Evlilik İzni

Sayın Lider07 pazara (daha doğrusu işçinin hafta tatiline) denk gelen resmi tatil (01/05 gibi) 1 günlük çalışmadan geçirilen hafta tatili ve 1 günlük de resmi tatil diye 2 günlük ücret mi ödüyorsunuz, yoksa hafta tatili veya resmi tatil gösterip 1 günlük ücret mi?

Sayın Merkür cevap veriyorum bir günlük ücret ama sizde cevap veriniz brde bzm sözleşmede bizim personellerin o gün çalışının yüzde ellisine 1 mayısda mesai verilir diyor yani o gün 66 personelden 50 si çalışması gerekiyor diye düşünün 16 sının hafta tatili 50 si calışrsa 33 kişi mesai alıyor bnde napyorum maksimum 33 kişiye mesai veriyorum diğer 17 kişiye bayram izni veriyorum ama sözleşmede izn verde demiyor 16 kisiyede bn hafta tattili gosyeriryorum yani Sizin cevabnzı ben alamdım siz soruma soruyla cevap verdiniz bende soruyla cevap verecektim ama.Konu uzamasın amacm üzüm yemek yanlış anlamayın

Son düzenleme:
Sayın şeref canınız sıkılmasını bu konuda farklı uygulamalar var amacım doğruyu bulmak iş.mufettişlerinin dediği bile bir birini tutmuyor alo Sgk nın dediği bile birbirini tutmuyor burada birbirimizle enine boyuna nasıl yapılmalı onu bulmak siz öyle düşunuyorsunuz eyvallah sağolasın sayın keremcem de sizden farklı düşünüyor yanlış anlamdysam
Birebir şeref beyle de Merkür le de aynı düşünüyorum, ben hafta tatili mi evlilik izni mi ne şekilde göstereceğinize dair bir laf etmedim sadece.

Bu arada 1 mayısta çalışanların %50sine mesai ödenir nasıl bir madedir anlayamadım ama, 1 mayısta çalışan birine %50 arttırılmış fazla çalışma ücreti öderken diğerine bir günlük genel tatil günü ücreti ödüyorsanız , ilk isyanla birlikte oradan bir gol yersiniz bilginiz olsun.

Kerem bey nasıl şeref beyle aynı düşünuyorsunuz o demiş ki c.tsi e.izni parzar hafta tatili siz de c.tsi evlilik izni pazar evlilik izni p.tsi evlilik izni dediniz ben mi yanlış goruyorum Merkur by ne düşündüğünü söylemediki size söylediyse bilemem sadece soruma soruyla cevap vererek cevbnı ima etmeye çalıştı ama ben ima değil net cevap istiyorum 3 sık sundum size cevap 1 cevp2 cevap3 sadece bundan birisini şececeksiniz o kadar sizin cevaplarını zaten bu 3 şıkkın ićinde ik yada muhasebe değilim şeref beyin dediği gibi ama yüzde elli arttrmalı mesai nerde verilir iyi bilirim benim dediğim resmi tatilde çalışanların sadece yüzde ellisine yani yarısına mesai verilir diyor Yukarda da zaten sayısal örneklerle gayet iyi açıklamıştım saygılar

ör1. personelimiz c.tsi nihak yapacak pazar hafta tatili bu kişi ctsi,pazar,pazartesi evilik izni salı iş başı mı yoksa c.tsi evlilik izni pazar h.tatlı p.tsi ,salı evlilik izni çarşamba iş başı mı olması lazım ...
HAYIR, c.tesi 1, pazar 2, pazartesi 3, salı İŞBAŞI yapar.

ör2.personel 01.06.2016 (çarşamba)-08.06.2016(çarşamba) tarihleri arasında yıllık iznli 04.0.62016 tarihinde evlilik yaparsa,hafta tatilide (05.6.2016) pazar işe başlama tarihi ne olur mazeret izni kadar yıllık izin uzar mı
UZAMAZ.İzin başlangıç ve bitiş tarihini net olarak belirtmişsiniz zaten.8haziran iznin son günü, 9 haziran işbaşı tarihidir. Kullandığı izin süresi 7 gündür.
ör:3 personel isterse evlilik iznini evlendiği gün değilde ilerki bir tarihte kullanabılır mı
Hayır, doğum iznini doğum döneminde, ölüm iznini ölüm döneminde, evlilik iznini evlilik döneminde, süt iznini de emzirme döneminde günlük olarak kullanabilir. İleriye dönük kazanılmış izin hakkı değildir.
ör:4 evlilik izni(3 gün)=doğum izni(5 gün) kullanma şekilleri aynı değil midir ne zaman ve nasıl kullanılacacağı konusunda
Aynıdır, birini doğum olduğunda , diğeri evlenildiğinde kullanılır, çocuk 2 yaşındayken, yada evliliğin 3.yılında kullanılabilecek , çantada durabilecek o kadar günlük izin hakkı değildir.

