Gayrimenkul Sermaye İradı Gerçek Usulde Vergilendirme Hakkında

Merhaba sayın forum üyeleri.

Vasisi olduğum bir yakınım var. Kendisinin gayrimenkulüne geçen yıl bakım yapıldı. Bakım masrafları ile ilgili irsaliyeli faturada, Fatura isim ve adresi olarak benim ismim ve adresim var. Teslimat adresi olarak vasisi olduğum kişinin sahibi olduğu gayrimenkulün adresi var. Bu durumda bu belgeyi vasisi olduğum kişinin GSI gerçek usul vergi hesaplamasında kullanabilirmiyim? Teşekkürlerimle.

Biraz tartışmalı bir durum.Ancak yapılan işin kiraya verilen taşınmazla ilgili olduğunu ispatlayabilecek durumdaysanız faturaları kullanabilirsiniz. Vasi olduğunuz için faturaların sizin adınıza kesildiğini izah edersiniz. Bundan sonra giderler için alınacak belgelere taşınmazın sahibinin bilgilerinin yazılmasına dikkat ediniz. Vasi olarak sizin adınızında geçmesi gerekiyorsa taşınmazın sahibiyle birlikte yazdırırsınız.

Biraz tartışmalı bir durum.Ancak yapılan işin kiraya verilen taşınmazla ilgili olduğunu ispatlayabilecek durumdaysanız faturaları kullanabilirsiniz. Vasi olduğunuz için faturaların sizin adınıza kesildiğini izah edersiniz. Bundan sonra giderler için alınacak belgelere taşınmazın sahibinin bilgilerinin yazılmasına dikkat ediniz. Vasi olarak sizin adınızında geçmesi gerekiyorsa taşınmazın sahibiyle birlikte yazdırırsınız.

Anladım. Çok teşekkürler.Yapılan işin ilgili taşınmazla ilgili olduğunu ispatlayacak tek konu irsaliyeli faturadaki hizmet/ürünün teslimat adresinin, vesayet altındaki kişinin taşınmazının adresi oluşu. Bu yeterli mi acaba? Ödemeyi ben yaptığım için firma otomatik olarak benim isim ve adresimi yazdı faturaya. not: cevabım birkaç gün gecikebilir. Bir süre bilgisayarıma ulaşamıyacağım. Teşekkürlerimle.

Merhaba üstadlar;
Bir de yeni alınan meskenin alış bedelinin %5 oranınada gecmıse donuk bes yıl sureyle,gerçek usulu sectiği taktirde indirim yapılacagı mevzuu hk bılgısı olan ustadlar.. durumun bır kerelıgıne mı yoksa gecmıse donuk 5 yıl ıcın, her yıl indirim yapılabılırlıgı hususunda bılgı verebılırler mı..teşekkürler