Fazla Mesai Çalışması Hk.

Tuareq

Katkı Sunan Üye
Herkese Selam,
Şöyle bir sorum olacak.
Şirketimiz,
haftanın 5 günü 08:00 - 18:00 saatleri arasında günlük 9 saat olmak üzere
çalışmaktadır. Cumartesi günleri de fazla mesai çalışması yapmaktayız.
Bu mesai %50 olarak ödenmekte.
Benim sorunum şöyle;
Aynı şekilde bir bölümümüz gece vardiyesinde çalışmaktadır.
Yani 20:00 - 06:00 saatleri arasında 5 iş günü.
bu personel de cumartesi günleri 20:00 - 06:00 saatleri arasında mesai çalışması yapmaktadır. Şimdi biz bu personelin mesai ücretini %50 olarak mı yoksa %100 olarak mı hesaplayacağız? Ya da gece 00:00 a kadar %50 den sonrasını %100 den mi hesaplayacağız?
bu konuda cevaplarınızı bekliyorum. Ayrıca hesaplama mantığının dayandığı kanun var mı?
Teşekkürler..

Kod:
Fazla çalışma ücreti
MADDE 41. - Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır
............
Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir. 
.............
Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz
Kod:
Hafta tatili ücreti
MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
Kod:
Genel tatil ücreti
MADDE 47. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

[quote="Ogün Güneş[/quote]

Sayın Ogün Güneş,
ben bu kanun metinlerinden, sorunumla ilgili birşey çıkaramadım zaten. Bu forumda yeralan deneyimli yöneticilerin, bilgili insanların yorumlarını ve yorumlarının dayanaklarını bekliyorum. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

POSTALAR HALİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRILARAK YÜRÜTÜLEN İŞLERDE ÇALIŞMALAR İLİŞKİN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Gece Çalıştırılma Yasağı

Madde 5 — 4857 sayılı İş Kanununun 69 uncu maddesinin birinci fıkrasında tanımlanan gece dönemine denk düşen 20.00-06.00 saatleri arasındaki işçi postalarında, 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçilerin çalıştırılmaları yasaktır.

Gece Çalışma Süresi

Madde 7 — Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, İş Kanununun 42 ve 43 üncü maddeleri ve 79 sayılı Milli Korunma Suçlarının Affına, Milli Korunma Teşkilat, Sermaye ve Fon Hesaplarının Tasfiyesine ve Bazı Hükümler İhdasına Dair Kanunun 6 ncı maddesi ile 4857 sayılı İş Kanununun 70 inci maddesinde öngörülen Yönetmelikte belirtilen haller dışında, işçilerin gece postalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır.

Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan bir postanın çalışması, gece çalışması sayılır.