fonradar

Fiyat Farkı,Vade Farkı ve Kur Farkı Faturaları Muh.Kaydı....

Merhaba ,

Satıcı ve müşterilerden gelen fiyat farkı, vade farkı ve kur farkı faturalarının muhasebe kayıtları hangi hesaplarda yapılmalıdır?Birer örnekle gösteren arkadaş olursa çok sevinirim.

Teşekkürler...

Sayın murat,

Fiyat farkı, vade farkı ve kur farkı bir finansman maliyeti çeşididir.

Satın alınan varlıkların edinilme aşamasından sonra oluşan fiyat farkı, vade farkı ve kur farkı doğrudan finansman gideri olarak giderleştirilebilir.

Saygılar.

kar-zarar ise

kar ise 640 ' lı hesapları
zarar ise 650 ' lihesaplar kullanılabilir.

merhaba sayın forumdaşlar konuyla ilgili olduğu için soruyorum.

şu anda elimde bir müşterimize tarafımızdan kesilen "fiyat farkı" faturası var. fatura ayrıntıları şu şekilde

Tutar:4.521,00
Kdv : 813,78

şimdi ben bu faturanın kaydını lşu şekilde yaptım

120 4.521,00 Borçlu
191 813,78 Borçlu
602 5.334,78 Alacaklı

yaptığım bu kayıt doğru mudur sizlere danışmak istedim
vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Sn.deppocu27,

Daha önce satmış olduğunuz mala ilişkin hasılat hesabını kullanmanızı tavsiye ederim. Yani ana faturayı kaydettiğiniz 600' lü (ihracat ise 601) hesaba ilave olarak düşününüz.

Yanlışlık olmasın . Faturayı siz kesiyorsunuz değil mi?. O zaman yaptığınız kayıt yanlış.

120 5,334,78 Borçlu
391 813,78 alacaklı
602 4,521,00 alacaklı
olması gerekiyor.

evet faturayı ben kesiyorum. ve bu fatura daha önce yurtiçine satmış olduğumuz emtialara istinaden kesildi .

1- şimdi ben 600 nolu hesabı mı kullanacam
2- 602 nolu hesabı mı kullanacam

602 hesap kullanılacak.
İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet hasılatındaki düşüklüğü veya faaliyet zararını gidermek için, sermaye katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar (sübvansiyonlar), devletin bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna etmesi yoluyla yaptığı yardımlar (vergi iadeleri) ve satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb.. hasılat kalemleri bu hesapta izlenir.

satın almış olduğumuz mallardan dolayı sonradan oluşan ve bize fatura edilen fiyat farkı,kur farkı vb gibi faturalar malın maliyeti ile ilgilidir.
150,153 hesaplarda alt hesap olarak takip edilerek mal satıldığı zaman veya hammadde üretime verildiği zaman maliyetlere dahil edilerek giderleştirilir.

Fiyat farkı ile ilgili olarak şunu söyleye bilirim..

Fiyat farkı faturası=Satış fatura özellikleri aynen geçerli.Sonradan kesilmesi vasfını değiştirmez, özün önceliği gereği 600 nolu hesapta muhasebeleşmeli.

Muhasebe kaydı;

120 borçlu Hs.
600 alacaklı hs.
391 alacaklı Hs.

Niye 602 değil Çünkü;

602 hesabın kullanım alanı çok dardır. Firma faaliyetleri içerisinde, Satış faturasında vade farkı varsa 602 hesab olur.
Bu hesabın daha çok kamu teşvikleri ve ihracat kur farkları için kullanılıyor.

Saygılarımla...

Fiyat farkı, vade farkı anlamına gelmiyor mu?. size 602 hesabın kullanım açıklamasını yazdım. Bu açıklamalar içersin görüyorsanız 602 kullanabilirsiniz. Yok kestiğiniz fatura fiyat farkı vade farkı vb değilse 600 kullanmak en doğrusudur.
Ancak mal satıyorsanız 600 hesabı kullanırsanız mikar yazmayacaksınız. Bu durumda SMM hesaplanırken bir takım sapmalar olabilecektir.

pardon arkadaşlar yav 391 yerine 191 yazmışım dalgınlıktan :)
şimdi farkettim :)

cevaplarınınz için çok teşekkür ederim