Gecikmeli Yatan Maaş İş Kanunu 26. Md Yorumu

öncelikle merhaba. şuan hali hazırda bir avukatla anlaştım ama kafamı kurcalayan konular var. olayı kısaca özetliyim. ağustos ayı maaşım 1000 tl eksik yattı ve eylül ayı maaşım ekimin 1 inde yatması gerekirken hala yatmadı yani eylül ayı maaşımı alamadım. yol parasını ağustos ayından beri yatırmıyorlar. kısıca ağustos maaşım eksik yattı eylül maaşım hiç yatmadı. avukatım bana şuan için ihtar çektirmiyo ve ayın 20 sini beklemem gerektiğini ve bu tarihten sonra direkt ihtar çekmeden mahkemeye vericeğimizi söylüyor. ben de hemen şuan için haklı durumda olduğumu ve direkt ihtar çekip işe gitmemek istiyorum. ama avukatım beni engelliyor ve iş kanunu 26. maddeye göre böyle yapmamamız gerektiğini söylüyor konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim. teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:
Düşüncem:
-Öncelikle ifade edeyim ki böylesi bir-iki aylık gecikmelere ihtiyatlı yaklaşmakta yarar var.
-Ücret sözleşmenin ana unsurlarında birisidir.
-ücret mutlaka gününde ödenmelidir.
-Ücret,başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin yegane geçim kaynağıdır.
1-Aceleci tavrınız hatalı.
2-avukatınız"ayın 20 sini beklemeniz gerektiğini söylemiş ise bu düşüncede noksan/eksik,
doğrusu"maaş ödeme gününden itibaren 20 gün..."geçtikten sonra olabilir.örneğin maaş ödeme günü her ay ın 3 ü ise + 20 gün=23 den sonra bu hak kullanılabilir.
3-ağustos maaşım (1.000 tl)noksan yatırıldı demişsiniz,bu para asıl ücret değil,sanırım yol yardımı veya başkaca alacak,her ne parası olursa olsun geniş anlamda ücret kavramı içinde olan ve ağustos ayında alınması gereken ücret olup,bu durum ücretin noksan/eksik ödenmiş olduğunu gösterir.
4-doğru söylüyorsunuz,eylül ayı maaşını almaya hak kazanmışsınız,hemen ödenmesi gerekir,
bu durumu hukuki acıdan yorumladığımızda,belirttiğim 20 günlük süre geçtikten sonra işyerine gelip bekleyerek çalışmaksızın iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma Hakkı'nı kullanabilirsiniz ama bu durumda bazı olumsuzluklara yani işci-işveren çekişmesine sebebiyet vereceğinden ,bu yolu önermiyorum.
Sonuç itibariyle başkaca durumlar yok ve olay dediğiniz gibi ise yukarıdaki bilgiler ışığında,
ağustos ayına ait noksan ödenen yani geniş anlamda tam ödenmeyen maaş/ücret + eylül ayına ait maaşın, maaş ödeme tarihinden itibaren yirmi gün içinde hala ödenmemiş olması halinde,bu (iki haklı)duruma istinaden,
işverene ihtar çekerek iş kanunu madde 24/II-e ve f bendin son fıkrası gereği,sözleşmenizi feshettinizi bildirebilirsiniz düşüncesindeyim.
Yanılıyorsam lütfen müdahil olunuz.

Düşüncem:
-Öncelikle ifade edeyim ki böylesi bir-iki aylık gecikmelere ihtiyatlı yaklaşmakta yarar var.
-Ücret sözleşmenin ana unsurlarında birisidir.
-ücret mutlaka gününde ödenmelidir.
-Ücret,başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin yegane geçim kaynağıdır.
1-Aceleci tavrınız hatalı.
2-avukatınız"ayın 20 sini beklemeniz gerektiğini söylemiş ise bu düşüncede noksan/eksik,
doğrusu"maaş ödeme gününden itibaren 20 gün..."geçtikten sonra olabilir.örneğin maaş ödeme günü her ay ın 3 ü ise + 20 gün=23 den sonra bu hak kullanılabilir.
3-ağustos maaşım (1.000 tl)noksan yatırıldı demişsiniz,bu para asıl ücret değil,sanırım yol yardımı veya başkaca alacak,her ne parası olursa olsun geniş anlamda ücret kavramı içinde olan ve ağustos ayında alınması gereken ücret olup,bu durum ücretin noksan/eksik ödenmiş olduğunu gösterir.
4-doğru söylüyorsunuz,eylül ayı maaşını almaya hak kazanmışsınız,hemen ödenmesi gerekir,
bu durumu hukuki acıdan yorumladığımızda,belirttiğim 20 günlük süre geçtikten sonra işyerine gelip bekleyerek çalışmaksızın iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma Hakkı'nı kullanabilirsiniz ama bu durumda bazı olumsuzluklara yani işci-işveren çekişmesine sebebiyet vereceğinden ,bu yolu önermiyorum.
Sonuç itibariyle başkaca durumlar yok ve olay dediğiniz gibi ise yukarıdaki bilgiler ışığında,
ağustos ayına ait noksan ödenen yani geniş anlamda tam ödenmeyen maaş/ücret + eylül ayına ait maaşın, maaş ödeme tarihinden itibaren yirmi gün içinde hala ödenmemiş olması halinde,bu (iki haklı)duruma istinaden,
işverene ihtar çekerek iş kanunu madde 24/II-e ve f bendin son fıkrası gereği,sözleşmenizi feshettinizi bildirebilirsiniz düşüncesindeyim.
Yanılıyorsam lütfen müdahil olunuz.

