fonradar

Faaliyeti Olmadan Şirketin Kapanışı

muratt

Katkı Sunan Üye
selam
hiçbir faaliyeti olayan limited şirketin kapanışını yapacağız.şirketin bütün beyannameleri boş olarak verildi.şirket sağlık hiz.şirketi..yani emtiası ve duarn varlığı yok.Şirketi kapatmak için yapılması gereken işlemleri sırasıyla yazmanızı rica ediyorum.saygılar

muratt' Alıntı:
selam
hiçbir faaliyeti olayan limited şirketin kapanışını yapacağız.şirketin bütün beyannameleri boş olarak verildi.şirket sağlık hiz.şirketi..yani emtiası ve duarn varlığı yok.Şirketi kapatmak için yapılması gereken işlemleri sırasıyla yazmanızı rica ediyorum.saygılar

Sayın Muratt

Yapman gereken ilk şey şirketin tasfiyesi hakkında bir karar alman ve daha sonra bunu TİC.SİCİL'e tasdik ettirmen.daha sonra bir mizan al bak.
ve gerekli düzeltmeleri yap.15 gün içinde tasfiye başı beyannameni bağlı olduğun vergi dairesine ver,altına tasfiye kararını ekle ve bundan böyle şirket adına vereceğin ve yapacağın işlerde ''TASFİYE HALİNDE...........ŞİRKETİ''ünvanını kullanacaksın.(tasfiye halinde.....şirketi kaşesini yaptırmayı unutma) Tic.Sicilde Tasfiye halinde .....şirketi diye 15 gün arayla sanan sicil gazetesi gelecek 3 ilandan sonra şirketin tasfiyesi 1 yıl 1 gündür bu durumda yine beyannamelerini vermeye devam et.(şirketin ünvanını tasfiye halinde.......şirketi yazmayı unutma)istersen irtibat adresi vererek stopaj beyannameni kapatabilirsin.istersen mahkeme kararıylada kapatabilirsin şirketin 1 yıl 1 günü dolunca tasfiye sonu beyannamesi vereceksin burda önemli olan hesapları tamamen sıfırlaman kar veya zararı ortaklara dağıtmandır.eğer k.d.v varsa ft.keserek eritmen daha iyi olur.örnek istersen forum kullnırsın yardımcı olurum.

Saygılar FERHAT

selam
Tasfiye başı beyannamesinin bir örneğini nerden bulabilirim.Limited şirketi kapatmanın daha kısa yolu yokmu? sizin dediğinize göre şirketin kapanması 1 yıl sürecek.bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.saygılar

Merhaba Sayın Murat,
Sayın Ferhat'ın açıklamaları ile ilgili olarak birkaç düzeltme ve ilave yapacağım. Öncelikle Tasfiyeye Giriş beyannamesi tasfiye dönemini takip eden 4. ay içinde ayın 15'ine kadar vergi dairesine verilmesi gerekmektedir. Tasfiye sonu beyannamesi tasfiyenin bitişinin tescil edilmesinden itibaren 15 gün içersinde vergi dairesine verilmesi gerekmektedir. Verilme süreleri ile ilgili detaylı bilgileri KVK 31 ve 21. maddelerinde bulabilirsiniz. Tasfiye işlemleri tescil edildikten sonra 1'er hafta arayla alacaklı ve borçululara çağrı mahiyetindeki 3 ilan ticaret sicil gazetesinde yayınlanacaktır, son ilanın tarihinden itibaren 1 yıl sonra eğer borç ve alacaklara ilişkin işlemler bitmişse tasfiye işlemini sonuçlandırabilirsiniz. Bu süreci biraz hızlandırmak için Ferhat Bey'in de bahsettiği gibi eğer şirketin borçları ve alacakları ile ilgili bir problemi yoksa mahkeme kararı ile bu süreci hızlandırabilirsiniz. Diğer önemli bir not ise şirketi tasfiyeye sokmadan önce yani ticaret siciline tescil ettirmeden önce tasfiye dönemine ilişkin yasal defterleri tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Tescil olan tasfiyeye giriş tarihinden itibaren vergi dairesine 1 ay içersinde bildirim yapmanız gerekmektedir. Eğer İstanbul'daysanız aşağıdaki linki kullanarak tescil için gereken evrakları bulabilirsiniz. Tasfiyeye giriş beyannamesinin normal olarak verdiğiniz yıllık Kurumlar Beyannamesinden bir farkı yoktur, sadece dönemi, dönem başı ile başlar tasfiyeye girdiği tarih ile son bulur ve bu tarihe kadar olan bilanço ve gelir tablosu eklenir, diğer eklenmesi gereken evraklarda bir farklılık yoktur.
http://www.ito.org.tr/ITOPortal/SDMMain.aspx?tabid=514
Saygılarımla,
Gökhan Başkan

