Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Merhaba, Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi kesintisi konusunda net bir bilgiye ulaşamıyorum. Damga vergisi kanununda hizmet üzerinden alınan paralar için verilen makbuzların damga vergisine tabi olduğu yazıyor. Bu konuda özelge de bulamadım. Ayrıca bazı sitelerde de damga vergisinden muaf olduğu yazıyor. 657 sayılı dmk'da doğum yardımı her türlü vergiden istisnadır diyor. Bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim.

Ynt: Evlenme ve Doğum yardımlarında damga vergisi

Arkadaşlar, siz doğum ve evlilik yardımlarında damga vergisi hesaplıyormusunuz..?

Gelir Vergisi Kanunu'nun 25/5'inci maddesine göre evlenme münasebeti ile yapılan yardımlar gelir vergisi stopajından müstesnadır. Bu istisna hizmet erbabının iki aylığını veya buna tekabül eden gündeliklerinin tutarını aşamaz. Evlenme yardımı damga vergisine tabidir.

Gelir Vergisi Kanunu'nun 25/5'inci maddesine göre doğum münasebeti ile yapılan yardımlar gelir vergisi stopajından müstesnadır. Bu istisna hizmet erbabının iki aylığını veya buna tekabül eden gündeliklerinin tutarını aşamaz. Doğum yardımı adı altında yapılan ödemeler damga vergisine tabidir.

Peki arkadaşlar, bu yardımı bir vakıf çalışanına değil de dışardan herhangi birine (muhtaç olduğu için) yapıyorsa damga vergisi ödenmesi gerekir mi?

Sorunuzu açarsanız cevabı sanırım verilecektir.

Şöyle ki; yine yardım sözkonusu fakat işveren işçisine yapmıyor bu yardımı, bir vakıf ihtiyaç sahibi insanlara yapıyor. Bu durumda vakfın damga vergisi ödemesi gerekir mi?

Sn.mes_ar

iki farklı soru sormuşsunuz hangisi için sorunuz ?

Şöyle ki; yine yardım sözkonusu fakat işveren işçisine yapmıyor bu yardımı,

bir vakıf ihtiyaç sahibi insanlara yapıyor. Bu durumda vakfın damga vergisi ödemesi gerekir mi?

iyi günler...

Bu ikisi aynı soru, ikinci soruyu ben bulamadım doğrusu :)

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Teşvik kanununda
Kanun Numaras?: 3294
Resmi Gazete
Tarih: 14.6.1986; Say?: 19134

Muafiyetler:
Madde 9-

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma dayanışmayı teşvik fonu ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları

yapacakları her türlü muameleler dolayısıyla DV muaftır.