Geçici Süre Şube Açılışı

Arkadaşlar Günaydın,

Kıst Dönem için şube açılışına gerek var mı? 5 Gün satış yapıldı sonra devredildi satış yeri dolayısıyla şube açılışına gerek var mı* Fatura ce satış işlemleri muhasebenin sevk ve idare edildiği yerden takip edildi.
benzer durumu yaşayan arkadaşlar var mı? Şube açılışlarında belli bir süre istisnası var mı?

kolay gelsin

Merhaba
Ben anlayamadım tam.Merkezden bağımsız bir yer tutuldu.Bildirim yapılmadan 5 gün satış yapıldı.Satışa dair belgeler merkezden düzenlendi.Sonra devredilerek adresten ayrılındı. Olay böyle mi yani.
Öyleyse, neyin bildirimini yapacaksınız?Biz,açtık kapattık ama size de bildirmedik mi diyeceksiniz.?

Merhaba Üstat,

Dediğiniz gibi açılmış kıst dönemde işlem yapılmış, mülki amirler tarafından da tespiti yapılmamış herhangi bir işlem tesis etmeye gerek yok. Geriye dönük olarak. merak ettiğim tescil ilan da istisna bir süre var mı* 15 gün içinde açılış yapılır deniliyor TTK göre. Hani bu süre zarfında kapansa 15 günlük süre bir istisna mıdır?
kolay gelsin

15 günlük sürenin ne şekilde bir sonuç doğuracağını bilemiyorum maalesef.Ama bu işyeri için hiçbirşey yapılmasına gerek olmadığını biliyorum :) Eğr bu süre zarfında yapılan satışlar belgelenmiş ve vergilendirilmişse en kötü ihtimalle,"hazırlık yapıp bildirim yapılana kadar işyerinden ayrılmak zorunda kaldık" gibi bir mazeret ileri sürülebilir belki.Yeterki vergisel bir eksiğiniz olmasın.Kira ödemesi yapılmışsa da stopaja konu edersiniz olay biter bence.

15 günlük sürenin ne şekilde bir sonuç doğuracağını bilemiyorum maalesef.Ama bu işyeri için hiçbirşey yapılmasına gerek olmadığını biliyorum :) Eğr bu süre zarfında yapılan satışlar belgelenmiş ve vergilendirilmişse en kötü ihtimalle,"hazırlık yapıp bildirim yapılana kadar işyerinden ayrılmak zorunda kaldık" gibi bir mazeret ileri sürülebilir belki.Yeterki vergisel bir eksiğiniz olmasın.Kira ödemesi yapılmışsa da stopaja konu edersiniz olay biter bence.
aynı kanaatteyim üstat teşekkür ederim