Geçici Vergi Sorunsalı (32/7.madde indirimli oran)

günizi

Katkı Sunan Üye
KVK 32/7 madde uyarınca 1 puanlık indirim uygulanması konusunda desteklerinizi rica ediyorum. KVK.da yerini almış olsa da, konuyla ilgili tebliğ şu an taslak halinde. Taslağı okudum ancak "üretim faaliyetinden elde edilen kazanç" bölümüne ne yazacağımdan emin olamadım. Üretilen ürünün satış tutarından, Satılan malın maliyetini düşmek mantıklı geldi (her ne kadar kazanç diyorsa da, bu tutar beyan edilen ticari karı da geçemiyor çünkü) Bu hesaplama sonucunda Zarar da çıkabilir, bu durumda olanlar için bu bölümü boş geçeceğim.

Üretim faaliyetinden elde edilen kazanç= 600 hesap (Sadece 152 satış gelirleri) - 620 hesap

Bu hesaplama doğru olur mu Sizce?

KVK 32/7 madde uyarınca 1 puanlık indirim uygulanması konusunda desteklerinizi rica ediyorum. KVK.da yerini almış olsa da, konuyla ilgili tebliğ şu an taslak halinde. Taslağı okudum ancak "üretim faaliyetinden elde edilen kazanç" bölümüne ne yazacağımdan emin olamadım. Üretilen ürünün satış tutarından, Satılan malın maliyetini düşmek mantıklı geldi (her ne kadar kazanç diyorsa da, bu tutar beyan edilen ticari karı da geçemiyor çünkü) Bu hesaplama sonucunda Zarar da çıkabilir, bu durumda olanlar için bu bölümü boş geçeceğim.

Üretim faaliyetinden elde edilen kazanç= 600 hesap (Sadece 152 satış gelirleri) - 620 hesap

Bu hesaplama doğru olur mu Sizce?
Bununla ilgili ornek yazacagim

Basit bir ornek

: İhracat faaliyetinde bulunan (Ç) A.Ş. 2022 yılında bu faaliyetinden 600.000 TL kazanç elde etmiş ancak 1 puan indirim kapsamında olmayan diğer faaliyetleri zararla sonuçlanmıştır. (Ç) A.Ş.’nin 2022 faaliyet sonuçlarına ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir.
Ticari bilanço kârı ........................................................................................... : 500.000 TL
-İhracat faaliyetinden elde edilen kazanç ........................................... : 600.000 TL
-Diğer zarar.................................................................................................... : 100.000 TL
KKEG .............................................................................................................. : 300.000 TL
Matrah ...........................................................................................................: 800.000 TL

(Ç) A.Ş.’nin 2022 yılında ihracat faaliyetinden elde ettiği kazanç (600.000 TL) mükellefin ticari bilanço karından (500.000 TL) fazla olduğu için safi kurum kazancını aşmamak kaydıyla ihracat faaliyetinden elde edilen kazancın (600.000 TL) tamamına kurumlar vergisi oranı 1 puan indirimli olarak uygulanacaktır.