fonradar

Geçici vergide kesinti yoluyla ödenen vergiler düşülmemiş!!

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
Yeni gelen mükellefin ocak mart beyanları muhasebecisi tarafında verilmiş.
Mükellef sayısal loto ve büfe işletmeciliğiyle uğraşıyor. Eski muhasebecisi sayısal loto gelirlerini kdv ve geçici vergi beyannamelerinde göstermemiş. Şimdi ocak ve mart kdv beyannameleri ve geçici vergi beyannamelerine düzeltme yapacağım. Geçici vergi beyannamesinde ödemesi çıkmış Ben gelir vergisi kesintilerini mahsup ettiğim zaman ödemesi çıkmıyor.

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Ynt: Geçici vergide kesinti yoluyla ödenen vergiler düşülmemiş!!

2.Geçici döneminde iki dönemin gelir vergisini birden düşersiniz.Yıllık gelirde illaki vergi çıkar, en nihayetinde tahakkuk etmiş vergi oradan mahsup edilebilir.!

SMMM GÜREL YAVUZ ' Alıntı:
slm
meslektaşı fatih bey öncelikle kolay gelsin,
milli piyango idaresi sayısal loto bayileri için 3 ayda bir kesinti listesi veriyor ve verdiği listedede gelir vergisi kesintisi artık yapılmıyor diye biliyorum, ve mükellefler gelir vergisi kesintisini 3 ayda bir geçici vergi beyanı ile beyan edip ödüyorlar,
dolayısı ile siz geçici vergide neyi mahsup edeceksiniz anlamadım,
zaten 3 ayda bir gelen milli piyango kesinti listesinde bayinin gelir vergisi kesintisi yapılmadığıda yazıldır,

% 20 oranında Gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Bana gelen 3 aylık listede gelir vergisi kesintilerini görüyorum.

ZİNDAN ' Alıntı:
2.Geçici döneminde iki dönemin gelir vergisini birden düşersiniz.Yıllık gelirde illaki vergi çıkar, en nihayetinde tahakkuk etmiş vergi oradan mahsup edilebilir.!

Sn. Zindan

Komisyon gelirleri kdv beyannamesinde özel matrah olarak gösterilmemiş. Dolayısıyla kdv beyannamesine düzelme veriyorum.

Kdv beyannamelerine düzeltme verince hasılatımız artıyor ve geçici vergide gönderilen hesap özeti ile arada fark oluyor.

Bu nedenle geçici vergiye de düzeltme vermek zorunda kalıyorum. İleride bir sorun çıkmaması için.

Şöyle bir yol izlemeyi düşünüyorum. Önceden verilen geçici vergide çıkan ödeme nasıl olsa ödenmiş Ben düzeltme geçici vergi beyannamesinde karı bilerek ödeme yaptığımız kısım kadar yüksek gösterip Tevkifatları düşeceğim. Yani tevkifatları mahsup ettikten sonra bile önceden verilen geçici vergi kadar ödeme çıkacak.

Daha sonraki dönemlerde karı olması gerektiği kadar hesaplayacağım. Yıllık vergide iade çıkarsa Artık mahsubu isteriz.

Sizce??

Geçici vergiye kdv beyannamelerinde yapmış olduğun özel matraha eklediğin kısım kadar matrah artırımı yapabilirsin diye düşünüyorum.Giderin bir öncekindeki ile aynı olmalı.Yani kafana göre istediğin şekilde, bir önceki ödemeye denk düşecek şekilde matrah ayırma yani.
Bu durumda da bu tutara denk gelen gelir vergisini düşersin, aradan başka bir olumlu yada olumsuz farkda çıkabilir.

Kolay gelsin.

Sn. Zindan

Geçici vergiye tabi ki kdv beyannamelerinde yapmış olduğum özel matraha eklediğin kısım kadar matrah artırımı yapabilirim.

Ben dönem sonu mal mevcudu örneğim 1500 tl arttıracağım. Bu şekilde kar daha önceki ödenmiş geçici vergiye denk gelecek şekilde artacak.