Fazla Mesai Hakkında

merhaba
2000 TL net maaş alan personelin fazla mesaisi de içine dahil günde 2 saat mesai
yapıyolar.7,5 saat normal 2 saat mesai ben bu kişinin net maaşından gerçek maaşını mesai hariç nasıl bulabilirim bana yardımcı olmanızı rica ederim.

Sorunuzu anlayamadım.
Sözleşmede fazla çalışma ücreti dahil, net 2000TL ücret olarak mı belirlenmiş net ücret?

O zaman hesaplamanız gereken bir rakam bulunmuyor demektir. Bulmaya çalıştığınız rakam zaten belirlenmiş.: Net maaş: 2000TL
Yapmanız gereken; fazla çalışma süresi yıllık 270 saat sınırını geçtikten sonraki kısım için (2000/225)x1,5 formuluyle fazla çalışma saat ücretini bulup, fazla çalışma süresi ücretini ödemekten ibaret olmalı.

merhaba
2000 TL net maaş alan personelin fazla mesaisi de içine dahil günde 2 saat mesai
yapıyolar.7,5 saat normal 2 saat mesai ben bu kişinin net maaşından gerçek maaşını mesai hariç nasıl bulabilirim bana yardımcı olmanızı rica ederim.

sözleşmede aylık net 2.000 TL olduğunu belirtmişsiniz bu durumda mesai hariç bir ücret hesaplamanıza gerek bulunmamaktadır.
haftalık 45 saat ve günlük 11 saat çalışma süresini geçmediğiniz sürece bir sıkıntı oluşturmayacaktır.

İyi Günler.

ben bu kişinin net maaşından gerçek maaşını mesai hariç nasıl bulabilirim
Nereye çevirirseniz çevirin, durum değişmeyecek,
kişinin net ücreti yıllık 270 saate kadar fazla çalışma süreleri DAHİL( hiç fazla çalışma yapmasa da, 269 saat yıl içinde fazla çalışma yapsa da) aylık 2000TL NET bulacaksınız.

merhaba
....ben bu kişinin net maaşından gerçek maaşını mesai hariç nasıl bulabilirim
.

Yapmanız gereken; fazla çalışma süresi yıllık 270 saat sınırını geçtikten sonraki kısım için (2000/225)x1,5 formuluyle fazla çalışma saat ücretini bulup, fazla çalışma süresi ücretini ödemekten ibaret olmalı.

Fazla çalışma yönünden;
a.270 saate kadar olan kısım için bulmanız zaten gerekmiyordu.
b.bu sınır geçildikten sonrası sn.Keremcem beyin dediği gibidir,(asıl-gerçek ücreti 2000 tl.)
Diğer yönden ise "Hasta ,izinli sair sebeblerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak..."ödenmeye devam edilecek.
(NOT:"Diğer yönden..."şeklinde başlayan bu son cümleye istinaden sonraki letimde açıklık getirilmiştir,bilgilrinize sunulur.)

Son düzenleme:
Diğer yönden ise "Hasta ,izinli sair sebeblerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak..."ödenmeye devam edilecek
Son dönemde bu şekilde tanımlamayaı fazlaca yapar oldunuz Şeref bey, bu şekilde yapılmasının zorunluluğu nereden kaynaklanmaktadır?
Her fazla çalışma ücretlerinin de aylık ücrete dahil olduğu belirtilen sözleşmede bu durum otomatik olarak böylemidir??

Fazla çalışma yönünden;
a.270 saate kadar olan kısım için bulmanız zaten gerekmiyordu.
b.bu sınır geçildikten sonrası sn.Keremcem beyin dediği gibidir,(asıl-gerçek ücreti 2000 tl.)
Diğer yönden ise "Hasta ,izinli sair sebeblerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak..."ödenmeye devam edilecek

sayın şeref aydemir,

işçiye istirahat halinde verilen geçiçi iş görmezlik raporu süresine denk gelen ulusal bayram,hafta tatili ve genel tatil günlerine ait ücretleri ödeme yapan taraf tarafından geçiçi iş görmezlik ödeneği ölçüsünde ödenir İş K/M 48/1

işçinin isteği ile birkaç günlük kısa süreli izinler işverenin insiyatifinde ücretli yada ücretsiz olarak kullandırılır.

