zirve

Geçici Vergilerde Bağkur Primi

Üyelik
11 Ara 2020
Mesajlar
16
Konum
ankara
4.Geçici vergi beyannamesinde bağkur primlerinin girileceği bölümü göremedim ben. Şahıs sigorta primleri var. bunu kastetmiyorsunuz değil mi?
 
Üyelik
25 Kas 2019
Mesajlar
46
Konum
sakarya
Kasımda açılan bi firma. Aralıkda bi bağkur ödemiş, ocakta bi bağkur ödemiş 868₺. Bunlar hangi aylara ait. Sadece aralıkda ödediğini mi indirebiliriz. Ocakta ödediği de aralığa aitse indirilebilirmi . Teşekkürler
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,650
Konum
İstanbul
Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar uyarınca; 5510 sayılı Kanun’un 4/b maddesinde belirtilen sigorta (eski Bağ-Kur) primlerinizin ilgili dönemlere ilişkin olup, ödenmiş olması ve belgelendirmek şartıyla, ilgili dönem geçici vergi beyannamenizin 21’inci satırında yer alan ''Diğer İndirimler'' bölümünde gösterilip indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
 
Üyelik
11 Ara 2020
Mesajlar
16
Konum
ankara
Peki oldu ki 4.geçici vergi döneminde bağ kur primlerinin mahsubunu yapmadık, sonrasında yıllık gelir beyannamesinde indirim konusu yapılabiliyor mu?
Teşekkürler
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,570
Konum
İstanbul
Peki oldu ki 4.geçici vergi döneminde bağ kur primlerinin mahsubunu yapmadık, sonrasında yıllık gelir beyannamesinde indirim konusu yapılabiliyor mu?
Teşekkürler
Yaparsınız tabiki ancak, vergi matrahında +-%10 etkilenme oranına dikkat edin.Bağkur düşmeniz indirim sebebiyle matrahı azaltır.Zararı arttırır. %10 kriterine dikkat edin.Ayrıca bağkur indirimlerinin kullanılmasıyla ilgili aşağıya bazı alıntılar yapmak isterim.

