Geçici Vergi Döneminde Ödenen Bağkur Primlerini İndirebilir miyiz?

Cümleten selamlar..

değerli üstatlarım... gelir vergisi mükellefleri gelir vergisi beyannamesinde ödediği bağ-kur primlerini ödenecek olan vergiden mahsup edebiliyor.. peki geçici vergi döneminde geçici vergi beyannamesinde ödediği bağ-kur primlerini mahsup edebilir mi?

Şimdiden teşekür ediyorum.. saygılar...

Ynt: Geçici vergi döneminde ödenen Bağkur primlerini indire bilirmiyiz?

ödenmiş olması şartıyla ilgili dönemleri indirim konusu yapabilirisiniz

hayır düşülmez
bazı görüşler düşülebilinir diyor fakat düşülürse sonra başınız ağrayabilinir
yani düşülmez

Kızıldereli ' Alıntı:
hayır düşülmez
yani düşülmez

konuya ilişkin mukteza örneği
ANKARA VALİLİĞİ
DEFTERDARLIĞI
Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

SAYI : B.07.4.DEF.0.06.11/GVK-89
KONU :

İLGİ : ..................... tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçeniz ile; Bağ-Kur primlerinin geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususunda görüş talep etmektesiniz.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun mükerrer 120?nci maddesinde ticari kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabının cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, geçici vergi ödeyecekleri hükme bağlanmıştır.

Konuya ilişkin açıklamalar 27.12.1998 tarih ve 23566 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 217 seri no?lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılmıştır.

Söz konusu Tebliğin ?Geçici Vergiye Esas Kazancın Tespiti? başlıklı 3?ncü bölümünde; ?Mükellefler, vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançlarının belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanununda yer alan hükümlere uymak zorundadırlar...? denilmiş, ?Özellik Gösteren Durumlar? başlıklı 4?ncü bölümünde ise; ?Mükellefler geçici vergiye tabi kazançlarının tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir.? denilmiştir.

Diğer taraftan, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) Kanununun 49?ncu maddesinin 3?ncü fıkrasında sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Bağ-Kur primlerinizin ilgili dönemlere ilişkin olup, ödenmiş olması şartıyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılacağı tabiidir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

ilginizden dolayı teşekür ediyorum...

ödenmiş olanlar yıllık gelir vergisinden düşürülüyor.. neden geçiciden düşürülmesin ki?

şahıs ve sigorta emeklilik primlerine satır ayrılmış ama bağ-kur primleri için bir satır yok.. acep diğer indirimler satırında mı göstereceğiz indirebiliyorsak... tereddüte düşünce size koştum..

biliyorum bu müktezayı adı üstünde mükteza sonradan vergi ziyaı olursa mükteza bi anlam ifade etmez o yüzden bence düşülmemeli

Ynt: Geçici Vergi Döneminde Ödenen Bağkur Primlerini İndirebilir miyiz?

sonradan vergi dairesi ceza keserse mükteza çözüm değil
bence geçicide indirmeyin zaten yıl sonunda yıllık beyanda indirilecek

Merhaba ;

Bu konuda farklı özelgeler mevcuttur.

Konunun daha önce incelenip tartışıldığı başlığı isterseniz bir kez daha inceleyiniz.

Karar sizin.

İlgili konu

burada düşünülecek bir drurum yok mükellef geçici vergi dönemindeki tüm indiririm ve istisnaları indirime hakkına sahiptir .

AyAşAr ' Alıntı:
Kızıldereli ' Alıntı:
hayır düşülmez
yani düşülmez

konuya ilişkin mukteza örneği
ANKARA VALİLİĞİ
DEFTERDARLIĞI
Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

SAYI : B.07.4.DEF.0.06.11/GVK-89
KONU :

İLGİ : ..................... tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçeniz ile; Bağ-Kur primlerinin geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususunda görüş talep etmektesiniz.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun mükerrer 120?nci maddesinde ticari kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabının cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, geçici vergi ödeyecekleri hükme bağlanmıştır.

Konuya ilişkin açıklamalar 27.12.1998 tarih ve 23566 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanan 217 seri no?lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yapılmıştır.

Söz konusu Tebliğin ?Geçici Vergiye Esas Kazancın Tespiti? başlıklı 3?ncü bölümünde; ?Mükellefler, vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançlarının belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanununda yer alan hükümlere uymak zorundadırlar...? denilmiş, ?Özellik Gösteren Durumlar? başlıklı 4?ncü bölümünde ise; ?Mükellefler geçici vergiye tabi kazançlarının tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir.? denilmiştir.

Diğer taraftan, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) Kanununun 49?ncu maddesinin 3?ncü fıkrasında sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Bağ-Kur primlerinizin ilgili dönemlere ilişkin olup, ödenmiş olması şartıyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılacağı tabiidir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

çok teşekür ediyorum AyAşAr üstat...

Allah razı olsun... benim için çok değerli bir bilgiydi...

baki dua ve muhabbet ile..

Sayın center_muhasebe ;

Vermiş olduğum linkide inceleyerek karar vermenizi öneririm.Bir özelgeye bağlı kalmayınız. Linkte çok farklı görüşler bulunmaktadır.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Bu konuda farklı özelgeler mevcuttur.

Konunun daha önce incelenip tartışıldığı başlığı isterseniz bir kez daha inceleyiniz.

Karar sizin.

İlgili konu

teşekür ediyorum.. Allah razı olsun..

muhasebe ' Alıntı:
Sayın center_muhasebe ;

Vermiş olduğum linkide inceleyerek karar vermenizi öneririm.Bir özelgeye bağlı kalmayınız. Linkte çok farklı görüşler bulunmaktadır.

evet o linki inceliyorum.. arama yapmıştım ama bulamamıştım.. sanırım doğru arama yapamadım.. bu yüzden de özür diliyorum.. farklı başlık açmak istemezdim..

teşekürler....

evet bu konu biraz karışık o yüzden bundan söz ettim
ben indirmiyorum sonradan sorun yaşamamak için
ama isteyen yapabilir

center_muhasebe ' Alıntı:
ilginizden dolayı teşekür ediyorum...

ödenmiş olanlar yıllık gelir vergisinden düşürülüyor.. neden geçiciden düşürülmesin ki?

şahıs ve sigorta emeklilik primlerine satır ayrılmış ama bağ-kur primleri için bir satır yok.. acep diğer indirimler satırında mı göstereceğiz indirebiliyorsak... tereddüte düşünce size koştum..

bence kendi vergi dairenizden mukteza isteyip ona göre hareket edin..Muktezaya göre işlem yapınca vergi dairesi ceza kesmez.sorun yaşamazsınız..

ymm cevdet akcakoca nın soruya cevabı

Hocam Bağkur primlerini ödenmek koşuluyla ilgili dönem geçici vergide beyannamesinde indirim yapabiliyormuyuz?

Hayır öyle bir sütun da yok.
11.05.2009

Merhaba ;

İlgili link içerisindeki bahsettiğim yazıda YMM Abubekir TAŞYÜREK isimli bir üstada ait.

Bende konu ile ilgili araştırma yaparken bulmuştum.

DİĞER İNDİRİMLER kısmı ne işe yarıyor acaba ?

Ödenen bağkur primleri "diğer ind." kısmına yazılır.Yazılamaz diğenler mükelleflerine fazladan vergi ödetmeye devam edebilir.