Geçiçi Vergi Düzeltme

sayın üstadlarım benim bir sorum olacak

2. dönem geçiçi vergi beyannamesini verirken sadece son 3 aya ait(nisan,mayıs,haziran) gelir ve giderine göre düzenlenmiş 1.dönemde cıkan kar daha fazla oldugu içinde ödeme cıkmamış halbuki ilk 6 aylık kar dikkate alınsa idi kar cıkması lazım dı bu durumda düzeltme beyannamesi ile düzeltme verilse durum ne olur yıl sonunda gelir vergisini verirken bir sorun cıkarmı

teşekkür ederim

Ynt: geçiçi vergi düzeltme

1.dönem geçicide kar çıkmış.Atıyorum 500,00 tl
2.dönem geçicide kar çıktı .Atıyorum 100.00 tl

1.dönemde çıkanı,2.dönemde çıkandan mahsup edersen 2.dönemde vergi ödemesi çıkmadı.

Altı aylık dönem bazında düşünürseniz,sizin toplamda 500.00 tl vergi ödemeniz yapılmış.
Yani kafanız karışmasın,düzeltme yapmanızı gerektirecek bir durum yoktur.

Son durum GV/KV beyanı ile netlik kazanır.

Ynt: Geçiçi Vergi Düzeltme

gercekten iyice kafam karıştı

geçiçi vergi verilirken 6 aylık kazancın dikkate alınması gerkmiyormu ıdı yani ocak haziran arası karı üzerinden vergi 600 lira ,500 ilk dönem vergiyi düştükten sonra 100 lira ödemesi gerekmez mi matrah olarak sadece nisan mayıs haziran kazancı gösterilmiş düzeltme verilmesi gerekmezmi bu durumda yani

Ynt: Geçiçi Vergi Düzeltme

Kafanız karışmasın.ilk dönem geçici vergi ödemesi 500 tl tahakkuk etti.
2.dönem geçicide daha düşük oranda vergi çıktı.
Yasanın verdiği hakla,dönem içindeki en yüksek çıkmış olan geçici vergiyi mahsup etme hakkımız var.mahsup yapınca,2.dönem ödeme çıkmıyor.
Ama 2.dönemde 700.tl vergi çıksaydı,500 ü mahsup eder kalanını öderdik.
Tekrar söylüyorum düzeltilecek bir durum yok.

Merhaba
190 bin tl geçici vergi çıkan kurumlar vergisi mükellefimizin ağustos ayı olan kdv ödemesini yanlışlıkla 10.aya işlemişiz,geçici vergiyi böyle vermiş bulunduk, e-defteri daha göndermedik, 194,60 tl damga vergisi gideri için düzeltme vermeye gerek var mı ? yansıtmaları yaptığımız için 770 hesapta sadece 194,60 tl kaldı, e-defteri nasıl göndermemiz gerekiyor? düzeltme vermesek 770 hesapta 194.60 tl olsa ve e-defteri böyle göndersek sıkıntı olur mu?
İyi çalışmalar dilerim.

Ozan bey,
Kayıtlarda düzeltme yapsam o tutarı da yansıtmalara eklesem ve e-defteri öyle göndersem sıkıntı olur mu ? idarenin aleyhine bir durum olmadığı için düzeltme vermek istemiyorum.Zaten 31/12/2023 kayıtlarında yansıtmalara girecek ama şimdiden yapsam olur mu ?

Hayır tahsin abi, gelir tablosu hesaplarına atıyorum geçici zamanı.
Yansıtma hesaplarını silmiyorum, onun için 8.aya işleyince 194.60 tl açıkta kaldı 770 hesapta.
E-defteri gönderirken nasıl göndereyim bilemedim.

Mevcut haliyle gönderebilirsiniz. Bence düzeltme yapmanıza gerek yok, son dönem zaten gelir tablosuna yansıtılacak. Ana hesap bazında ters olmasın önemli olan o.