fonradar

Fatura düzenleme zorunluluğu

Merhaba,

internet üzerinden web sitesi barındırma hizmeti satın aldım ve kredi kartı ile ödeme yaptım. Tutar 39TL+KDV . İki hafta bekledim, fatura gelmeyince firmaya eposta göndererek faturayı göndermelerini istedim. Bana şu yanıtı gönderdiler:

Merhabalar;
Fatura gönderimlerimiz posta yolu ile yapılmaktadır.Dilerseniz aslı gibidir şeklinde kargo ile ücret alıcı olarak gönderim yapabiliriz.
Saygılarımla.

Ben daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım. Sizce firmanın bu tavrı yasal mı? Aslı gibidir ile neyi kastediyorlar. Faturanın aslını göndermek zorunda değiller mi ? Yasal olarak olması gereken nedir?

Teşekkürler.

Ynt: fatura düzenleme zorunluluğu

Selamlar
Siz ilk görüşmenizde faturayı posta ile gönderdiniz mi diye sordunuz mu?

Ynt: Fatura düzenleme zorunluluğu

selamlar,

Galiba faturanın aslını kaybetmişler ki size aslı gibidir yapıp gönderelim diyorlar, aslı gibidir olan faturayı alın sorun olmaz.

Ynt: fatura düzenleme zorunluluğu

twolf ' Alıntı:
Selamlar

Evet. Daha doğrusu "Faturanız hala gelmedi, lütfen posta ile gönderir misiniz" dedim.
1- Benden kargo ücreti istemeye hakları varmı ? Yani; hizmeti satıp, tahsilatını yapmış olan bir firma müşterisine istediği belgeyi vermek zorunda değil mi ?
2- Aslı gibidir şeklinde bir uygulama yasal mı?

win.win ' Alıntı:
twolf ' Alıntı:
Selamlar

Evet. Daha doğrusu "Faturanız hala gelmedi, lütfen posta ile gönderir misiniz" dedim.
1- Benden kargo ücreti istemeye hakları varmı ? Yani; hizmeti satıp, tahsilatını yapmış olan bir firma müşterisine istediği belgeyi vermek zorunda değil mi ?
2- Aslı gibidir şeklinde bir uygulama yasal mı?

Selamlar
bu konuda kesin bir yanıt almanız zor.Şöyle zor;
Satıcı firmanın prensibi gereği ilk fatura posta ile gönderiliyor olabilir.Alımı yaparken bunu biliyor olmanız gerekir.kaldı ki web üzerinden alımlarda fatura genelde posta ile gönderilir,ayrıca özel talep ederseniz mail olarakta gelmesini sağlayabilirsiniz.İkinci gönderimde kargo masrafını alıcımı üstlenir satıcımı üstlenir konusu özel konudur.bunun yerini kanunda bulamazsınız.fakat bu husus aslında satıcının web sayfasında genelde yazar.Fiyat yazarken genelde kargo dahil veya +.... tl kargo bedeli diye yazar.Belki sitede yazıyordu siz dikkat etmediniz bilemiyorum.Bu arada alımı yaparkenki bildirdiğiniz adres anlaşılır olmayabilir,hatalı olabilir,size ulaşmamış olabilir.karşı taraf verdiğiniz adrese gönderdiğini iddia ediyorsa ve ispatlayabiliyorsa çokta birşey yapılamaz.Velhasıl bu konu çok net değildir.

İkinci sorunuzdaki aslı gibidir uygulaması da yasaldır.fatura üzerinde ıslak kaşe-imzalı aslı gibidir yazılması faturayı yine geçerli kılar.Sıklıkla yapılan bir durumdur.
Saygılar

Artık domanin ve hosting hizmeti veren firmalar faturayı online düzenleyor, sizde Kullanıcı menüsünden düzenlenen faturayı görüp döküm alabiliyorsunuz.