zirve

Freelance (Serbest) Çalışma

Üyelik
5 Nis 2015
Mesajlar
58
Konum
istanbul
Merhabalar,

Ekonomik durum ve salgın nedeni ile herşey etkileniyor ve maddi durumum henüz test kısmı için bile hazır olmasa da yine de paylaşmak istedim.

İleride kendi şirketimi kurarak bu meslek dalında hizmet vermeyi düşünüyorum. Ancak şirket kurup belli bir yükümlülüğün altına girmeden veya işimden istifa edip düzenli bir gelirden olmadan önce belli bir maliyete katlanıp ufak bir firmanın muhasebe ve raporlarını hazırlayarak kendimi test etmek istiyorum. (Firmanın kendi muhasebecisi olacak, ben sadece tanıdık vasıtası ile aynı işi ikinci kez kendi cebimden veya vaktimden karşılayarak yapacağım)

Bildiğim kadarı ile gelir elde etmeyeceğim ve bir yükümlülük üstlenmeyeceğim için şirket açmam veya beyanname vermem gerekmiyor.

Bu test projesi için eğer kendi vaktimi ayıramaz isem belli bir ücret karşılığı çevremden yarı zamanlı destek almayı planlıyorum. (Test yaklaşık olarak 6 ay sürebilir, ne kadar sorunla karşılaşacağıma bağlı. Zaten daha fazlasına da maddi gücüm yetmez)

Bu durumda ücret ödeyeceğim kişinin vergi beyanından kendisi sorumlu olacak diye biliyorum/düşünüyorum. Ayrıca yıllık belli bir rakamın altında kalıyor ise karşı tarafın vergilendirmesi gerekmiyor diye hatırlıyorum (Yıllı25.000 veya civarı bir rakamdı sanırım).

Bu konularda bilgilerinizi paylaşır ve yanlışlarım var ise düzeltirseniz memnun olurum.

Saygılarımla,
 
Üst