Finansal Muhasebe bir soruda yardım ricası..

s3m

Arkadaşlar bir soru var açıklama rica ediyorum:
Kiralanan binaya asansör yapılmak istenmiş ve asansör inşasının başlanması için alınan malzemeye karşılık 10.000-TL lık bir çek,yapımcı işletmeye verilmiştir.
Bu İşlemin Kaydında 258-Yapılmakta olan yatırımlar hesabı kullanılmış,ben bunun neden 264-Özel Maliyetlere atılmadığını anlayamadım.Bu iki hesap arasında temel ayırıcı püf nokta nedir?

Ynt: Finansal Muhasebe bir soruda yardım ricası..

Binalara yapılan asansör, kalorifer tesisatı gibi işlemler değer arttıcı nitelikte olup kanunen yeni bina inşaası gibi kabul edilmekte dolayısıyla tamamlanana kadar 258 yapılmakta olan yatırımlar hesabında takip edilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra eğer bina şirket aktifine kayıtlıysa 252 binalar hesabına, kiralıksa 264 özel maliyetler hesabına devredilir. Bu işlemle ilgili amortisman ayrılması iki şekildir. Yapılan işlem maddi duran varlığın ömrünü uzatıyorsa ilgili varlığın amortisman süresinde, sadece konfor ve kullanım rahatlığı sağlıyorsa ayrı olarak amortisman ayrılması gerekmektedir. Burada kiralık bina olduğundan ilgili yatırım tamamlanınca 264 özel maliyet hesabına aktarılıp buna göre yasal amortisman süresinde ve oranında işlem yapılmalıdır.

Ynt: Finansal Muhasebe bir soruda yardım ricası..

Açıklamanız için çok teşekkürler :)