Gayrimenkul Alımında KDV

Faaliyet konusu gayrimenkulleri kendi aktifine alıp kiralamak olan bir ltd.şti. bir işyerini başka bir ltd.şti.nden satın almıştır. Alımında maksat bu işyerini kiraya verip gelir elde etmektir. Adı geçen işyeri fatura karşılığı alınmış olup faturada gösterilen KDV nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hakkında tereddüde düştüm.
Ben bahsi geçen KDV nin indirilebileceğini düşünmekle beraber siz arkadaşlarım da görüşlerini bekliyorum.
İşlerinizde kolaylıklar dilerim.
Saygılar...

sayın celil çağlar
zaten gayri menkulu alımındaki maksat gelir elde etmek için yani yaptığı işle ilgili bir bağ var.İndirim konusu yapabilirsin.eğer şahsi fikrimi soruyorsan ben olsam KDV aktifin maliyetine atardım
saygılar ferhat

eğer şahsi fikrimi soruyorsan ben olsam KDV aktifin maliyetine atardım

yukardaki ifadenizin yasal dayanağı nedir.?
Kdvkanunu’nun 29uncu maddesinde mükelleflerin yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden faaliyetlerine ilişkin olarak yüklendikleri katma değer vergisini indirecekleri belirlenmiştir

kdv kanuna göre indirilebilecek kdvyi maliyet yoluyla gider yazmazsınız.

Madde 58 - Mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi ile mükellefçe indirilebilecek Katma Değer Vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez

indirim hakkı tanınmayan katma değer vergisinin gider veya maliyet dikkate alabilirsiniz. (örn bağış ve yardımlarda kdvnin indirimi yasaklanmıştır.bu durumda kdvyi gider olarak vergi matrahın hesaplanmasında dikkate alabilirsiniz.kdvkanunu 30 mad.bakınız.)
sizin durumunuzda aksine kdvkanunda bir hüküm bulunmadığından kdvyi indirmeniz mümkündür.

celal elibüyük
smmm-ist