fikirlerinizi paylaşmanızı rica ederim

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar

Şirket olarak yeni bölge arayışları içerisindeyiz. Dün oldukça aklımıza yatan bir bölge için teklif aldık. Tanıştığımız kişinin güvenilir biri olduğu kanaatindeyiz. Fakat yeni bölgede şube mi açalım? yeni bir şirket mi kuralım? bu şirketin hukuki statüsü ne olsun gibi konularda tereddütler yaşıyoruz. Ltd şirket kursak ve şu an ki mevcut ltd.şirketimiz o şirketin ortaklarından biri mi olsa?? yoksa şu andaki şirketi hiç karıştırmasak kişiler adına bir ltd. şirket mi kursak? yoksa adi ortaklık mı ? artı ve eksileriyle hem ticari teammüller hemde vergi kanunları açısından hangisi daha doğru ve avantajlı olur?
Bu konulardaki deneyimlerinizi, tecrübelerinizi ve mesleki bilgilerinizi birlikte paylaşıp tartışmak istiyorum.

Şimdiden katkı sağlayacak tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Sevgiler,
Funda

Günaydın Sn. Funda;

Sorunuza cevap verebilmek ve tartışabilmek için elimizde daha çok veri olması gerekiyor.
Sunduğunuz seçeneklerin hepsi doğru veya yanlış olabilir.
Bence bu karar sizin sorumluluğunuzu aşar , bize de hariçten gazel okumak düşer.

Merhabalar Sayın Funda Hanım;

Sektör olarak ne ile meşgulsünüz bilmiyorum ve mevcut şirektinizin durumunu.

Öncelikle bunları göz önünde tutarak bir karara varılmalı diye düşünüyorum.

Yeni bir şirketin size kuruluş maliyeti, getirileri ve en önemlisi yeni kurumlar vergisinin örtülü sermaye, transfer fiyatlandırması gibi kriterlerde göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyorum.

Fakat benim şahsi görüşüm; Eğer yeni kuracağınız yer tamamen şirketinize bağlı faaliyet gösterecek ise şube açmanız yönündedir.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Mevcut şirket ısıtma soğutma sistemleri işi ile uğraşmakta. Yeni kurulacak yerde mevcut şirketin ortaklarının haricinde 3. bir kişi daha olacak. Şube açarsak mevcut şirketten hisse vermek gerekecek ki bizde bunu istemiyoruz. Burada en doğru şecim adi ortaklık gibi gözüküyor. Tüzel kişilik ile şahsın ortaklığı arasında bir adi ortaklık ile kişiler arasında adi ortaklık arasında tereddüt yaşıyorum.

Merhabalar Sayın Funda Hanım;

Konu şimdi netleşti. Adi ortaklık ne kadar mantıklı bu konuda kafamda soru işaretleri oluşmadı değil. Yani çok iyi düşünmek enine boyuna ölçüp biçmek gerekir.

Benim size önerim bir tablo oluşup, şirket kısaylaması yaparak kararı şirket yöneticilierinize bırakmanızdır.

Mesala işte atıyorum şirket türü, kuruluş masrafı, yerine getirmesi gereken bürokrasi (işte vergi daire kayı, defterler, oda kayıtlar vs), şirketin ortaklara yüklediği sorumluluk (işte borçlardan ve yükümlülüklerden sorumluluk derecesi) Yeni kurumlar vergisi kanunu kapsamında değerlendirilmesi ve yapılması gerekenler gibi

Böylelikle siz sorumluluk üstlenmemiş olursunuz diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar, hoşçakalın.

Yeni bölgenin teşvikli illerde kurulması da bir fikir olabilir.

FUNDA' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

Şirket olarak yeni bölge arayışları içerisindeyiz. Dün oldukça aklımıza yatan bir bölge için teklif aldık. Tanıştığımız kişinin güvenilir biri olduğu kanaatindeyiz. Fakat yeni bölgede şube mi açalım? yeni bir şirket mi kuralım? bu şirketin hukuki statüsü ne olsun gibi konularda tereddütler yaşıyoruz. Ltd şirket kursak ve şu an ki mevcut ltd.şirketimiz o şirketin ortaklarından biri mi olsa?? yoksa şu andaki şirketi hiç karıştırmasak kişiler adına bir ltd. şirket mi kursak? yoksa adi ortaklık mı ? artı ve eksileriyle hem ticari teammüller hemde vergi kanunları açısından hangisi daha doğru ve avantajlı olur?
Bu konulardaki deneyimlerinizi, tecrübelerinizi ve mesleki bilgilerinizi birlikte paylaşıp tartışmak istiyorum.

Şimdiden katkı sağlayacak tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
Sevgiler,
Funda
benim görüşüm adi ortaklık yönünde şirket hem kurulması hemte tasfiye sürecinden sonra kapatılması oldukça uzun bir süreç gerektiyor. ama Fatura prestiji açısından düşünülüdüğü takdirde ltd. olabilir
yada hüküm tamamen bizde olsun deniyorsa şube olarak tescil ettirmek en basit ve kolay çözüm gibi geliyor bana
Saygılarımla

Bir işe nasıl başlarsanız öyle devam eder

Şirketinizin durumunu, sektöründeki payını filan bilemem ama bildiğim bir şey var ki nasıl başlarsanız öyle devam eder. Tasfiye süreci uzun diye şirketleşmekten kaçınmayın ......

Sn.Funda,
Merhaba.
Sorunuz, Sakarya dan İstanbula nasıl,kimle,nezaman,ne ile,hangi şartlarda,hangi fiyata.v.b............................gidelime benziyor.
Sizce ne yapalım sorusundan ne anlıyorsanız bende onu anlayarak cevap
vermeye çalıştığım bir soru oldu.
Belki çok basit soru ama okuyan ca anlaşılması mümkün olmayan genişlikte bir soru.
Yanılıyormuyum.

Sakarya dan selam ve saygılar.