2 nolu KDV, hem de stopaj ödüyorum. Etsy Türkiye'de mükellef olmadığı için de bu yaptığımı yasal olarak doğru olan diye biliyordum. Haliyle verdiğim vergilerin yüksekliği yaptığım işin karlılığını bana sorgulatıyor. İhracatın bu kadar ön planda tutulduğu bir dönemde, mikro ihracat yapan bir kimse olarak doğrusu bu yüksek vergilerin sebebini anlayamıyorum.

Önemli bir konu benim için, dönüş yapar tecrübelerinizi aktarırsanız çok mutlu olurum.

Saygılarımla, Tolga (0536 418 98 64)
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,584
Konum
İSTANBUL
Sayin Tolga bey

Ben bu konuyu formda yazdim. Arama motorundan arayin bulun size iyi bir kaynak olacagindan eminim.
 

smmm-ankara-

Katkı Sunan Üye
Üyelik
7 Eyl 2012
Mesajlar
341
Konum
ankara
Etsy'ye bireysel satıcı şeklinde kayıt yaptırıldığında Etsy gönderdiği komisyondan vergileri kesiyor, satıcı adına vergiyi üstleniyor. (Türkiye'de de yakın zamandan beri faaliyet gösteriyor diye biliyorum).

Bireysel satıcı olup esnaf muafiyet belgesi gönderildiğinde vergi kesmiyor, çünkü vergisel yükümlülük kalkıyor.

Şirket olarak kayıt yaptırdığınızda yine sizden vergi kesmiyor, çünkü vergisel sorumluluk size ait.

O yüzden herkese gönderdiği faturalar farklı olabilir. Siz vergi mükellefi bir şirket olarak başvuru yaptığınız için size gelen faturada VAT yoktur, bireysel başvuru yapan birinde VAT vardır.

Bireysel satıcılarda da kazançtan vergi kesildiği için sonuçta kar-zarar anlamında bir farklılık olmuyor.
 
Üst