İyi Günler.

Her fazla çalışma ücretlerinin de aylık ücrete dahil olduğu belirtilen sözleşmede bu durum otomatik olarak böylemidir??

sayın keremcem,

yukarıda belirtiğim şekilde uygulamalar yapılır.

fazla çalışmaya yada fazla saatlerde çalışmak için işçinin onayının olması gerekiyor İş K/M 41/7
her yıl başında işiçilerden yazılı onay alınarak dosyalarına eklenmesi gerekir FÇY/M/9/2

aksi takdirde fazla çalışma sürelerinin hesaplanarak işçiye ödenmesi gerekmektedir. Burada yılda 270 saatten fazla olmaması İş K/M/41/8 M45 ve FÇY / M/5

istenir ise çalışma süreleri ile ilgili daha detaylı bilgi verebilirim.

İyi Günler.

Teşekkürler bilgi için, ama sorduğum konu şu idi:

sayın keremcem,

şeref aydemir'in cevabı üzerinden yazdığım cevap üzerinden sorunuza cevap bulabilirsiniz.

mazeretli izinlerin ücretli ve/veya ücretsiz olması işverene kalmış bir uygulamadır yaptırımı bulunmamaktadır.
iş görmezlik raporu alıp yukarıda belirttiğim günlere denk gelmesi durumunda nasıl ödeneceğini kanun maddesi olarak belirttim.
sair sebepler derken doğum,ölüm ve evlilik izinlerinde kanunun verdiği süreler dahilinde ödenir aksi çalışılmayan hallerde ücret ödemesi yapılmaz.

iyi günler.

a-Son dönemde bu şekilde tanımlamayaı fazlaca yapar oldunuz Şeref bey, bu şekilde yapılmasının zorunluluğu nereden kaynaklanmaktadır?
b-Her fazla çalışma ücretlerinin de aylık ücrete dahil olduğu belirtilen sözleşmede bu durum otomatik olarak böylemidir??
a.Kendi yorumum olmadığının ayırt edilmesi açısından böyle yapıyorum,yanlış anlamalara sebebiyet veriyor ise tekrar etmemekte fayda var
b.Eğer iş sözleşmesinde işciye ödenen aylık ücrete fazla çalışmanında dahil olduğu belirtilmişse,bu şekil ücret türü-şekli ile çalışanın yılda toplam 270 saat e kadar olan kısım için f.çalışma ücreti talep edemiyeceği,(bu sınırı aşan çalışmalara ilişkin ücretini talep edebileceği)dolayısyle f.çalışmaların aylık ücrete dahil olduğu belirtilmiş olan her iş sözleşmesinde bu durumun bu şekilde anlaşılması gerekir.
Başkaca izahatı var ise lütfen paylaşalım

a.Kendi yorumum olmadığının ayırt edilmesi açısından böyle yapıyorum,yanlış anlamalara sebebiyet veriyor ise tekrar etmemekte fayda var
b.Eğer iş sözleşmesinde işciye ödenen aylık ücrete fazla çalışmanında dahil olduğu belirtilmişse,bu şekil ücret türü-şekli ile çalışanın yılda toplam 270 saat e kadar olan kısım için f.çalışma ücreti talep edemiyeceği,(bu sınırı aşan çalışmalara ilişkin ücretini talep edebileceği)dolayısyle f.çalışmaların aylık ücrete dahil olduğu belirtilmiş olan her iş sözleşmesinde bu durumun bu şekilde anlaşılması gerekir.
Başkaca izahatı var ise lütfen paylaşalım
FAzla çalışma ücretlerinin aylık ücrete dahil olduğu şekilde bir sözleşmede , izinli raporlu vs sebeplerle yapılan eksik çalışmaya rağmen aylık ücretin kesinti yapılmadan ödenmesi gerektiğine dair bir kanun madddesi veya yargı kararı bilmiyorum ben, o nedenle sordum.
Bu şeklide;
Hasta ,izinli sair sebeblerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak..."ödenmeye devam edilecek
yapılması gerekliliği nerede belirtiliyor???

