Farklı Bir Firmadan Gelen Ödeme Hk.

Kıtmir

Katkı Sunan Üye
Merhaba üstadlar;

Ticari ilişki içerisinde bulunduğumuz bir firma adına, başka firmalardan tarafımıza ödemeler yapılmaktadır.
Ödemeler milyon TL civarındadır.
Bu durumun kanuna uygunluğu nedir ?
Almamız gereken bir aksiyon var mıdır ?

Şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Size sorulacak "Neden hiçbir iş yapmıyor gözüktüğünüz firmadan ödeme alıyorsunuz?" sorusuna ispat edici bir cevap verebiliyorsanız sorun olmaz.

"faturalı satışlar yapılan a firmasından alacaklar, faturasız satış yapılan b firmasının resmi hesaplarınıza gönderdiği para ile kapatılmış." savını hiç bir şüpheye yer vermeyecek şekilde çürütmelisiniz.

Mantıklı bir açıklama yapılabilmesi için üç firmanın en az ikisi arasında bir bağ olmalı diye düşünüyorum. A ile B arasında ve B ile C arasında bir mal/hizmet alımı olmalı ki C, ödemeyi B adına A ya yapabilsin. Böyle bir ilişki varsa aralarında protokol yapılabilir, B, C den olan alacağını A firmasına temlik edebilir... Bunun dışındaki durumlar açıklama yapılmasını zorlaştırır.

Bizde de benzer durum mevcut.
Yurt dışındaki tanıdığımız tüccar bize döviz gönderiyor. Bir tür garantör gibi oluyoruz. Biz dövizi,
yurt dışındaki tüccara direkt satış yapan satıcıya gönderiyoruz.
Satıcı “benim paramı kimden aldığım önemli değil” diyor.
Bizimde bu firmadan sürekli alacağımız, yurtdışındaki tüccara da sürekli borcumuz görünüyor.
Bu işi nasıl düzenlerim bilmiyorum?

Bizde de benzer durum mevcut.
Yurt dışındaki tanıdığımız tüccar bize döviz gönderiyor. Bir tür garantör gibi oluyoruz. Biz dövizi,
yurt dışındaki tüccara direkt satış yapan satıcıya gönderiyoruz.
Satıcı “benim paramı kimden aldığım önemli değil” diyor.
Bizimde bu firmadan sürekli alacağımız, yurtdışındaki tüccara da sürekli borcumuz görünüyor.
Bu işi nasıl düzenlerim bilmiyorum?
Yurtdışındaki tüccara mal satan tüccara yaptığınız ödemeleri, yurtdışından para gönderen tanıdığınız tüccarın (tekerleme gibi oldu)borcuna kaydediniz. Bu şekilde kaydederseniz ödeme yaptıkça borcunuz ve alacağınız kalmaz. Bu ödemeler için yurtdışından size para gönderen tüccardan yazılı talimat almanızda fayda var. Yazı alamıyorsanızda e posta yazışması yapıp bunları saklayınız. Alacağınız talimat; " şirketinizden olan alacağıma mahsuben x firmasına 10000 usd ödemenizi rica ederim." gibi