Finansal Muhasebe Çalışma Soru Ve Cevapları -Yusuf Sürmene Göre

Arkadaşlar yusuf sürmen hocanın notlarını ve muhasebe1-muhasebe2 kitapları da dahil olmak üzere çalıştıktan sonra her gün 5 adet soru ve akşamları cevaplarını vermek üzere burada bir bölüm oluşturuyorum.
Bu konuda bana katılacak arkadaşlar olursa sevinirim.
Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız lütfen

Ynt: Finansal Muhasebe Çalışma Soru Ve Cevapları -Yusuf Sürmene Göre

evet arkadaşım sana katılıyorum ve destekliyorum ayrıca ilk sorumu soruyorum reeskont hesaplama ile alakalı çok soru var 1 usd :1.60 tl lıbor % 7,5 senetlerin vadesi 20.07.2009 ise 31.12.2008 tarihdeki reeskontu nasıl hesaplarız. elimizde 14.000 usd var karş. 28.000 tl. ???

soru: x a.ş. 23.07.2008 tarihinde çıkardığı 1.400 tl.itibari değerli 7 yıl vadeli ve % 36 faiz oranlı 3.000 adet tahvilini,01.08.2008 tarihinde her birini 1.330 tl den tamamını peşin sattı.faiz dönemi 01.08.2008-31.07.2009 dur.
satış kaydı , 31.12.2008 deki faiz tahakkuk ve ihraç farkı itfa kayıtlarını yapınız ? not: rakamların nerden geldiği formülleri ile gösterilmelidir.tşk. başarılar.

Sizin soruları görünce sınavı Allahtan Sürmen yapıyor diye sevinesim geldi. Monaroza kardeşim bu sorular sürmenin hangi notlarında yada hangi kitabında var. Reeskont hesaplamaları yada tahvil ihracı gibi oranları sürmen hoca sınavda zaten veriyor.
Sizin soruların sürmen hocanın sorularıyla alakası yok. Birde rakamların nerden geldiği ve formül demişsiniz siz finansalı maliyet sınavı ilemi karıştırdınız ne yaptınız. ;D ;D :D :D :D

kardeş bende istemiyorum bu tarz soruları ama velakin sürmen hocanın notları sende yok galiba trabzondan gelen notlara bakarsan görürsün bu tarz soruları notlar işyerinde kaldı ama yarınsabah sana bu soruyu hangi tarihte sorduğunu yazacağım. ve buna benzer 10 larca soruyu ı am soryyyyy

arkadaşlar ,
bu sorular bazı örgün üniversiteler de vize ve final sınavların da çıkan sıradan sorulardan, yanlış anlamayın ama smmm olmak isteyen kişilerin bu soruları yapması gerekir.sınavda başarılar..

faiz tahakkuk ve ihraç farkı itfa kaydı formüllerini bilen yok mu ? arkadaşlar soruya cevap veren çıkmamışta

magnacarta haklı kardeşler bunları bilmemiz şart smmm olmak istiyor isek cevaplarınızı bekliyorum.

hay maşallah arkadaşların % 92 si itirazlardan geçeceğini zannediyor yada finansal dan sorusu yada cevabı olan kimsa yok :-\ :-\ :-\

soru çok da nerden başlayıp nasıl cevap vereceğimi nasıl çalışacağımı daha kestiremedim ;D bi de başımda vergi var zaten :'( ::) :'(

ben katılmak isterim ama elimde döküman namına birşey yok.kitap ve notlara ihtiyacım var.bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

İşletme 12.12.2010 Tarihi İtibariyle Dahilde İşleme Kapsamında 10.000,00TL+%18KDV mal satın almıştır.
cevap:?

İşletme maliyeti 5.900,00TL(KDV) olan malı ihraç kayıtlı olarak B firmasına satmıştır. Satış karşılığında 3 vadeli 2.000,00TL lik çek, 1.000,00TL bankaya havalesi geri kalanı nakit olmak üzere tahsil etmiştir.

İşletme Kdv Tevkifatlı fatura düzenleyen B İşletmesinden 10.000,00TL+%18KDV li hizmet satın almıştır. Bu hizmet karşılığında 45 gün vadeli çek keşide etmiştir. Tevkifat oranı (2/3)

İşletme 2/3 Tevkifat kapsamında B işletmesine 45 gün vadeli çeke karşılık 10.000,00TL+%18Kdv mal satmıştır.
Cevap:?

İşletme Aktif kıymeti 5.000,00TL olan ayrılmış amortisman tutarı 2.000,00TL olan ve aktifinde kayıtlı taşıtı yenisini almak üzere 7.000,00TL 'e vadeli olarak satmıştır. (Binek Araç)

İşletme 20.000,00TL +%18Kdv li binek araç almıştır.
İşletme 20.000,00TL bedelle aktifine almış olduğu araç için azalan bakiyeler yöntemini seçmek kaydıyla faydalı ömrüne göre amortisman ayırmıştır.

İşletme 12.12.2010 tarihinde 10.000,00USD lik mal ihraç etmiştir. İhraç tarihinde malın kuru 1,53TL olup malın gümrükten çıkış tarihi olan 115.12.2010 (intaç tarihi) itibariyle kur 1,55TL olup mal bedeli banka hesabına gelmiştir.

herkese iyi günler iyi çalışmalar. Hocanın sitesinde 2 adet sınav soruları mevcut. ihtiyacı olanlara duyurulur.

Merhaba ,

Bahsetmiş olduğunuz soruları ben Yusuf Sürmen'in sitesinde bulamadım malesef. Sorulara nasıl ulaşabilirim acaba?
Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

bu reeskont hesaplama falan hocanın 2. kıtabında var..bence yusuf hoca bıle bu kadar bokunu cıkarmaz..yanı bu kadar detaya gırersek o zaman hasan turedının kıtabında orneklem secım formullerı var..onları da ezberyelerım..denetım rıskı formulunun dallandırılıp budaklandırılmıs halınde baska bır formulu mevcut...bence stonhandın notları yeterlı..orda bıle yeterınce ters mevzu var..ama boyle reeskont hesaplamaıs dahılde ısleme falan gırersek cıkamayız hıc bı dersın ıcınden