FAzla çalışma ücretlerinin aylık ücrete dahil olduğu şekilde bir sözleşmede , izinli raporlu vs sebeplerle yapılan eksik çalışmaya rağmen aylık ücretin kesinti yapılmadan ödenmesi gerektiğine dair bir kanun madddesi veya yargı kararı bilmiyorum ben, o nedenle sordum.
Bu şeklide; yapılması gerekliliği nerede belirtiliyor???

sayın keremcem,

sordugunuz soruya ne şekilde ödeme yapılacağını açıklamıştım.

İyi Günler.

sayın keremcem,

sordugunuz soruya ne şekilde ödeme yapılacağını açıklamıştım.

İyi Günler.
Sn.demiral yanıtınız gördüm, sizinle aynı düşüncedeyim.
Ancak Şeref bey, fazla çalışma ücretinin , aylık ücrete dahil olduğu sözleşme GEREĞİ, o kişiler (mazeretli) devamsızlık yaptığında da ücretlerinden kesilmeyecek, aynen ödenmeye devam edilecek demiş, ben Şeref beyin belirttiği bu noktayı anlamaya , bu sonuca nereden vardığını bulmaya çalışıyorum.

Sn.demiral yanıtınız gördüm, sizinle aynı düşüncedeyim.
Ancak Şeref bey, fazla çalışma ücretinin , aylık ücrete dahil olduğu sözleşme GEREĞİ, o kişiler (mazeretli) devamsızlık yaptığında da ücretlerinden kesilmeyecek, aynen ödenmeye devam edilecek demiş, ben Şeref beyin belirttiği bu noktayı anlamaya , bu sonuca nereden vardığını bulmaya çalışıyorum.

Öyle bir durum söz konusu değil. fazla çalışma süresi aylık ücrete dahil edilebilir fakat mazeretli devamsızlık yapıldığında ücretlerden kesinti yapılır. Sözleşme fazla çalışma ücretinin aylık ücrete bağlanmasını bağlar aksi durumlar sözleşmeden ayrı tutulması gerekir.

iyi günler.

sayın şeref aydemir,

işçiye istirahat halinde verilen geçiçi iş görmezlik raporu süresine denk gelen ulusal bayram,hafta tatili ve genel tatil günlerine ait ücretleri ödeme yapan taraf tarafından geçiçi iş görmezlik ödeneği ölçüsünde ödenir İş K/M 48/1

işçinin isteği ile birkaç günlük kısa süreli izinler işverenin insiyatifinde ücretli yada ücretsiz olarak kullandırılır.

İyi Günler.

Özür.
-Benim tırnak içine aldığım kısıma bağlı olarak,maktu "...aylık ücretli işcilere 46.47 ve 48 inci maddenin birinci fıkrası hükümleri uygulanmaz"M.49/2ci fıkra.dolayısıyle sn.demiral ın dediği dorudur.
-Bir kaç günlük izinler;
a.bu tür izinlere ilişkin iş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklarada hüküm var ise bu hükme uyulmalı,yok ise eşitsizliğe sebebiyet vermemeksizin izinler ücretli veya ücretsiz olarak kullandırılmalıdır
b.M.49/2 ci fıkrada belirtilen "...mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam olarak ödenen işcilere..." ifadesinden yola çıkarak ,"İşcilerin evlenmelerinde üç güne kadar,ana veya babalarının,eşlerinin,kardeş veye çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler"in,gerçi şart yok ve iş sözleşmesinde belirtilse daha da iyi olur ama bahsekonu durumların-hallerin mazeret kabül edilip maktu aylık ücretli çalışanlara ücretli izin olarak verilmesinin yerinde olacağı düşüncesindeyim.