Faturanın Alıcıya Teslim Edilmemesi

Arkadaşlar hepinize kolay gelsin.Biliyosunuz fatura düzenlemeyen mükellerflere 2010 yılı için 160 tl den az olmamak üzere %10 ceza uygulanmakta.Ancak bir müşteriye malın teslim edildiği, faturasının kesilip vergisinin ödendiği fakat faturanın müşteriye verilmediği veya postayla yollanıp müşterinin eline ulaşmadığı durumlarda da bu cezadan söz edebilirmiyiz?

Daha net söylemek gerekirse biz bir daire satışı yapsak , tapudan daireyi teslim etsek , aynı gün faturasını kesip kdv ve KV olaran beyanımızı yapsak ,müşteriden banka kanalıyla paramızı alsak , aramızda hiç bir alacak verecek kalmadığı halde daireyi alan kişi bana faturamı vermediniz diye bizi maliyeye şikayet ederse herhangi bir cezaya maruz kalırmıyız?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Faturanın Alıcıya Teslim Edilmemesi

Sizde aslı gibidir yapıp faturayı gçnderin bu kadar basit
faturayı karşı tarafta takip etmek zorundadır eğer asıl kaybolmuşsa aslı gibidir yerine kullanılabilinir

:) Sn APAÇİ keşke sizin dediğiniz gibi okadar basit olsa

Gerek VUK açısında gerekse TTK kanunu açısından ayrı ayrı sakıncalı durumlar doğabilir. VUK 229, 231/5, 232 maddelerine bakıldığında VUK nun 353/1 maddesine göre %10 ceza kesilmesi içten bile değil.Yine TTK nun 23/2 ye göre karine teşkil edebilmesi için faturanın muhattaba tebliğ edilmesi gerekmekte biliyomusunuz bilemiyorum.

Durum bihayli karışık çünkü konu parayı aldım almadım veya malı teslim aldım almadım konusu değil.Bu konuda iki tarfında hiç bir talebi olması mümkün değil.Mükellefim müşteriden parayı banka kanalıyla aldı ve kayıtlarına alarak alacağını kapattı.Müşteriyede aldığı daireyı tapudan teslim etti.Faturasınıda elden verdi.Fakat müşteri kişisel bazı problemlerinden faturayı almadığını ve sizi şikayet edicem diyerek mükellefimi tehtit etmekte.Ayrıca şunuda belirtmek isterim bu daire satışı 2009 yılında gerçekleşti.Mükellefim 2009 yılında KDV iadesi talebinde bulunuldu tüm kesilen faturalar ve alınan faturalar incelenerek KDV iadesi ödendi.Tabi kesilen bu faturalarda vergi dairesinde o tarihte dosyasına girmiş bulunmakta.Açıkçası bu konuda önlem olarak neler yapabiliriz onu bulmaya çalışıyorum.Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

faturası kesilmiş bir konunun neyini sıkıntı yapıyorsunuz anlamadım faturası kesilmemiş olsa anlarım geçmişe fatura kesemem dersin
fatura kesildiği için %10 ceza olmaz
ayrıca müşteriye noter aracılığı ile ihtar gönderin ekinede faturanın aslı gibidir ini ekleyin ve durumu bildirin
hiçbişey olmaz korkmayın
faturayı sorgulamak zorundaydı daireyi alan aradan bir yıl geçmiş yeni sorguluyor faturada kesilmiş ben sorunu hala anlamış değilim

Faturayı kesip beyanda bulunduysanız problem yok. Zaten para bankadan geçmiş, tutarlar da uyumluysa, zaten tapu da yapılan bir işlem. Daha ne olsun. Çok problem oluyorsa satış yaptığınız daire adresine faturayı iadeli taahhütlü veya noter kanalıyla gönderin.