Fazla Mesai Ücreti Alamama

13 yıl 9 aydan beri bir otelin resepsiyon bölümünde 3 arkadaş asgari ücret ile çalışmaktayız.
çalışma şeklimiz her birimiz hafta da 4 gün 8 saat, 2 gün 12 saat, bir gün izin, son bir sene bunu 24 saat çalışma 48 saat dinlenme olarak yapıyoruz.
Resmi tatil, Hafta sonu tatili gibi bir iznimiz yok ve asgari ücretten 1 krş fazla para almıyoruz, onuda son 2 senden beri geç ve eksik olarak banka üzerinden değil elden almaktayız, bu şartlar altında daha fazla dayanacak mali durumumuz kalmadığından işten ayrılmak istiyoruz.
sizlerden yardımını istediğim konu fazla çalışma mesai ücreti hakkımız var mı? var ise nasıl ispatlayabiliriz ve haklı fesih hakkımızı nasıl kullanabiliriz.

Yardım eden cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1-son bir sene öncesine istinaden haftanın altı günü çalışıyor,bir gün h.tatili kullanıyorsunuz.
a.4 gün,iş süresi 8 saat ise ara dinlenme 30 dk.olduğunnda
-4x7.5=30 saat
b.2 gün,iş süresi 12 saat ise ara dinlenme 1.5 saat olduğunda
-10.5x2=21 saat
-30+21=51 saat haftalık çalışma süresi
c.buna göre 51-45=6 saat haftalık fazla çalışma doğar
-ortalama 4 hafta x6= 24 saat aylık ortalama fazla çalışma doğar.
Not:fazla çalışmanın tespitinde ara dinlenme süreleri önemli.

2-son bir senelik çalışmalarınıza ilişkin detay bilgilere ihtiyaç var bu nedenle bir haftada yani yedi günde, iş günleri,iş süresi,ara dinlenme süresi ve dinlendiğiniz yani çalışmadığınız günleri sıralı olarak belirtiniz.

3-Bayram ve genel tatil günlerinde çalışmışsanız ücreti ayrıca ödenmelidir,h.tatili günü çalışmışsanız ve haftalık çalışma süresini de aşmışsanız burnunda ücreti ayrıca ödenmelidir.

4-maaşlarınızın geç,düzensiz ve noksan ödenmesi ile ilgili de detay bilgilere ihtiyaç var.

Sonuç:kısaca anladığım kadarıyla ,tazminat hak edecek derecede haklı olduğunuz hususlar var görünüyor ancak öncelikle bazı noktaların tarafınızdan mutlak ispat edilmesi gerekir.
-var ise yanlış anladığım kısımlar ile tarafınızca detaylandırılması gerekenleri belirtiniz,ben veya diğer sn.üyeler yardımcı olabiliriz.

Not.oldukça fazla hizmet süreniz/kıdeminiz var aman dikkatli olunuz,hatta bir avukat ile görüşüp olayı kesinleştirmeden hareket etmemenizi öneririm.

Son düzenleme:
2-son bir senelik çalışmalarınıza ilişkin detay bilgilere ihtiyaç var bu nedenle bir haftada yani yedi günde, iş günleri,iş süresi,ara dinlenme süresi ve dinlendiğiniz yani çalışmadığınız günleri sıralı olarak belirtiniz.
Sabah saat 08.00 de işe başlangıç ertesi sabah 08,00 iş sonu olmak üzere 24 saat çalışıyorum. Bu 24 saat içinde müşteri saat kaçta gelirse gelsin hizmet veriyoruz geceleri oda servisi de dahil.
Yani 1. hafta 3 gün, 2. ve 3. hafta 2 gün, 4. hafta 3 gün çalışma yapıyorum. ara dinlenme, uyku falan bize göre iş gereği yapamıyoruz ama devlet sanırım 24 saat çalışamazsın deyip 14 saat çalıştığımız kabul ediyor.
3-Bayram ve genel tatil günlerinde çalışmışsanız ücreti ayrıca ödenmelidir,h.tatili günü çalışmışsanız ve haftalık çalışma süresini de aşmışsanız burnunda ücreti ayrıca ödenmelidir.
Bayram, genel tatil günler ve hafta tatili dediğim gibi 3 arkadaşız ve payıma düşen günler çalışıyorum.

4-maaşlarınızın geç,düzensiz ve noksan ödenmesi ile ilgili de detay bilgilere ihtiyaç var.
Maaşlarımızı ilk günden beri elden alıyoruz, bordro veya ona benzer bir şeye imza atmıyoruz.
son 2 seneden beri maaşlarımızı geç ve eksik alıyoruz. örnek vermem gerekirse 31 ağustos 2017 itibari en son aldığım maaş haziran 2017 maaşımın yarısı. Lakin dediğim gibi maaşı alıp almadığıma dair bir imza veya banka dekontu gibi bir belge yok. işveren maaşı+ f. mesai tutarlarını verdim dese almadığımı nasıl ispatlayabilirim.

Sonuç:kısaca anladığım kadarıyla ,tazminat hak edecek derecede haklı olduğunuz hususlar var görünüyor ancak öncelikle bazı noktaların tarafınızdan mutlak ispat edilmesi gerekir.
-var ise yanlış anladığım kısımlar ile tarafınızca detaylandırılması gerekenleri belirtiniz,ben veya diğer sn.üyeler yardımcı olabiliriz.
Maaşımızı aldığımıza dair resmi veya gayri resmi bir belge imzalatılmıyor, işe giriş çıkış saatlerimizi belirten bir pusula vb gibi şeylere imzamız yok anlayacağınız karadüzen bir çalışma sistemimiz var. Tanık ile olacaksa bir hayli tanığımız var.

Not.oldukça fazla hizmet süreniz/kıdeminiz var aman dikkatli olunuz,hatta bir avukat ile görüşüp olayı kesinleştirmeden hareket etmemenizi öneririm.

İlginiz alakanız ve cevabınız için teşekkür ederim.