Geçici Vergide Resen Mahsup

elit

Katkı Sunan Üye
Üyelik
1 Ağu 2009
Mesajlar
138
Konum
kayseri
2008 2. dönem geçici vergi döneminde 1.400.0 iadesi gereken geçici vergimiz çıktı.biz bunu kurumlar vergisi beyannamesinde mükellefin ödeyeceği vergiden mahsup yaptık.daha sonra vergi dairesi bu tutar kadar vergi ziyaı ceza kesti.nedenini sorduğumuzda 1.400.00yi mükellefin kdv muhtasar borçlarına mahsup ettiklerini söylediler.mahsup için yazılı talepte bulunmadık biz.vergi dairesindeki şef ve müdür arasındaki geçen diyalog
-müdür:neden böyle yaptınız
-şef:konuyu açıkladı
-müdür:yazılı talepleri varmı
-şef:yok
-müdür:yazılı talepleri olmasaydı böyle bir hak idda edemezlerdi(doğrudur,katılıyorum)
-şef:efendim yazılı talebi olmayan mükelleflerin alacaklarını resen mahsup yapıyoruz.biz şimdiye kadar hep böyle yaptık. dedi.konu böylece kaldı.kısa yoldan uzlaşmaya gittik.
sizlerin bu konudaki görüşü nedir.vergi dairesinin yaptığı işlem doğru mu?
 

bulent249

Fenomen Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,164
Konum
ADANA
Ynt: geçici vergide resen mahsup

Bu konu 252 sayılı GV. tebliğinde açıklanmış. Tebliğin 2.3 maddesini okuyunuz.
 

elit

Katkı Sunan Üye
Üyelik
1 Ağu 2009
Mesajlar
138
Konum
kayseri
Ynt: Geçici Vergide Resen Mahsup

kurumlar vergisi beyannamesini verirken daha önceki dönemlerdeki geçici vergilerin tamamı zaten ödenmiş.
kurumlar vergisi matrahı 34.354,60 hesaplanan : 6.870,92 bu şekilde verdik.
dairenin istemiş olduğu mahsup edilecek vergiler toplamına 6.870,92-1.400,00=5.470,92 olacakmış.
vergi ziayına sebep vermedik.mahsubu kaldırmalarını istedik.
 
Üyelik
20 Şub 2009
Mesajlar
296
Ynt: Geçici Vergide Resen Mahsup

2008deki iadesi gereken geçici vergiyi 2009un kurumlarından mı düştünüz ?? böyle birşey olmaz, beyannamede düşemezsiniz, gerekirse çıkan ödemeyi ödemeyip iademden düşülsün diye dilekçe verirsiniz.
 
Üst