fazla yersiz kdv

nizo

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar hepimizin başına gelmiştir.mükellef fatura keserken kdv yi yanlış hesaplamıştır(örneğin matrah=50 kdv=11 toplam=61 gibi)bu durum da fazla yazılan bu kdvnin yazılması gereken ilave kdv sütunu olduğunu düşünüyorum, doğrumudur?ayrıca faturadaki bu yanlışlığın doğru değerler girilerek kayıt yapılmasını savunan arkadaşlar var, çelişki yaşadım yardımcı olursanız sevinirim.

bize de hergün onlarca fatura geliyor ve aralarından sizin de belirttiğiniz gibi yanlış kesilen oluyor.Biz de karşı tarafla mutabık kalarak faturayı doğru şekilde giriyor yani onlar yanlış kesdiyse siz de o yanlışa uymayın.

sayın nizo

Konu hakkında 23 sayılı KDV Genel Tebliğinde geniş açıklama yapılmıştır.
Okumanızı tavsiye ederim.

sayın erol,
bahsettiğiniz tebliğde beyan edileceği yazıyor.benim anladığım bu kaydın görüldüğü gibi yapılması ve hesaplanan fazla kdv nin ilave olarak beyannameye yazılması; zira fazla hesaplanan kdv nin düzeltilmesi ile ilgili bir ibare göremedim doğrumudur?

merhaba,

sayın nizo,

düşünceniz doğrudur. fatura üzerinde fazla hesaplanmış kdv yi ilave edilecek kdv. kısmına yazacaksınız.

örneğinizde olduğu gibi 50,00 matrah ise %18 kdv si 9,00 olur. beyannamenin matrah kısmında yazılacak tutar budur. böyle olunca 2,00 ytl fazla hesaplanan ve dolayısıyla tahsil edilen kdv. sözkonusu olacağından toplamda hesaplanan kdv 9+2=11 ytl olacaktır.

fatura kesilen karşı taraf ise fazla ödemiş olduğu kdv nin tamamını indirme hakkına sahiptir.

sayın fratgul'un de belirttiği karşılıklı düzeltme olursa iyi olur. ancak düzeltme işlemini de karşı faturaları paraf ve imza ile yapmanın daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

saygılar.

arkadaşlar,
cevaplarınız için teşekkür ederim, bildiğimiz konularda bile insan bazen çelişkiye düşebiliyor, bu konuda kullandığım programda bir sorun yaşadım ve işlemin bu şekilde olacağı konusunda ikna edemedim.ama onlarda araştırıp hatalarını düzeltirler herhalde
herkese iyi çalışmalar.

[benim kanatimce daha doğrusu bizim uygulamamıza göre yanlış fatura karşı tarafla mutabık kalanarak düzeltilir.yanlışı körüklemenin alemi yoktur.eğer fatura peşin faturaysa kiliye ulaşamıyor isek faturanın doğru hali kayda alınır