fonradar

Geçici vergide 6111'den dolayı çıkan geçmiş dönem zararı..

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar 6111 faydalandığımdan dolayı kkeg olarak şirket zarar etmiş gözüktü...Ticari bilanço olarak.Yalnız beyannamede kkeg eklediğimde ödenecek vergi çıktı...Şimdi 2012/1.dönem geçici vergiyi yaparken 2011 yılı geçmiş dönem zararını belirtmeyeceğim diye düşünüyorum..Çünkü beyannamede zarar yoktu kkeg ekleyince kara dönüp hatta vergi çıkmıştı.Ama bilançomda 2011 yılı zararı olarak gözüküyor...2012/1.dönem g.vergimi etkiyecek birşey var mı acaba?

Ynt: Geçici vergide 6111'den dolayı çıkan geçmiş dönem zararı..

KVK md.9/1 uyarınca indirilecek geçmiş yıl zararları ticari zarar değil, mali zarardır. Eğer 6111 sonucu yaptığınız işlemler 2011 yılında mali kar sonucu çıkarmışsa elbette 2012/1-2-3-4 geçici vergi ve 2012 yılı kurumlar vergisi beyannamelerinde indirilecek herhangi bir geçmiş yıl zararı olmayacak. Düşünce tarzınız doğru bu bakımdan.

Bir kez ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum ticari bilanço zararı başka bir şeydir, mali zarar başka bir şey.

Ustad ileride kar dağıtımı yaparken de dikkate almayacağız degil mı ?

2011 yılında ticari kar olmadığından kar dağıtımıda olmayacaktır.

Sayın ANT Z kar dağıtımı yaparken 2011 yılında ticari zarar olduğu için dikkate almak zorundasınız g705'in de dediği gibi. Bu sefer tam tersi, ileride kar dağıtımı yaparken önce bu ticari zararı oluşan kardan mahsup ettikten sonra kar dağıtımı yapabilirsiniz.

Ozaman üstad % 15 lik kar dağıtım stopajı bu sayede azalmış oluyor, bir anlamda işletme için faydası da olmuyor mu ?

Zaten kar dağıtımı yapmazsanız stopaj olmaz ki. Geçmiş yıl zararı varsa kardan mahsup edersiniz, sonra kalan tutarı ister pasifte tutmaya devam edersiniz, ister kar dağıtımı yaparsınız.