Hani Öss yada kpss de iptal edilen sorular oluyor, cevap seçenekleri arasında doğru cevap olmayan, maalesef sizin sunduğunuz o üç seçenek arasında doğru cevap olmadığından saplanıp kaldığınız 3 yanlış seçenekten başkasını algılayamıyorsunuz.

3 Şıklı sorunuzun yanıtı E- Hiçbiridir.

Şeref beyle de aynı düşüncedeyim deme sebebim , o yanıtındaki ilk cümledir. Evlilik izni de doğum izni de TAKVİM günüdür, iş günü değil.
Yanıtında çarşamba işbaşıdır şeklinde belirtmiş olduğunu şimdi farkettim, takvim günü sayılır diyip hafta tatilini takvim gününden düşmekle hata yapılmış olur.

Ha aradığınız yanıt, evlilik veya doğum yada vefat izinleri içinde kalan hafta tatili gününü ben bordroda ne diye göstereceğim , haftat tatili olarak mı yoksa ücretli izin olarak mı derseniz, ne isterseniz onu gösterin, izin süresi uzamaz.

Örnek 4ü ben sorayım sadece size izninizle;
Cumartesi pazar çalışma olmayan bir işletmede 23:00-07:00 vardiyasında çalışan biri cuma günü evlilik iznine çıkarsa ne olur?
Cuma gündüz zaten iş günü değil o kişi için, cumartesi ve pazar da iş günü değil. pazartesi de 15:00-23:00 vardiyasına başlayacak.
İzin süresi cuma -cumartesi - pazar olup pazartesi işbaşı mı yapması gerekir?
Yoksa pazartesi-salı-çarşamba izin , perşembe iş başı mı yapması gerekir?

Tabiki sorun kerem bey No problem P.tsi iş başı yapması gerekir cuma 23/07 vardiyası onun tutması gereken bir nobettir cuma günü onun iş günüdür ben ne zaman iş başı yapması gerektiği noktada sizlerle hem fikirim sadece benim öğrenmeye çalıştığım sizin sorunuzda bu kişiye c.tsi ve pazarı puantajda ne gösterirsiniz hafta tatili mı evlilik izni mı size benim sorduğum sadece bu. Sizede ben soru sorabilirmiyim gerçi çok sordum ama cuma 07/15 c.tsi 07/15 pazar hafta tatili olan birisine cuma günü 07/15 nobtni tuttu cuma saatt 23:45 de pazarı kapsayacak şekilde rapor alırsarsa puantajda nasıl gösterisiniz saygılar

Son düzenleme:
Keremcem bey yanlış anlamayınn ama benim yazdıklarımı ve yazdıklarınızı dikkatli okumuyorsunuz size insitiyatif kullanmak istemiyen bir işveren olsanız diye 3 cevaplı bir şık sundum ve bana diyorsunuz ki ceap E hićbiri. şıkları dikkatli okursanız cevabınız hiçbiri olmayacak verdiğiniz cevap o sıklarda mevcut başka bir ihtimal yok ben evlilik izninin "sizin tabirinizle" takvim günü olduğunu (iş günü olmadığını ) biliyorum şeref beyde Merkur byde aynı diyor. ortak düşündüğünüz yada düşündüğümüz olay bu yani takvim günü olduğu.benim ornegime gore pazarı hafta tatili mı yoksa evlilik iznimi gösterirsiniz puantajda mesel bu ...saygılar tavsiye yazılanları tekrar dikkatli okumak...ha birde iş günü demek değil de yıllık izin gibi değildir mazeret izinleri demek bana göre daha doğru

Son düzenleme:
A-"HaAYIR,c.tesi 1, pazar 2, pazartesi 3, salı İŞBAŞI yapar."

B-"Yanıtında çarşamba işbaşıdır şeklinde belirtmiş olduğunu şimdi farkettim, takvim günü sayılır diyip hafta tatilini takvim gününden düşmekle hata yapılmış olur."

Ben b şıkkını söylemiyorum,baştan itibaren A şıkkını savunuyorum ki başka seçenek yok.
Tek istisnası işci lehine olacak uygulamadır.