Eyt'li Olupta %5'lik İndirim Alacaklar İçin Kanun No 15510

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba arkadaşlar.
Her ne kadar SGK tarafından resmi bir duyuru yapılmamış olsa da Beyanname Düzenleme Programının (Bdp) güncel versiyonunda 15510 nolu kanun no eklenmiştir.
Yüksek ihtimal yazılacak kanun no bu olacaktır.Ayrıca resmi bir duyurunun yapılması da beklenmektedir. Bilginize

Ekli dosyalar

• bdp 15510 kanun.jpg
    bdp 15510 kanun.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 23
Yalnız biraz önce bir beyan onaylayayım dedim.Sgk "yanlış kanun numarası seçtiniz" diye hata mesajı getirdi.Şİmdilik biraz daha bekleyeceğiz anlaşılan.

Merhaba peki bu ay bu haktan vazgeçip beklemeden beyanları versek bir sonraki ay seçmekte sıkıntı yaşarmıyız ? Yani hak ihlal olmaz değil mi

Merhaba peki bu ay bu haktan vazgeçip beklemeden beyanları versek bir sonraki ay seçmekte sıkıntı yaşarmıyız ? Yani hak ihlal olmaz değil mi
Hayır tabiki yaşamazsınız.Sadece bu aylık bu indirimden mahsup kalırsınız hepsi bu.Burada hak ihlalinden bahsedemeyiz.Sadece o ay ki indirim hakkını kaybediyorsunuz.Yani bir çok firmada bu şekilde onaylamıştır bile.

İlgili genelge yayınlandı.
Kapsama Giren personeller için teşvik tanımlama yapılması gerekiyor.

5. İndirimden Yararlanmak Amacıyla Yapılacak Olan Başvurunun Şekli

5510 sayılı Kanun'un geçici 95 inci maddesi kapsamında yer alan beş puanlık indirimden yararlanılabilmesi için, işverenlerce e-SGK kanalıyla başvuruda bulunulması gerekmektedir.

İşverenlerce kapsama giren sigortalılara ilişkin yapılacak başvurular, www.sgk.gov.tr adresinden giriş yapılmak suretiyle erişilen “e-SGK/ İşveren/ İşveren Sistemi (https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemiy Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan "15510- Sosyal Güvenlik Destek Primi İndirimi" menüsü vasıtasıyla yapılacaktır.

Ekli dosyalar

• Sgdp %5 Teşvik Genelge.pdf
    207.2 KB · Görüntüleme: 20
aşağıdaki şartın da gerçekleşmesi gerektiğinden aylık bağlanmamış personel için tanımlama yapılmayabilir.

Sigortalının 03.03.2023 tarihi ve sonrasında yaşlılık veya emekli aylığı talebinde bulunması ve bu talebe istinaden sigortalıya 5510 sayılı Kanun'un geçici 95 inci maddesi kapsamında ilk defa yaşlılık veya emekli aylığı bağlanması,

merhaba, ben Beyanname Düzenleme Programının (Bdp) güncel versiyonunu indirdim fakat 15510 nolu kod mevcut değil, siz nasıl görüyorsunuz ki?

merhaba, ben Beyanname Düzenleme Programının (Bdp) güncel versiyonunu indirdim fakat 15510 nolu kod mevcut değil, siz nasıl görüyorsunuz ki?
Aşağıdaki ekran yerinde görüyor olmanız gerek.Göremiyorsanız,bdp'yi kapatın,yeniden indirin ve yükleyin.

Ekli dosyalar

• 15510 kod.jpg
    15510 kod.jpg
    152.4 KB · Görüntüleme: 15
Bu programı bizzat kullanmıyorum ama bana biraz ilkel gözüktü. Herşey eciş bücüş

Merhaba,
İşyerimizdeki 2 çalışanımızı, 30.03.2023 tarihinde emeklilik kodu ile çıkışını yaptık.01.04.2023 tarihinde de aynı kişilerin sgtp ile girişi yapılmıştır.
Çalışanlardan bir tanesi tahsis numarası aldı 2 gün önce sosyal güvenlik kurumundan kısmi ödemesini aldı. Diğer çalışanımız ise hala beklemede
İşveren sistemine giriyorum.,
Teşvikler ve tanımlar segmesinden potansiyel teşvik sorgulamasını tıkladığımda sadece,
5510 SAYILI KANUN 81.MADDE 1.FIKRA (ı) BENDİ satırı yeşil görünüyor.
Emekli maaşının bir kısmını alan çalışanımızın tc si ve meslek kodunu doldurup sorguladığımda ise
yine aynı satır yeşil görünüyor.
Bu sefer 15510/GEÇİCİ 95.MADDE SGDP LİSTELEME-SİLME segmesini tıkladığımda
Listelenecek Veri bulunamamıştır çıkmaktadır.

Bu durumda 2 emekli çalışanın bildirgesini 15510 teşvikli göndermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.

Sizlerin bu konuda düşüncesi nedir? 15510 teşvikli göndersem geri dönüş ne olur?
Teşekkürler