fazla yersiz kdv

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
179
arkadaşlar hepimizin başına gelmiştir.mükellef fatura keserken kdv yi yanlış hesaplamıştır(örneğin matrah=50 kdv=11 toplam=61 gibi)bu durum da fazla yazılan bu kdvnin yazılması gereken ilave kdv sütunu olduğunu düşünüyorum, doğrumudur?ayrıca faturadaki bu yanlışlığın doğru değerler girilerek kayıt yapılmasını savunan arkadaşlar var, çelişki yaşadım yardımcı olursanız sevinirim.
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
5
bize de hergün onlarca fatura geliyor ve aralarından sizin de belirttiğiniz gibi yanlış kesilen oluyor.Biz de karşı tarafla mutabık kalarak faturayı doğru şekilde giriyor yani onlar yanlış kesdiyse siz de o yanlışa uymayın.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
sayın nizo

Konu hakkında 23 sayılı KDV Genel Tebliğinde geniş açıklama yapılmıştır.
Okumanızı tavsiye ederim.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
179
sayın erol,
bahsettiğiniz tebliğde beyan edileceği yazıyor.benim anladığım bu kaydın görüldüğü gibi yapılması ve hesaplanan fazla kdv nin ilave olarak beyannameye yazılması; zira fazla hesaplanan kdv nin düzeltilmesi ile ilgili bir ibare göremedim doğrumudur?
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
91
Konum
10
merhaba,

sayın nizo,

düşünceniz doğrudur. fatura üzerinde fazla hesaplanmış kdv yi ilave edilecek kdv. kısmına yazacaksınız.

örneğinizde olduğu gibi 50,00 matrah ise %18 kdv si 9,00 olur. beyannamenin matrah kısmında yazılacak tutar budur. böyle olunca 2,00 ytl fazla hesaplanan ve dolayısıyla tahsil edilen kdv. sözkonusu olacağından toplamda hesaplanan kdv 9+2=11 ytl olacaktır.

fatura kesilen karşı taraf ise fazla ödemiş olduğu kdv nin tamamını indirme hakkına sahiptir.

sayın fratgul'un de belirttiği karşılıklı düzeltme olursa iyi olur. ancak düzeltme işlemini de karşı faturaları paraf ve imza ile yapmanın daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.


saygılar.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
179
arkadaşlar,
cevaplarınız için teşekkür ederim, bildiğimiz konularda bile insan bazen çelişkiye düşebiliyor, bu konuda kullandığım programda bir sorun yaşadım ve işlemin bu şekilde olacağı konusunda ikna edemedim.ama onlarda araştırıp hatalarını düzeltirler herhalde
herkese iyi çalışmalar.
 
Üyelik
22 Haz 2005
Mesajlar
37
[benim kanatimce daha doğrusu bizim uygulamamıza göre yanlış fatura karşı tarafla mutabık kalanarak düzeltilir.yanlışı körüklemenin alemi yoktur.eğer fatura peşin faturaysa kiliye ulaşamıyor isek faturanın doğru hali kayda alınır
 
Üst