Gayrımenkul satışından doğan vergi

Ynt: Gayrımenkul satışından doğan vergi

MURAT13 ' Alıntı:
Merhaba 2008 yılında inşaat halinde bir yazlık aldım.2011 yılında sattım.2009 yılında başka bir yazlık aldım ve 10 günde geri iade etmek zorunda kaldım.2010 yılında da 2 adet dubles aldım ve aşagı yukarı 2 3 ay içinde sattım.Bu alım satımı olan dairelerin hiç bir tanesinde iskan izni yok tu.Bütün işlemlerimi belediye raiçine uygun olarak yaptım.Maliye bana ceza vesaire bir uygulama yaparmı.Son bir yıl içinde de hiçbir alım satım yapmadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın Murat 13

Konuya bir uzman olarak kısa bir şey eklemek isterim.Yukardaki açıklamaları yapan Sayın Mohicans ve Koraykarakayanın yazdıkları kesinlikle doğru ben bu noktada ayrıca bir şeye dikkatinizi çekmek isterim.Gayrimenkul alım satımlarında 01.01.2007 öncesi ve sonrasının önemi vardır.Şöyleki eğer Gayrimenkulu 2007 yılı öncesi aldıysanız iktisap tarihinden önce 4 yıl içinde eğer 2007 yılından sonra aldıysanız iktisap tarihinde 5 yıl sonra elden çıkarırsanız.DEĞER ARTIŞ KAZANCINA tabi olursunuz.Bu arada maliye sizi hemen çağırmaz.Zaman aşımının bitmesine bir kaç gün kala size bununla ilgili yazı gelir.Onun için arkadaşlarımızın dediği gibi erkenden ceza yükselmeden pişmanlıkla beyannamelerinizi verin.O birşey olmaz diyen meslekdaşımıza kulak asmayın.
Yinede takdir sizin

Saygılar Ferhat

Ynt: Gayrımenkul satışından doğan vergi

İlginize ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim.