Fazla Mesai Ücreti Gece Çalışması

8 yıldır bir fabrikada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım mesai saatlerimiz 17:45 - 08:00 yemek molasını bu saatten çıkıyorlar ve gecede 13.5 saat çalışmış sayılıyoruz işe bir gün istrahat edip ertesi gün geldiğimizden dolayı haftalık çalışma suremiz ortalama 45 saat çıkıyor. Bayram ve resmi tatil günleri çalışmamız işveren tarafından siz vardiyalı çalışansınız size bayram mesaisi olmaz denilerek ödenmiyor.
Benim soruma gelince
1. Gece çalışmalarında süre 7.5 saati aşamaz aştığı taktirde haftalık çalışma suresi dolmasa dahi işçiye fazla mesai verilmek zorundadır diye bir kanun var güvenlik görevlisi bu kanundan yararlanabilir mi.
2. İşe bir gün istirahat edip bir gün gelmekteyim yani senede resmi tatil günlerimin ortalama yarısında çalışmaktayım işyerine giriş ve çıkışta kart basıyoruz nöbet listesi ve puantaj bilgileri işverende mevcut fakat ben hangi günler işe geldiğimi ve geçmiş mesai bilgilerimi ıspatlayamam ama bu günlerde güvenlik görevlisi olduğum için çalışma yaptığım garantidir işveren bu bilgileri mahkeme durumunda çıkarmak zorunda mıdır veyahut değiştirebilir mi.
3. Gece çalışması 20:00 da başlayıp 06:00 da bitiyor diyorlar ama benim nöbetim çok daha uzun ben gecede kaç saat mesai yapmış olurum.
4. Sözleşmemi bu nedenlerden tek taraflı fesh edebilir miyim.
5. Eğer edersem ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı alabilir miyim.
6. Bu alacaklarının geriye dönük kaç yılını alabilirim.

Sıkılmazda cevaplarsanız minnettar kalırım.
Saygılar

Olayımızı bir çok yönden, detaylı olarak irdelemek gerekmektedir.
-Olayımızdaki posta düzenine göre çalışanımız 1 nci gün çalışıyor,2ci gün çalışmıyor,
-posatanın günlük çalışma süresi(17.45-08.00)13 saat 45 dk.
-günlük fiili çalışma süresi 13.45-1.45dk ise=fiili çalışma 12 saat
(not:f.çalışma süresinin hesabında ,günlük rara dinlenme sürelerinin tam olarak bilinmesi gerekir .10 saat süreli ve üzeri işlerde ara 1.5 saat,14 süreli işlerde ise 2 saat olmalıdır.Çay kahve yemek molaları çalışma süresinde sayılmaz)
-haftalık iş günleri,bir hafta 4 gün,sonraki hafta 3 gün,diğer sonraki hafta 4 gün şeklindedir...
--buna göre,1 nci hafta 4x12=48,2ci hafta 3x12=36....şeklindedir
-bu durumda,esnek çalışma olan denkleştirme konusu gündeme gelir(tabiki bu durumda sınırlı olmalı ve anlaşarak yapılmalıdır)
-denkleştirme konusunda,yoğunlaştırılmış hafta ile daha az süreyle çalışılan hafta veya haftaların toplam çalışma süresi,çalışılması gereken haftalık çalışma süresi 45 saati geçmemelidir,geçerse bu yöndende geçen/45 saati aşan süreler fazla çalışmadır ama olayımızda böylesi bi durum yok
-ANCAK olayımızda haftalık çalışma süresi aşılmamış olsa da,günlük azami fiilen 11 saati aşan ve gece çalışmalarında gece 7.5 saati aşan çalışmalar f.çalışma niteliğindedir.
-postalar halinde çalışanlar yönünden,bayram ve genel tatil çalışmaları,diğer çalışanlar gibi sabit olmayabilir/düşmeyebilir/tutturulamayabilir,bu durumda olması gereken,postalar halinde çalışanların bu tatil günlerindeki çalışmalarında saat esası dikkata alınmalıdır,saat ve gün bazında tutturulabiliyorsa normal işlem yapılmalıdır.dolayısyle postalar halinde halinde çalışanların da, tatil çalışmaları ödenmelidir.
-fazla çalışma yaptığının ispatı işciye,ücretin ödendiğinin ispatıda işverene aittir
-olayımızdaki sözkonusu günlük 11 saat üzeri ve gece 7.5 saati aşan çalışmalar ile b.ve g.tatil çalışmalarınız var ve ödenmediyse bu haklı nedene dayalı olarak fesih(işci yönünden M24/II-e) yoluna gidebilirsiniz,ANCAK tarafınızdan ispatı gerekir(diyeceksiniz ki işveren bilmiyor mu?bilir de işine gelmeyebilir,genelde de gelmez)
-işci tarafından m.24/II-e bendine göre yapılan fesih işleminde(sgk-iş den çıkış nedeni Kod:25)olayında işci,işsizlik ödeneğine hak kazanır
-Diğer yönden haklı olarak fesih yoluna gitsenizde işveren haklarınızı ödemeyebilir,bu takdirde tek çıkar yol dava açmak olacaktır,bu davanın sonuçlanması da 2-3 yıl sürebilir.
Tavsiyem ayrılma niyetiniz var ise kendi başınıza harakat etmemeniz ,bir avukat dan yardım almanız ve bizim görüşlerimizide ileterek işlem başlatmanızdır.
Kolay gelsin
-

