Fişlerin fatura yerine geçip geçmeyeceği

Tekrar merhabalar,
Öncelikle firmam yeni olduğu için biraz çok soru soruyorum ancak sadece tek bir muhasebeci/mali müşavir yerine varsa farklı görüşleri de öğrenmek doğru kararları vermede önemli diye düşünüyorum..

Kendi muhasebecime danıştığımda fatura dışında fişlerin gider olarak kullanılamayacağını, sıkıntılı olacağını öğrendim. Ancak daha önce maaşlı çalıştığım firmada (limited şirket), fatura yerine fişleri de gider olarak kaydedebiliyorlardı. Ancak belli rakamın üzerinde konaklama vb. için fatura isteniyordu.

Özellikle yemek fişlerini çünkü tutarları düşük sayılabilecek düzeyde olduğu için fatura olarak alamıyorum ve gider olarak gösteremiyorum.

Konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim,

Ynt: Fişlerin fatura yerine geçip geçmeyeceği

fatura kesme alt sınırı 2009 yılı için 670 tldir. 670 tlnin altındaki giderlerininz için fiş alabilirsiniz.Ama iş hacminizle orantılı fiş toplamaya gayret ediniz.fazla gider ve kdv indirimi yaparak inceleme konusu olabilirsiniz.
faaliyet konunuza ve işinizi sürdürmek için gerekli giderlere uygun düşmek şartıyla 670 tlye kadar fiş, 670tlden fazlasına da fatura alabilirsiniz .
iyi günler

erdinceydor ' Alıntı:
faaliyet konunuza ve işinizi sürdürmek için gerekli giderlere uygun düşmek şartıyla 670 tlye kadar fiş, 670tlden fazlasına da fatura alabilirsiniz .
iyi günler

Aldığınız fişlerin işletme giderlerinde kullanıldığını nasıl ispatlayacaksınız. Fişin üzerinde şirketinizin ünvanı falan yazmadığına göre bence fişleri gider olarak kaydetmek yanlış 1 Tl olsa bile fatura istemelisiniz.

erdinceydor ' Alıntı:
fatura kesme alt sınırı 2009 yılı için 670 tldir. 670 tlnin altındaki giderlerininz için fiş alabilirsiniz.Ama iş hacminizle orantılı fiş toplamaya gayret ediniz.fazla gider ve kdv indirimi yaparak inceleme konusu olabilirsiniz.
iyi günler

Bu pek doğru değil.
Faaliyet konunuzla ilgili ticari mal alımı için sınır altında bile olsa fatura almalısınız.
Gider yazılacak (kırtasiye, yemek, ufak tefek masraflar ) için sınıra kadar fiş psv ökc fişi kullanabiliisiniz.

Perakende satış fişi ile belgenebilecek giderlerin, genel gider niteliğinde olan harcamalarla sınırlı olduğu pek tabi bilinmektedir ve uygulamada da bu şekildedir.
Örnek vermem gerekirse;
--İşyerinde personele yemek vermek veya ikram amacıyla satın alınan yiyecek ve içeçekler,
--KDV hariç bedeli 2009 yılı için 670.-TL'yi aşmayan küçük demirbaşlar,
--Temizlik,bakım,onarım ile ilgili mal ve hizmet alımları
--İşte kulanılan binek araçların giderleri (yakıt,tamir,bakım..)
--Kırtasiye ve diğer büro masrafları,
yazar kasa fişi ile belgelenebilir ve gider belgesi olarak kabul edilmiştir. (204 seri nolu VUK Genel Tebliği uyarınca)

Öncelikle yeni firmanız hayırlı olsun :)

Tek bir konuda soru sormuşsunuz iki farklı konuda cevaplar gelmiş,bende size fikir olmak için bildiklerimi yazmak isterim.

1.konu
( Fatura Düzenleme Sınırı )
Birinci ve ikinci sınıf tüccarlardan ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin 2009 yılı için 670.-tl veya bedeli bu hadden az olsa dahi kişilerin istemeleri halinde emtiayı satanın veya iş yapanın fatura vermesi mecburidir. (VUK. 232 md.)

Yukarıdaki kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere, aldığınız hizmetin veya malın bedeli 670.-tl den büyükse fatura almak/vermek zorundayız.

2.konu
(Kabul edilen Gider Vesikaları)

Mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak; işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi uygun görülmüştür.

İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir. (vuk204 tebliğ)

Buradan çıkan özet ise
Ticari faaliyetlerine ilişkin olarak işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetine ilişkin hadde ulaşmayan mal ve hizmet alımları için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi uygun görülmüştür.

İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.

Verdiğiniz bilgiler ve VUK tebliğlerine de dayanarak fatura alamadığım düşük miktarlı harcamalar için; yemek, kırtasiye vb. fişlerini gider olarak muhasebecime işlemesini isteyeceğim,
Teşekkürler,

Fişlerin gider olarak yazılabileceğini öğrendik. Daha önce hiç duymamıştım.

7 senedir fişleri gider yazıyorum incelemere girdim çıktım bi sorun olmadı.

erdinceydor ' Alıntı:
7 senedir fişleri gider yazıyorum incelemere girdim çıktım bi sorun olmadı.

Her halde yazılanları tam okumadınız.

Ticari faaliyetinizle ilgili alımlarda sınır altında bile olsa fatura almak zorunluğunuz vardır.
Faaliyetele ilgiliolmalyan giderler için fiş alabilirsiniz.

Faaliyetele ilgili olmalyan giderler için fişlerin gider yazılması kanuna göre mümkün

Benim görüşüm ise;
Bu fişlerin işletme giderlerine ait belgeler olduğunu nasıl ispatlanacak?
Mükellef arkadaşının elinde gördüğü bir fişi alsın gider göstersin. Piyasada fiş temin etmek o kadar zor değil. Bu konu suistimale açık bence kayıtlara isim soyisim adres v.b. bilgilerin yazıldığı faturalar işlenmelidir.

merhabalar
Yazılanları okudum ama gerekli açıklamayı yazmadan mesajımı yollamışım.tabiki alım satımı yapılan malların hammaddelerin temininde fatura alınmalıdır.ben de faaliyet konusuyla ilgisi olmayan fişleri kastetmiştim.özür dilerim.
iyi çalışmalar arkadaşlar.

Tamamdır bir iletişim hatası olmuş. Ayrıca özür gereksiz. Tartışıyoruz burda.