Evde Temizlik Yapan Kadının Kıdem Tazminatı

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
922
Konum
istanbul
Bir evde temizlik yapan kadın 30 gün üzerinden 5 yıldır ssk lı olarak çalışmaktadır asgari ücretten
şimdi ev sahibi olan işveren kadın çalışanı işten çıkaracaktır (İşleri iyi gitmemektedir)
Bu evde çalışmış olan kadın için kıdem tazminatı verilecek mi? Bu işten çıkarılan kadın işçi işsizlik maaşı alabilir mi? (Ev hizmetlisi olarak çalışmada farklı bir uygulama var mıdır? Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşında) Saygılar
 
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,396
Konum
Lüleburgaz
Kıdem tazminatı ödenecek. 5 yıldır çalışıyorsa 8 hafta ihbar süresi var. 8 hafta önceden işten çıkartacağını yazılı olarak bildirmediyse 8 haftalık ihbar tazminatıda ödeyecek.

İşsizlik maaşı alabilir işveren tarafından çıkarılacağı için.
 

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
922
Konum
istanbul
Kıdem tazminatı ödenecek. 5 yıldır çalışıyorsa 8 hafta ihbar süresi var. 8 hafta önceden işten çıkartacağını yazılı olarak bildirmediyse 8 haftalık ihbar tazminatıda ödeyecek.

İşsizlik maaşı alabilir işveren tarafından çıkarılacağı için.
Üstat işyeri ev ve zaten sgk dosyası kapanacak çünkü ev sahibi durumu kötüleştiği için artık vede çalışan olmayacak yine de ihbar tazminatı olur mu? Saygılar
 

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
922
Konum
istanbul
İstisnalar
Madde 4 -Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz;
a) Deniz ve hava taşıma işlerinde,
b) 50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,
c) Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri,
d) Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dahil) hısımları arasında dışardan başka biri
katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,
e) Ev hizmetlerinde,

Üstat bu kanun maddesine göre "EV HİZMETLERİ" 4857 kanuna tabi değil o zaman tazminat olmaz mı? Saygılar
 
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,396
Konum
Lüleburgaz
Siz normal sigorta dosyası açarak mı çalıştırdınız bu kişiyi yoksa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan bildirgesi ile mi bildirim yaptınız ?
 

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
922
Konum
istanbul
Siz normal sigorta dosyası açarak mı çalıştırdınız bu kişiyi yoksa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan bildirgesi ile mi bildirim yaptınız ?
Normal dosya ancak "Ev Hizmeti" diye açıldı dosya
Üstat farkeder mi? Dosya açılırken Ev Hizmeti diye belirtildi ve çalışan evde yemek ve temizlik işi yapmıştır zaten tek işçi var ve yer evdir
 
Son düzenleme:
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,396
Konum
Lüleburgaz
Tamam dediğiniz gibi ev hizmetleri işi olduğu için iş kanununa tabi olmuyor yani kıdem tazminatı ödenmez. Ancak borçlar kanununa tabi olduğundan dolayı eğer daha önceden yazılı bildirim yapmadıysanız ihbar süresine göre ihbar tazminatını ödemeniz gerekiyor.
 
Üst