Ev Hizmetlerinde 10 Günden Fazla Çalışanların Teşvikleri

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba, işverenim adına evinde çalıştırdığı yardımcısının sigorta giriş işlemlerini yürütüyorum.
ayda 10 günden fazla çalışıyor. bildirimini yaptık. e devlet şifresiyle giriş yaptığımda prim borcu görünüyor. sorun şu ki "yararlanılacak teşvikler" kısmında işaretlemem gereken yer

5510 sayılı kanunun 81. maddesinin (ı) bendi
4447 sayılı kanunun geçici 10. maddesi

olması gerekirken ben

5510 sayılı kanunun 81. maddesinin (ı) bendi
4447 sayılı kanunun 50. maddesi

kısımlarını işaretledim. hata yaptım yani. e devlette görünen prim borcuna baktığımda hiçbir teşvikten yararlanamadığımızı, direk matrahın %34,50 'ini borç olarak gösterildiğini gördüm.
acaba sgk'ya dilekçe versem (nisan ve mayıs ayları geçti zaten, ödeyeceğiz artık teşviksiz) haziran ayı için düzeltme yapıp teşvikten yararlandırılar mı, yoksa çıkış giriş yapıp doğru yerleri mi işaretlemeliyim? (NOT : SGK ŞUBELERİNDE 3 HAFTADIR BU KONU HAKKINDA HİÇBİR ŞEKİLDE BİLGİ ALAMIYORUM)

Sigorta işlemini ilk kez ek-9 göre mi yaptınız?

evet, ilk gez girişini yaptık fakat sorun halloldu. yararlanılmak istenen teşvik kısımları işaretlenmemiş olsa bile, şartlara uyan teşviki zaten yansıtmak zorundalarmış. dün sgk şubesine gittim. benim gördüğüm rakamın fazla olmasının sebebi de 2 aylık prim görünüyormuş. ilginize çok teşekkür ederim.