Ynt: Faaliyeti Olmadan Şirketin Kapanışı

Açılalı bir ay olan,tek faaliyeti bir dükkan kiralayıp telefon bağlatmak olan bir limited şirketi kapatmak içinde tasfiye işlemleri şart mı?Daha kısa bir yolu yok mu?

ne yazıkki, tasfiye müessesine girmeden bir sermaye şirketinin; faaliyetine son veremezsiniz.

aslında başka bir kısa yolu var ama o yolada pek çok işletme sahibi girmek istemez.. tasfiye sürecine girdiğiniz takdirde mahkeme kararıyla şirketin tasfiyesini 1 ay içinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak mahkeme ile uğraşmak istenmemesi nedeniyle bu yol pek seçilmez ve 1 yıllık tasfiye sürecine girmeyi yeğler şirket sahipleri.

Mahkeme yoluyla kapanışın neden tercih edilmediğini anlayamadım,sonuçta bağkur yükünden kurlunuyor değil mi?
Mahkeme yolunu seçersek ne yapmak,mahkemeye nasıl ve nelerle gimek gerekiyor,yardımcı olursanız çok sevinirim.

serap55 ' Alıntı:
Mahkeme yoluyla kapanışın neden tercih edilmediğini anlayamadım,sonuçta bağkur yükünden kurlunuyor değil mi?
Mahkeme yolunu seçersek ne yapmak,mahkemeye nasıl ve nelerle gimek gerekiyor,yardımcı olursanız çok sevinirim.

tasfiye kararı alındıktan sonra bağkur sigortalılığını durdurabiliyorsnuz bildiğim kadarıyla,

diğer konuyla ilgili bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=2524.0

Çok çok teşekkür ederim,verdiğiniz link beni gerçekten aydınlattı.
Ama insanlar neden bunu tercih etmiyor da bir senelik tasfiye dönemini göze alıyorlar acaba?

serap55 ' Alıntı:
Çok çok teşekkür ederim,verdiğiniz link beni gerçekten aydınlattı.
Ama insanlar neden bunu tercih etmiyor da bir senelik tasfiye dönemini göze alıyorlar acaba?
biz bir sene beklemeyi göze alamadık. Erken dağıtım istedik. Tasfiyeyede mahkeme kanalıyla girdik. ( ortaklar görüşmüyor) .
zor bir süreç bilirkişi falan.. ama tabi 1 yıl beklemekten iyidir.
benim tasfiye ile ilgili sormak istediğim bir soru var. Tasfiye memuruyum . Erken dağıtım istedik ve hesapları toparlamaya çalışıyorum. Ödenmemiş sermaye var. ortaklardan tahsil yoluna mı gitmeliyim.
Şirketin çok borcu - alacağı yok. ama tasfiye süreci masrafları için de para yok.
birde tasfiye memuru olarak mahkeme bana aylık 500 lira belirlemiş.
Vergiye tabidir diye düşünüyorum.( G.V - D.V ) doğru mudur ?