Fatura Düzenlerken Alıcı Bilgileri Yerine Kaşe Kullanılması Doğrumu?l

Bürolarla sık sık karşılaştığımız bir konu; Mükellefler fatura düzenlerken alıcı bilgilerini yazmak yerine, alıcının kaşesini kullanıyorlar. Bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Saygılar...

Güzel bir konu aslında. VUK a göre faturalar kalem, makina ya da mürekkeple düzenlenmek zorunda. Burada kaşe bunların hiçbirine girmiyor. Kaşe kullanma ile oluşabilecek sorun yazının silik çıkması ya da dağılmasıdır. Bu da faturanın okunur ve anlaşılırlığını doğrudan etkiler. Diğer taraftan kaşede fatura nizamında istenen alıcı bilgileri varsa ve rahatça okunabiliyorsa ben bu nedenden dolayı usulsüzlük cezası yiyen bir mükellefle karşılaşmadım. Diğer taraftan kaşe stampalarında mürekkep kullanılıyor diye biliyorum. Bu da dolaylı da olsa faturanın mürekkeple doldurulması anlamına gelebilir sanırım.

Güzel bir konu aslında. VUK a göre faturalar kalem, makina ya da mürekkeple düzenlenmek zorunda. Burada kaşe bunların hiçbirine girmiyor. Kaşe kullanma ile oluşabilecek sorun yazının silik çıkması ya da dağılmasıdır. Bu da faturanın okunur ve anlaşılırlığını doğrudan etkiler. Diğer taraftan kaşede fatura nizamında istenen alıcı bilgileri varsa ve rahatça okunabiliyorsa ben bu nedenden dolayı usulsüzlük cezası yiyen bir mükellefle karşılaşmadım. Diğer taraftan kaşe stampalarında mürekkep kullanılıyor diye biliyorum. Bu da dolaylı da olsa faturanın mürekkeple doldurulması anlamına gelebilir sanırım.
Şimdi kaşe basılabilir mi? Basılamaz mı?

Şimdi kaşe basılabilir mi? Basılamaz mı?

Ben kaşe yerine yazı ile yazılmasını tavsiye ederim ancak belirttiğim gibi bu konuda kesilmiş bir cezaya daha önce hiç rastlamadım. VUK göreceli olarak yaşlı bir kanun olduğu için bazı kavramlar eskimiş durumda, madde gerekçelerine de ulaşabilmek çok zor ve dönemin meclis tutanaklarında dağınık düzenlemeler var, ayrıca kanunlaştığı dönemden sonrada kanun ciddi anlamda değişiyor. Örneğin eskiden mürekkeple kullanılan kalemler vardı. Şu anda ben böyle bir şey kullanan kimse göremiyorum. Bu mevcut durum. Kanun Tasarısı yayımlandı VUK için. Onda da mürekkep, kalem ifadesi yerine silinemez şekilde doldurulmalı diyor. Kısacası ben kullanmayın derim ancak başka birisi de kullanın derse ona da saygı duyarım.

Üstad, değerli görüşlerin için teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla, konu ile ilgili net bir durum söz konusu değil...