BAĞ-KUR PRİMLERİ
1-Eski Bağ-kur kanunu kapsamındaki kişilerin hak ve yükümlülükleri 5510 sayılı Kanun’un 4.maddesinde yeniden düzenlenmiştir.
2-Anılan Kanun’un 88.maddesinde SGK’ya ödenen primlerin gider olarak dikkate alınabileceği hükme bağlanmıştır.
3-Ancak, özellikle ortaklık şeklindeki işletmelerde gider kaydı sorun yaratabilmektedir.Bu nedenle beyannamede indirim yöntemi kullanılmaktadır(GVKGT.110).
4-Bu indirimde, %5 vey a%10’luk sınır söz konusu değildir.Kar tutarı kadar Bağ-Ku rindirimi yapılabilir.
5-Serbest meslek erbabının ödemiş oldukları Bağ-kur primlerini Gelir Vergisi Kanunun 68/8’inci maddesi hükmüne dayanarak da, mesleki kazançlarının tespitinde hasılattan indirme imkanları mevcuttur.
BAĞ-KUR PRİMLERİ(ÖZELGELER)
1- Geçmiş Dönemlere Ait Bağ-kur Prim Ödemeleri Hangi Yıla Ait Olduğuna Bakılmaksızın Gelirin Elde Edildiği Yılda Ödenmiş Olduğunun Tevsik Edilmesi Kaydıyla Gelir Vergisi Matrahından İndirilebilir.(Aydın Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 02.10.2010 tarih ve B.07.1.GİB.4.09.15.01-3.2010.7.GVK.89.Md.-2 sayılı özelgesi.)
2- Gayrimenkul kira geliri ve ücret gelirleri için vereceğiniz yıllı kbeyannamede, ödediğiniz Bağ-Kur primlerinizi indirim konusu yapmanız mümkün değildir.(İstanbul VDB’nin B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-89/1 sayılı özelgesi-GGM’nin 16821 sayılı özelgesi
3-Sadece gayrimenkul sermaye iradı yönünden yıllık beyanname veren mükelleflerce, 5510 sayılı Kanuna göre isteğe bağlı olarak sigorta primi ödenilen Sosyal Güvenlik Kurumunun, Gelir Vergisi Kanununun 89uncu maddesinin birinci bendinde belirtilen sigorta şirketi niteliğinde olmaması ve sadece gayrimenkul sermaye iradı yönünden mükellef olunması nedenleriyle, bu kuruma ödenilen isteğe bağlı sigorta primlerinin gelir vergisi beyannamesinde bildirilen gelirlerden indirim konusu yapılması mümkün bulunmamaktadır.(Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 12.07.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.06.16.01-2011-GVK-89-3-511 sayılı özelgesi.)
4-Gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olduğunun tevsike dilmesi şartıyla, limited şirket ortağı olarak ödenilen sosyal güvenlik primlerinin tamamının, Şirketten elde edilen kâr payları nedeniyle beyan edilen menkul sermaye iradından indirilmesi mümkün bulunmaktadır.Öte yandan,gelirin yeterli olmaması nedeniyle indirilemeyen sosyal güvenlik primlerinin,sonraki yıl gelirinden indirilmesi mümkün değildir.(İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 25.08.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.34.16.01-GVK89-1424 sayılı özelgesi)
5-Bağ-Kur'a eş adına ödenen primlerin,serbest meslek kazancı nedeniyle beyan edilecek gelirden indirilmesi mümkün bulunmamaktadır.(Konya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 08.06.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.42.16.01-GVK-2-751-38 sayılı özelgesi.)
6-110 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde, Bağ-Kur Kanunu kapsamına giren serbest meslek erbabının,Gelir Vergisi Kanununun 68/8'inci maddesi hükmüne dayanarak ödedikleri sosyal sigorta primlerini gider yazmaları gerekmekte isede,diledikleri takdirde Bağ-Kur giriş keseneği ve primlerini serbest meslek kazançları ile ilgili olarak verecekleri yıllık beyannamelerinde gösterdikleri gelirden indirmelerinin uygun bulunduğu açıklanmıştır.
Öte yandan, söz konusu primlerin serbest meslek kazanç defterine gider yazılmayıp ,beyanname üzerinde indirimin tercih edildiği durumda beyan edilen mesleki kazancın yetersiz olması veya dönem sonucunun zarar olması halinde müteakip yıllarda devreden geçmiş yıl zararı olarak indirilmesi mümkün değildir.(Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 08.06.2011 tarih ve B.07.1.GİB.4.06.16.01-2011-GVK-65-2-371 sayılı özelgesi)
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,570
Konum
İstanbul
Tahsin ağabey, merhaba

Bu sene hiç kullanmamışız şahıs firmasında bu geçicide 12 aylık yazabilir miyiz ? % 10 sınır yok değil mi ?

Saygılarımla
Deftere gider şeklinde kaydetme,sadece beyanname üzerinden indirim konusu yap.Bu şekilde sorun çıkmaz.Ama bu arada sakın ola cezalı ödenen primlerde cezayı toplama dahil etmeyin.Bazı zamanlar ödeme dekontları bulunamadığında e-devletten borç ödeme ekranı dikkate alınarak örneğin 2020 yılına ödenen tüm toplam dikkate alınabiliyor.Buna dikkat etmek lazım.Özellikle toplu ödemelerde faiz içinde oluyor.Bunu ayıklayıp sadece prim rakamını dikkate almak lazım.
 
