fonradar

Gayrimenkul alımı sözleşmesinin damga vergisi gider midir? 252 ye mi atılır?

spiderden

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar
şirket adına daire aldık, bunların sözleşmelerinin damga vergileri ödendi, bu ödemenin kaydı
770 (B) damga vergisi giderleri
100 (A)
mı yapılmalıdır?

yoksa
252 (B) binalar
100 (A)
mı yapılmalıdır, bana kalsa canım gidere atmak istiyor :)
bir de sizlere danışayım dedim
iyi çalışmalar

Ynt: Gayrimenkul alımı sözleşmesinin damga vergisi gider midir? 252 ye mi atılır?

VUK md.269 ve 270 uyarınca ödediğini damga vergisini bina maliyetine eklemek zorundasınız maalesef. Diğer taraftan VUK.md.270'in ikinci fıkrasına göre alımda ödediğiniz tapu harcını isterseniz doğrudan dönem gideri olarak dikkate alabilirsiniz ya da maliyete ekleyebilirsiniz.

Ynt: Gayrimenkul alımı sözleşmesinin damga vergisi gider midir? 252 ye mi atılır?

sn koray bey
269 ve 270 nolu maddeler tam olarak göremedim ancak, söylediğiniz kafama yattı, doğrusu bu olsa gerek
teşekkür ederim cevabınız için
iyi çalışmalar

VUK md.269 ve md.270'te açıkça damga vergisi maliyete eklenir demiyor,ancak "gayrimenkuller maliyet bedeli ile değerlenir" hükmü var. Maliyet bedeli ise VUK md.262'te tanımlanmıştır, bu yüzden damga vergisini maliyet bedeline ekliyoruz.

İstisnai olarak doğrudan gider yazılabilecek unsurlar VUK.md.270'in ikinci fıkrasında tahdidi olarak sayılmış, damga vergisi sayılan giderler arasında olmadığına göre doğrudan gider yazamayız.