Olayımızı bir çok yönden, detaylı olarak irdelemek gerekmektedir.
-Olayımızdaki posta düzenine göre çalışanımız 1 nci gün çalışıyor,2ci gün çalışmıyor,
-posatanın günlük çalışma süresi(17.45-08.00)13 saat 45 dk.
-günlük fiili çalışma süresi 13.45-1.45dk ise=fiili çalışma 12 saat
(not:f.çalışma süresinin hesabında ,günlük rara dinlenme sürelerinin tam olarak bilinmesi gerekir .10 saat süreli ve üzeri işlerde ara 1.5 saat,14 süreli işlerde ise 2 saat olmalıdır.Çay kahve yemek molaları çalışma süresinde sayılmaz)
-haftalık iş günleri,bir hafta 4 gün,sonraki hafta 3 gün,diğer sonraki hafta 4 gün şeklindedir...
--buna göre,1 nci hafta 4x12=48,2ci hafta 3x12=36....şeklindedir
-bu durumda,esnek çalışma olan denkleştirme konusu gündeme gelir(tabiki bu durumda sınırlı olmalı ve anlaşarak yapılmalıdır)
-denkleştirme konusunda,yoğunlaştırılmış hafta ile daha az süreyle çalışılan hafta veya haftaların toplam çalışma süresi,çalışılması gereken haftalık çalışma süresi 45 saati geçmemelidir,geçerse bu yöndende geçen/45 saati aşan süreler fazla çalışmadır ama olayımızda böylesi bi durum yok
-ANCAK olayımızda haftalık çalışma süresi aşılmamış olsa da,günlük azami fiilen 11 saati aşan ve gece çalışmalarında gece 7.5 saati aşan çalışmalar f.çalışma niteliğindedir.
-postalar halinde çalışanlar yönünden,bayram ve genel tatil çalışmaları,diğer çalışanlar gibi sabit olmayabilir/düşmeyebilir/tutturulamayabilir,bu durumda olması gereken,postalar halinde çalışanların bu tatil günlerindeki çalışmalarında saat esası dikkata alınmalıdır,saat ve gün bazında tutturulabiliyorsa normal işlem yapılmalıdır.dolayısyle postalar halinde halinde çalışanların da, tatil çalışmaları ödenmelidir.
-fazla çalışma yaptığının ispatı işciye,ücretin ödendiğinin ispatıda işverene aittir
-olayımızdaki sözkonusu günlük 11 saat üzeri ve gece 7.5 saati aşan çalışmalar ile b.ve g.tatil çalışmalarınız var ve ödenmediyse bu haklı nedene dayalı olarak fesih(işci yönünden M24/II-e) yoluna gidebilirsiniz,ANCAK tarafınızdan ispatı gerekir(diyeceksiniz ki işveren bilmiyor mu?bilir de işine gelmeyebilir,genelde de gelmez)
-işci tarafından m.24/II-e bendine göre yapılan fesih işleminde(sgk-iş den çıkış nedeni Kod:25)olayında işci,işsizlik ödeneğine hak kazanır
-Diğer yönden haklı olarak fesih yoluna gitsenizde işveren haklarınızı ödemeyebilir,bu takdirde tek çıkar yol dava açmak olacaktır,bu davanın sonuçlanması da 2-3 yıl sürebilir.
Tavsiyem ayrılma niyetiniz var ise kendi başınıza harakat etmemeniz ,bir avukat dan yardım almanız ve bizim görüşlerimizide ileterek işlem başlatmanızdır.
Kolay gelsin
-

