Geç Verilen Ba Bs Formları

Bfs

merhaba arkadaşlar..

Sağlıklı düşünebilecek durumda değilim araştırsaydınız falan demeyin.

5 adet firmamız var ve her birinin ba bs formlarını sisteme yüklediğim halde cuma günü onaylamayı unuttum.

Kesilebilecek cezalar ve yapabileceklerim nelerdir acil cevap verirseniz sevinirim

Ynt: Yardım.Geç verilen ba bs formları

Oncelikle tarafimdan gecmis olsun. 2012 yili icin ceza 1.170,00.- TL tek firmaniz icin x2

Hemşerim hiç iyi demedin.5500 TL kafadan.

Çok ağır bu ya.Pişmanlık talepli falan indirim şansımız yok mu.Devletin bundan vergi kaybı da yok üstelik.

Eyvahlar olsun..

CEZA;
1.1.2011'den itibaren ;
Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 1.070 / İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 500 Türk Lirası,diğerleri 250 TL
-BA/BS VERİLMEMESİ HALİNDE UYGULANACAK CEZA NEDİR?
Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 30 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 30 gün içinde verilmesi halinde ise 1/5 oranında uygulanır. (Yürürlük; 01.08.2010)

30 gün içerisinde 1070 / 10 dan yararlanamıyor muyum

Yanilmiyorsunuz. Indirimle birlikte 1/10 olacaktir.

Sayın Bfs,
Kötü haber vermek istemezdim, umarım sizin düşündüğünüz gibi olur.
Ancak ilgili maddeye dikkat ederseniz, beyanname yazdığını görürsünüz. Form Ba ve Bs bir beyanname değil bildirimdir. Bu nedenle 1.070.-TL Ceza kesileceği tabidir. Vergi Dairesinde çalışan memurlar umarım bu maddeyi sizin düşündüğünüz gibi yorumlarlar.
Diğer tarafdan bir mükellefe ait her iki bildirim formunu vermesseniz dahi, tek ceza kesilecektir.
Bu cezayı 376. maddeden indirim talep ederek ödemeniz mümkündür.

mohicans evet..

Ben o kısmı kaçırmışım..

Yapılacak bir şey yok..Bu cezalar tahakkuk edilince ödenecek artık..

Uykum kaçtı oysa ki dün de hiç uyuyamamıştım.

Umarım 376 dan yarıya düşürülür de ceza 3000 tl ile bu iş hallolur..

Ama gariptir bu rakamlar çok ağır..Gerçekten çok fazla.Devletin bir vergi kaybı mı var bu durumda..Ceza yazmaya çok meraklı bir vergi dairesi ile çalışıyorum..Onlar kaçırmaz zaten sistemde ilgili yerlere bildirmiştir verilmediğini..

Hayırlısı sineye çekeceğim artık yapacak bir şey yok.

Umarım bu durum kimsenin başına gelmez..

İyi sabahlar herkese..

geçmiş olsun.

VUK Mükerrer Madde 355 :
Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 30 gün içinde verilmesi 1/10 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 30 gün içinde verilmesi halinde ise 1/5 oranında uygulanır.

ne garip uygulama. kanuni süresinden sonra verdiğin beyannameler için envai çeşit indirim, B formu gibi garip bir bildirim için son derece sert yaptırım. ???

yoğunluktan dolayı inceleyemedim ama, belki bir faydası olur. konuya ilişkin başka bir forumdan link:
http://www. başka forumdan link vermek kurallara aykırıdır.

Şaşkın şaşkın bir şeyler okumaya çalışıyorum..
Tuna evet değişmesi gereken bir ceza uygulaması.Beyannameler de daha ağır olması gerekirken bildirimler de ağır.

Fazla da canımın sıkılmasını istemiyorum.Yönetime bildirdim.Ymm ile konusacağım.

Firmanın endişesi incelemeye girer mi şeklinde..

İnceleme olsa da benim umrumda değil.Zaten yanlış bir hareketimiz yok şükür.Gerçi incelemede vergi zayii tespit etseler 214 TL + Vergi zayii ile yırtarım sanırım : ))

Neyse ya canım gerçekten çok sıkkın..

vergi dairesi 2007 yılından itibaren ba ve bs leri tarıyor ve tutarsızlık olanları yazı yazarak düzeltmelerini istiyor böyle durum başına gelen var mı yoksa bizimkiler mi yapıyor kafayı yemek üzereyim karşı tarafla 1 .000.00tl fark var düzelt diyor,.düzeltince 1.700 ceza kesiyor bu nasıl bir iş ben anlamadım yazık değil mi herhangibir vergi kaybı yok neyin mücadelesini veriyorlar .böyle bir uygulama yapmaları doğrumu

buarada 376.talep edebilirsiniz.ben talep ettim indirimi yaptılar .

zeyneb ' Alıntı:
vergi dairesi 2007 yılından itibaren ba ve bs leri tarıyor ve tutarsızlık olanları yazı yazarak düzeltmelerini istiyor böyle durum başına gelen var mı yoksa bizimkiler mi yapıyor kafayı yemek üzereyim karşı tarafla 1 .000.00tl fark var düzelt diyor,.düzeltince 1.700 ceza kesiyor bu nasıl bir iş ben anlamadım yazık değil mi herhangibir vergi kaybı yok neyin mücadelesini veriyorlar .böyle bir uygulama yapmaları doğrumu
Kayıtlarınızın doğru olduğunu bu durumun tespiti için inceleme talep edin. Böylece tarhiyat öncesi uzlaşma talebinde bulunabilirsiniz.
Bfs ' Alıntı:
ne kadarlık indirim aldınız.oran kadar mı
Cezanın 1/3 oranında indirim yapılmaktadır.

Son durumu paylaşayım,

Tasfiyeye başladığımız bir firmamız için ceza geldi.

Diğer firmalar için henüz bir şey yok.

Kayıtlarınızın doğru olduğunu bu durumun tespiti için inceleme talep edin. Böylece tarhiyat öncesi uzlaşma talebinde bulunabilirsiniz.

sn. mohicans,
sadece merakımdan soruyorum. sizce; Tarhiyat öncesi mi? yoksa tarhiyat sonrası uzlaşma mı? daha iyidir.

(6728 sayılı kanunun 21 inci maddesiyle eklenen cümle;Yürürlük 09.08.2016) Elektronik ortamda bildirim veya form verilmesi mecburiyetine uyulmaması hâlinde kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası, bildirim veya formların belirlenen sürelerin sonundan başlayarak elektronik ortamda 3 gün içinde verilmesi halinde 1/10 oranında uygulanır. Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır. (5904 sayılı Kanunun 22 inci maddesiyle eklenen cümle. Yürürlük; 01.08.2009) Ancak, bu ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleyici idari işlemlerle duyurulması halinde, ilgililere ayrıca yazılı olarak bildirilme şartı aranmaz.