Fatura Kesme Sınırı

beyza

Katkı Sunan Üye
indirilen liste yaparken fatura kesme sınırı altındakileri faturaları tek tek göstermeyip tek bi liste halinde şu kadar adet fiş şu kadar tutarında diye gösteriyorum. 2006 yılında fatura kesme sınırı 400 YTL idi. 2007 senesinde bu tutarda bir değişiklik oldu mu ?

Teşekkürler.

Ynt: Fatura Kesme Sınırı

beyza hanım,2006 yılındafatura kesme sınırı 520YTL idi, 2007 yılında 560 oldu iyi günler

bu yazdıklarınız kdv dahil tutarlar mı ?

Merhaba,
Eğer gözümden kaçan istisnai bir durum söz konusu değilse Vergi kanunlarında belirlenen tutarlar KDV hariç tutardır.

sayın başkan o konu msj yazdıktan sonra benim de kafama takıldı yalnız bulamadım mevzuatta, doğru olabilir mevzuatı buraya katarırsanız sevinirim....

Merhaba,
Mevzuatta bu miktar ve tutarların KDV dahil olduğuna veya olmadığına dair bir hüküm yok. Yalnız "B Formunda limit" 30.000,00 YTL olarak açıklanınca KDV dahil olarak mı yoksa KDV hariç olarakmı düşünüyorsun. veya Gelir Vergisi kapsamında 2007 yılında çalışanlara işyeri dışında yemek verilmesi durumunda istisna tutarı 8,80 YTL olarak tesbit edildi. Bu tutarı KDV hariç olarak uyguluyoruz. veya mükellefiyeti etkileyen yıllık alım ve satım tutarlarında yine KDV hariç rakam uygulanıyor.
Ayrıca KDV bedele eklenen bir vergi ve satıcı sadece aracılık ediyor. Tüketiciden alıp, idareye yatırıyor. Günün birinde KDV kaldırılıp yerine başka bir vergide gelebilir. O zaman onuda eklemek gerekecek.

sayın başkan mevzuatta açık bişey yazmıyor, vuk md 232 ve ilgili tebliğlerde de yazmıyor, söyledikleriniz doğru ve birde buna iktisadi kıymetlerin demirbaşa girme sınırını ekleyebiliriz bunda da kdv hariç rakam geçerli yalnız fatura kesme sınırında aynısı geçerli değil bence kdv dahil olması gerekiyor gibi geliyor bana

Merhabalar,

KDV tevkifatı ile ilgili tebliğlere bakarsanız orada ilgili tutarın kdv dahil olduğundan bahsediyor.

KDV Genel Tebliği :91
7- Tevkifat Uygulamasında Sınır

Bu tebliğ kapsamına giren her bir işlemin bedeli Vergi Usul Kanunu’na göre o yıl için geçerli fatura düzenleme sınırını aşmadığı takdirde hesaplanan katma değer vergisi tevkifata tabi tutulmayacaktır. Fatura düzenleme sınırı 2004 yılı için katma değer vergisi dahil 440 milyon lira olduğundan, bu yılın sonuna kadar katma değer vergisi ile birlikte 440 milyon lirayı geçmeyen işlemler için tevkifat uygulanması söz konusu değildir.........

Sn.Başkan'ın belirttiklerine aynen katılıyorum. O yüzden bu tebliği okuduğumda şaşırmıştım. Halen bu konuda tereddütüm var.

Ben de kdv dahil tutar olarak dikkate aldım hep.
Netlik olmadığı için en azından riske atmamış oluyorum.

2010 yılı için fatura kesme limiti 680 tl (kdv dahil)
2010 yılı için d.baş yazma sınırı 680 tl (kdv hariç) tir.

ftg ' Alıntı:
2010 yılı için fatura kesme limiti 680 tl (kdv dahil)
...
Aksi belirtilmedikçe tüm limitlerde kdv ve benzeri vergiler hariçtir.

sn.ftg bu konudaki son açıklama 2007 yılı şubat ayında, cevabınız biraz geç olmuş!