Üyelik
25 Kas 2019
Mesajlar
46
Konum
sakarya
Deftere gider şeklinde kaydetme,sadece beyanname üzerinden indirim konusu yap.Bu şekilde sorun çıkmaz.Ama bu arada sakın ola cezalı ödenen primlerde cezayı toplama dahil etmeyin.Bazı zamanlar ödeme dekontları bulunamadığında e-devletten borç ödeme ekranı dikkate alınarak örneğin 2020 yılına ödenen tüm toplam dikkate alınabiliyor.Buna dikkat etmek lazım.Özellikle toplu ödemelerde faiz içinde oluyor.Bunu ayıklayıp sadece prim rakamını dikkate almak lazım.
Bu önemli bilgiymiş sağolun. bizde aynı e devletten ödeme dökümüne bakıp girmiştik neyseki zamanında ödemiş faiz olsa da anlamayacaktık.
Üstat bize 690₺ 4. Dönem geçici çıkıyor damgayla beraber. Bunu ödemesek martta kendi silinip yıllık vergiye mi ekleniyor gecikme zammı oluyor dedikleri kısmı neresi. Damga artı gecikme zammı mı ödeniyor sadece daha sonra.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,570
Konum
İstanbul
Bu önemli bilgiymiş sağolun. bizde aynı e devletten ödeme dökümüne bakıp girmiştik neyseki zamanında ödemiş faiz olsa da anlamayacaktık.
Üstat bize 690₺ 4. Dönem geçici çıkıyor damgayla beraber. Bunu ödemesek martta kendi silinip yıllık vergiye mi ekleniyor gecikme zammı oluyor dedikleri kısmı neresi. Damga artı gecikme zammı mı ödeniyor sadece daha sonra.
Merhaba
Terkin edilen ve üzerinden sadece gecikme zammı hesaplanan vergi geçici verginin kendisidir.(0032 ve 0033 kodlu vergiler) Damga vergileri buna dahil değildir.
Bu vergiyi şubat ayının sonuna kadar öderseniz mart ayında ki gelir vergisinden indirim konusu yapabilirsiniz.Ama martın 1'inde bile ödemeye kalksanız artık sistem kabul etmeyecektir.Çünkü yıllık beyanname verme dönemine girilmiştir.
 
Üyelik
25 Kas 2019
Mesajlar
46
Konum
sakarya
Merhaba
Terkin edilen ve üzerinden sadece gecikme zammı hesaplanan vergi geçici verginin kendisidir.(0032 ve 0033 kodlu vergiler) Damga vergileri buna dahil değildir.
Bu vergiyi şubat ayının sonuna kadar öderseniz mart ayında ki gelir vergisinden indirim konusu yapabilirsiniz.Ama martın 1'inde bile ödemeye kalksanız artık sistem kabul etmeyecektir.Çünkü yıllık beyanname verme dönemine girilmiştir.
Anladım Teşekkürler sağolun 👍🏻
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,650
Konum
İstanbul
Tahsin ağabey, limited ve anonim şirket ortaklarının bağkur primi olmaz değil mi sadece şahıs firmalarında biz kullanabiliyoruz bir de serbest meslek erbablarında

Saygılarımla
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,570
Konum
İstanbul
Tahsin ağabey, limited ve anonim şirket ortaklarının bağkur primi olmaz değil mi sadece şahıs firmalarında biz kullanabiliyoruz bir de serbest meslek erbablarında

Saygılarımla
Sevgili dostum bağkur primi diye adlandırırsak belki hata yaparız.Ona şöyle diyelim; "zorunlu sigortalılık" diyelim.Doğru tanımlama herhalde budur.
Veya başka bir deyişle, "sigortalı sayılanlar" ile "sigortalı sayılmayanlar" şeklinde bir ayırıma da gidilebilir.
* Limited şirket ortaklarının hepsi,zorunlu sigortalılık kapsamındadır.Yani emekliler hariç 4/a veya 4/b kapsamında zorunlu sigortalılıkları vardır.
* Anonim şirketlerde ise zorunlu sigortalılık, "ortak olan yönetim kurulu üyeleri" ne tanınmıştır.Kurucu ortaklar veya yönetim kurulunda yer almayan ortaklar zorunlu sigortalı olarak sayılmamıştır.Ancak bu ortaklar şirkette ayrıca bir görev üstlenip ücret alıyorlarsa 4/a kapsamında sigortalı olabilirler.
 
Üst