fonradar

Fatura Tahsilatı Merkezinde Kdv Beyannamesinde Tutarsızlık ..

acemismmm

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,İlk kez karşılaştığım bir durum olduğundan yardımlarınızı bekliyorum.Haziran ayında yeni açılan iş yerinde kontör satışı yapan mükellef elektrik,su telefon faturası tahsilatı da yapıyor.Haziran ayı beyannamemizin tutarları farklı çıktı.Kontör satış karı 20tl.de 0,30 kuruş.Faturada 1 tl.dir.Bilgilerimiz şöyle:TESLİM VE HİZMET BEDELİ

TABLO-1 TEVKİFAT UYGULANMAYAN İŞLEMLER. 950 tl. Kdv % 18:171 tl.

TABLO-6 DİĞER BİLGİLER

Kontör satışından gelen tutar;

Özel Matrah Şekline Tabi İşlemlerde Matraha Dahil Olmayan Bedel:740 tl.

Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel(Aylık) :1.690 tl

Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (Kümülatif) :1.690 tl

Kredi Kartı İle Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel :1.090 tl.dir.

Sorum şu;

1)Teslim ve hizmet bedelimiz 950 tl.fakat fatura tahsilatları karşılığı kredi kartı ile tahsil edilen tutar 1.090 tl.bu uyumsuzluk nedeniyle vergi dairesinden bir ceza yer miyiz.

2)Bu durum için ne veya neler yapmalıyım ?

Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Sayın acemismmm

Teslim ve hizmet bedelimiz 950 tl.ile fatura tahsilatları karşılığı kredi kartı ile tahsil edilen tutar 1.090 tl.bu uyumsuzluk nedeniyle vergi dairesinden bir ceza gelmeden önce sizden bu uyumsuzlukla ilgili izahat istenir. Yapacağınız izahat sonucunda ceza söz konusu ayrıca ben yukarıda bir uyumsuzluk göremedim.

Zira ;

TEVKİFAT UYGULANMAYAN İŞLEMLER. 950 tl.

Özel Matrah Şekline Tabi İşlemlerde Matraha Dahil Olmayan Bedel:740 tl.

Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel(Aylık) :1.690 tl

Burda belli ki o ayki toplamların yani 1.690,.-tl denk gelen ödemelerin 1.090.-tl'lik kısmı kredi kartı ile yapılmış. (Kontür satışlarında KDV olmadığı için bu durum sizi yanıltmasın. )