Şeref bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Çalışmakta olduğum yer büyük bir holding.
Çalışma bakanlığı müffettişlerinin denetlemelerine önlem olarak bizim nöbet listemizde güvenlik görevlisinin biri 16:00 da geliyor 24:00 da gidiyor. Diğeri 24:00 da geliyor 08:00 da gidiyor görünüyor ama biz nöbet listesine baktığımızda ikimizin o gece nöbetçi olduğunu ve 17:45 te gelip sabah 20:00da gideceğimizi anlıyoruz. Yani bir şifre söz konusu. Sorumlu müdürümüze bayram mesailerimizi verin diye defalarca söyledim ama sürekli ne yapacaksınız mesaiyi boşverin gelin gidin işte diye dalgaya alındım.
Benim şikayetim durumunda işveren bu nöbet listesini gösterecek ama bir listede ayrıyetten var.
Yemek saatini çok kısa süreli düşüyorlar güvenliği riske atmamak amacı ile. Puantajın 13.5 saate göre hesaplandığı müdür imzalı birkaç belgenin fotokopisi var elimde.
Ayrıca günlük nöbet teslim belgelerimizde nöbet saati 17:45 08:00 da yazıyor ve buda hem biz hemde bölüm müdürü tarafından imza altına alınıyor. Bu listelerinde çokca fotokopisi var ve dahada alabilirim. İşe giriş çıkışta kart basıyoruz ve bu kayıtlar kaç yıl saklanıyor bilmiyorum ama işveren tarafından saklanıyor, bu belgeler mahkeme durumunda yok edilebilir mi yoksa ibraz edilmek zorunda mı.
Ben daha önce çalışmış ve hala çalışmakta olan çalışma saatlerimi bilen birçok şayit bulabilirim bunlar benim işime yarar mı.
Daha fazla hakkımı yedirmek istemiyorum şikayette bulunacam ve kesinlikle bir avukat yardımı alacam.
Teşekkürler.

Şeref bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Çalışmakta olduğum yer büyük bir holding.
-Çalışma bakanlığı müffettişlerinin denetlemelerine önlem olarak bizim nöbet listemizde güvenlik görevlisinin biri 16:00 da geliyor 24:00 da gidiyor. Diğeri 24:00 da geliyor 08:00 da gidiyor görünüyor ama biz nöbet listesine baktığımızda ikimizin o gece nöbetçi olduğunu ve 17:45 te gelip sabah 20:00da gideceğimizi anlıyoruz. Yani bir şifre söz konusu.....................anlıyorum,kağıt üzerinde yazılı olan ile fiili uygulama farklı demek istiyorsunuz.Her ne kadar böyle bir yol izlemiş olsalarda esas olan fiili uygulamalardır,daha öncede ifade ettiğim gibi bunun ispatı size ait
- Sorumlu müdürümüze bayram mesailerimizi verin diye defalarca söyledim ama sürekli ne yapacaksınız mesaiyi boşverin gelin gidin işte diye dalgaya alındım......................bu sözün şimdilik hiç bir anlamı yok, ispat ettiğinizde ne anlama geldiğini anlarlar
-Benim şikayetim durumunda işveren bu nöbet listesini gösterecek ama bir listede ayrıyetten var...................çok güzel
-Yemek saatini çok kısa süreli düşüyorlar güvenliği riske atmamak amacı ile. Puantajın 13.5 saate göre hesaplandığı müdür imzalı birkaç belgenin fotokopisi var elimde....................çok güzel lehinize.yemek saatinin ve diğer mola saatlerinin kısa tutulması demek sizin daha çok çalıştığınız anlamına gelir,örneğin toplam ara dinlenem süresi 1.5 saat idi,siz ise 30dk.mola verdiniz ya,kalan 1 saatlerde fazla çalışma niteliğindedir,bununda ispat edilmesi gerekir
-Ayrıca günlük nöbet teslim belgelerimizde nöbet saati 17:45 08:00 da yazıyor ve buda hem biz hemde bölüm müdürü tarafından imza altına alınıyor. Bu listelerinde çokca fotokopisi var ve dahada alabilirim......................çok güzel lehinize.haftalık veya aylık düzenleniyorsa birer fotokapi alınız
-İşe giriş çıkışta kart basıyoruz ve bu kayıtlar kaç yıl saklanıyor bilmiyorum ama işveren tarafından saklanıyor, bu belgeler mahkeme durumunda yok edilebilir mi yoksa ibraz edilmek zorunda mı................yok edilebilir veya üzerinde değişiklik yapılabilir
-Ben daha önce çalışmış ve hala çalışmakta olan çalışma saatlerimi bilen birçok şayit bulabilirim bunlar benim işime yarar mı...................elbette tanık beyanları önemli,doğrusunu söylerler ise lehinize olur
Daha fazla hakkımı yedirmek istemiyorum şikayette bulunacam ve kesinlikle bir avukat yardımı alacam.
Teşekkürler.

Tekrar belirteyim bir avukat ile görüşmeden hareket etmeyiniz