zirve

Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
17
Merhaba, Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi kesintisi konusunda net bir bilgiye ulaşamıyorum. Damga vergisi kanununda hizmet üzerinden alınan paralar için verilen makbuzların damga vergisine tabi olduğu yazıyor. Bu konuda özelge de bulamadım. Ayrıca bazı sitelerde de damga vergisinden muaf olduğu yazıyor. 657 sayılı dmk'da doğum yardımı her türlü vergiden istisnadır diyor. Bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
17
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Arkadaşlar, siz doğum ve evlilik yardımlarında damga vergisi hesaplıyormusunuz..?
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Gelir Vergisi Kanunu'nun 25/5'inci maddesine göre evlenme münasebeti ile yapılan yardımlar gelir vergisi stopajından müstesnadır. Bu istisna hizmet erbabının iki aylığını veya buna tekabül eden gündeliklerinin tutarını aşamaz. Evlenme yardımı damga vergisine tabidir.

Gelir Vergisi Kanunu'nun 25/5'inci maddesine göre doğum münasebeti ile yapılan yardımlar gelir vergisi stopajından müstesnadır. Bu istisna hizmet erbabının iki aylığını veya buna tekabül eden gündeliklerinin tutarını aşamaz. Doğum yardımı adı altında yapılan ödemeler damga vergisine tabidir.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Peki arkadaşlar, bu yardımı bir vakıf çalışanına değil de dışardan herhangi birine (muhtaç olduğu için) yapıyorsa damga vergisi ödenmesi gerekir mi?
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Sorunuzu açarsanız cevabı sanırım verilecektir.
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Şöyle ki; yine yardım sözkonusu fakat işveren işçisine yapmıyor bu yardımı, bir vakıf ihtiyaç sahibi insanlara yapıyor. Bu durumda vakfın damga vergisi ödemesi gerekir mi?
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Sn.mes_ar

iki farklı soru sormuşsunuz hangisi için sorunuz ?

Şöyle ki; yine yardım sözkonusu fakat işveren işçisine yapmıyor bu yardımı,

bir vakıf ihtiyaç sahibi insanlara yapıyor. Bu durumda vakfın damga vergisi ödemesi gerekir mi?

iyi günler...
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Bu ikisi aynı soru, ikinci soruyu ben bulamadım doğrusu :)
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Teşvik kanununda
Kanun Numaras?: 3294
Resmi Gazete
Tarih: 14.6.1986; Say?: 19134

Muafiyetler:
Madde 9-

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma dayanışmayı teşvik fonu ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları

yapacakları her türlü muameleler dolayısıyla DV muaftır.
 

Benzer konular

Üst