Galericilerin Fatura Kesme Şekli

dolap

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar galericiler Kdv mükellefi olmayanlardan aldıkları araçlarda özel matrah uygulayacaklar bunu anladım. Anlamadığım kdv mükellefi olan firmalardan araç aldıkları zaman
buna ne şekilde fatura kesilecek? Eskisi gibi devammı edecek örneğin 20.000 alış 25.000 satış ise 25.000 artı kdv fatura kesiyorduk eskiden. Yine bu şekilde mi olacak yoksa ne şekilde olacak bilen var mı. Örneklerde hep kdv mükellefi olmayanlardan alınan araçlardan bahsediyor. Kdv mükellefi olmayan için sadece özel matrah uygulanmaz diyor fakat ne şekilde fatura kesileceği konusunda bir belirsizlik var. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Gerek kanun gerekse de tebliğde kdv mükellefi olmayan diye ayırmış. Kdv mükellefi olanlar da ise de sadece istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil ibaresi eklemiş.
Buna göre kdv mükellefi olanlardan yapılan alımlarda eski usule devam gibi...
Burada asıl yapılmak istenen sorusunda hareket edersek kdv mükellefi olmayanlardan yapılan alımlara ilişkin vergi kaybını azaltmak sanırım....
Katkı yapmak isteyen olursa konu netleşir.

Teşekkür ederim cevabınız için. Katkı yapmak isteyen arkadaşlar acil yaparsa sevinirim. Fatura kesmem gerekiyor.

Galericilerin araç alım satımı ile ilgili çok karışık ve net olmayan bir mevzuat var. Bir düzenleme yapılacağını duyunca sevinmiştim, her şey netleşir ve düzene girer diye. Ancak dağ fare doğurdu resmen. Öyle bir iki cümlelik bir şey. Bir de soru işaretlerini de artırdı şimdi. Adam tüm yönleriyle açıklayıcı ve örnekleri ile anlatıcı bir tebliğ yayınlayamadılar.

Bir de işin komik tarafı satıcı fatura düzenin de aradaki fark üzerinden kdv hesaplayabilmek için alış fiyatını da özel matrah satırı diye bir satır açarak fatura kesmesi gerekiyor. Aradaki farktan yani kardan fatura keseceği için. Bu durumda da müşteriye alış fiyatını yazdığı faturayı nasıl verecek? Böyle saçmalık mı olur? :):alkış::alkış::alkış:

Son düzenleme:
Galericilerin araç alım satımı ile ilgili çok karışık ve net olmayan bir mevzuat var. Bir düzenleme yapılacağını duyunca sevinmiştim, her şey netleşir ve düzene girer diye. Ancak dağ fare doğurdu resmen. Öyle bir iki cümlelik bir şey. Bir de soru işaretlerini de artırdı şimdi. Adam tüm yönleriyle açıklayıcı ve örnekleri ile anlatıcı bir tebliğ yayınlayamadılar.

Bir de işin komik tarafı satıcı fatura düzenin de aradaki fark üzerinden kdv hesaplayabilmek için alış fiyatını da özel matrah satırı diye bir satır açarak fatura kesmesi gerekiyor. Aradaki farktan yani kardan fatura keseceği için. Bu durumda da müşteriye alış fiyatını yazdığı faturayı nasıl verecek? Böyle saçmalık mı olur? :):alkış::alkış::alkış:

Aynen katılıyorum. Umarım bu belirsizlik en kısa zamanda çözüme kavuşur.