Fazla Mesainin Sgk Bildirimi

Öncelikle Merhabalar.,
İşyerimizde kullanmakta olduğumuz bir programda SGK Aylık bildirgelerinde yapılan fazla mesailerin Normal Kazanca eklendiğini gördüm. Normalde asgari ücretli çalışan bir kişinin normal kazancı 1777,50 TL görünmesi gerekirken aldığı 189,60 TL fazla mesai ücretiyle birlikte 1967.10 TL görünüyor. Benim bildiğim fazla mesai Prim İkramiye bölümünde görünmesi gerekiyor.Bunu program yazılımcısına ilettiğimde ise bir sorun olmadığını bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mevzuatla birlikte başvuru yapmanız gerekiyor diyor.

Sizden Ricam eğer ben haklı isem ilgili mevzuata nasıl ulaşabilirim? Yok değil isem işçinin normal kazancı bir ay fazla bir ay eksik olması SGK da sorun teşkil etmez mi?

<SIGORTALI MESLEKKOD="9622.02" GUN="30" PEK="1967.10" SOYAD="......." AD="......." TCKNO="............." SIRA="6"/>

SGK da sorun teşkil etmez. fakat fazla mesai ücretleri normal ücretten sayılmaz. yalnızca ilgili ayda SGK PEK kısmına dahil edilir. fakat bordroda mutlaka ayırmalısınız. ileride ihbar - kıdem vs. hesaplarken sıkıntı yaşar, daha fazla ücret ödemek zorunda kalırsınız.
mevzuat kısmına gelince 4857 madde 63 haftalık çalışma süresinin en fazla 45 saat olduğu, bunun üzerinde yapılan çalışmaların fazla çalışma olacağını belirtmiştir.
puantaj tutuyor olmalısınız, fazla çalışma saatlerini ve karşılığı olan ücretleri bordroda ayrı göstermelisiniz.

Şule Hanım ilginiz için teşekkürler.
Puantaj kayıtlarımızda günlük giriş çıkış hareketleri ve fazla mesailer ayrı ayrı gösteriyoruz o konuda fazlasıyla şeffafız. Dediğim gibi bizi zor durumda bırakan kısım fazla mesailerin Normal Kazanç içerisinde mi yoksa dışında mı olduğudur?

Şule Hanım ilginiz için teşekkürler.
Puantaj kayıtlarımızda günlük giriş çıkış hareketleri ve fazla mesailer ayrı ayrı gösteriyoruz o konuda fazlasıyla şeffafız. Dediğim gibi bizi zor durumda bırakan kısım fazla mesailerin Normal Kazanç içerisinde mi yoksa dışında mı olduğudur?

Normal kazanç içinde değildir.

Fazla mesailer bordro üzerinde diğer kazanç kısmında, sgk aylık bildirge üzerinde prime esas kazanç tutarı kısmında gözükecek.