Explorer Kullananlar Dikkat!

  • Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
16 Aralık 2008 STARTEK

İsveç medyası, Microsoft İnternet Explorer'a yönelik yeni bir casus virüsün hızla yayıldığını bildirdi.

SVD gazetesine konuşan bir uzman, kullanıcının Explorer vasıtasıyla bir web adresine bağlandığında, başka bir web sitesine yönlendirildiğini, orada bir 'jawa script'i yüklemesi istendiğini ve daha sonra da kullanıcının bilgisayarına casus programın bulaştığını söyledi. Kaja Narum isimli uzman, bu durumu kullanıcıların fark edemeyeceğini ve bilgisayar korsanlarının özel dosyalara sızabileceğini kaydetti.

Narum, Explorer'ın bütün versiyonlarında aynı problemin yaşandığını ifade ederken, özellikle versiyon 7'de riskin en yüksek seviyede olduğuna işaret etti. Narum ayrıca, Explorer dolayısıyla meydana gelen bilgisayar mağduriyetlerinin en çok Asya'da yaşandığının altını çizdi.

Microsoft İsveç teknik şefi Daniel Akenine ise, zararın büyüklüğüne göre Explorer'a yeni güncellemelerin gerekli olabileceğini belirtti. Microsoft yetkilisi ayrıca, ortaya çıkan zararın büyüklüğünü ve yayılma alanını araştırmak için büyük çaplı bir araştırma başlattıklarını, son verilere göre Explorer kullanıcıları arasında bu zarara uğrayanların oranının şimdilik yüzde 0,2 civarında olduğunu tahmin ettiklerini ekledi.

Akenine, Explorer'ın 'en yüksek güvenlik' ile kullanılmasını tavsiye etti.
 

Benzer konular

Üst