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. maaş ödeme günüm ayın 1 i. eksik yatan maaş kısmında biraz bilgilendirim sizi net maaşım 3200 civarı ve benim hesabıma yatan para ağustos ayında 2000 tl onun haricinde yol paralarıda yatmadı sadece yemek paralarımız ödeniyor. ağustos ayından önce bir kere daha maaşım düzensiz yatmıştı 20 gün geç yani. sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Maaş ödemelerindeki gecikmeler süreklilik arz eder hale gelinceye kadar bekleyin, bundan sonraki bir kaç ay da aynı şekilde giderse, hala maaş alacağınız varken, noter kanalıyla sözleşmenizi feshedin derim.

En başta bu konuya ihtiyatlı yaklaiaşmakta yarar var demiştim.
Sn.keremcem beyin görüşü ise hepimizin bildiği üzere kesin olandır.zira bazı kararlarda "devamlı olarak","uzun süre",veya "beş-altı ay"geç ödenmesi,vs.gibi ifadeler bulunmakla,dolayısıyla da geç ödemenin süreklilik arzetmesi koşulu dile getirilmektedir.
Doğrusu bu noktada illaki ve illa 5-6 ay beklenmesi gerektiği düşüncesinde değilim,bu düşünceyi destekleme yönünde yargı kararına rastlamadığım için düşüncemi belirtmiş bulunmaktayım.
Olayımızdaki diğer bir husus,ağustos ayına ait ödenmeyen hala bir miktar ücretin kalmış olması,eylül ayı maaşı da nasıl ödenecek hala net değil,yine 21 ini beklemek lazım.bu sefer hem gecikme ve noksan ödeme durumu Nasıl olacak görelim.belki başka durumlar ortaya çıkacak tam bilmiyoruz,bekleyiniz.
Sonuç olarak bizim görüşlerimizi de avukatınıza iletebilirsiniz.

En başta bu konuya ihtiyatlı yaklaiaşmakta yarar var demiştim.
Sn.keremcem beyin görüşü ise hepimizin bildiği üzere kesin olandır.zira bazı kararlarda "devamlı olarak","uzun süre",veya "beş-altı ay"geç ödenmesi,vs.gibi ifadeler bulunmakla,dolayısıyla da geç ödemenin süreklilik arzetmesi koşulu dile getirilmektedir.
Doğrusu bu noktada illaki ve illa 5-6 ay beklenmesi gerektiği düşüncesinde değilim,bu düşünceyi destekleme yönünde yargı kararına rastlamadığım için düşüncemi belirtmiş bulunmaktayım.
Olayımızdaki diğer bir husus,ağustos ayına ait ödenmeyen hala bir miktar ücretin kalmış olması,eylül ayı maaşı da nasıl ödenecek hala net değil,yine 21 ini beklemek lazım.bu sefer hem gecikme ve noksan ödeme durumu Nasıl olacak görelim.belki başka durumlar ortaya çıkacak tam bilmiyoruz,bekleyiniz.
Sonuç olarak bizim görüşlerimizi de avukatınıza iletebilirsiniz.
tekrardan teşekkürler cevabınız için avukatımlada konuştum bugün maaşımız bize yine yatmadı muhasebe sadece agi ücretini bugün elden vericeklerini söyledi avukatımı aradım ve bu ücreti elden almamamı söyledi ve pazartesi ihtar çekmeden direkt mahkemeye vericeğimizi bana iletti bakalım hayırlısı neyse o olsun artık. inşallah doğru bir yol izliyoruzdur.

Yine ifade edeyim ki bir kaç aylık gecikmelere ihtiyatla yaklaşmakta yarar var ama ben sizin olayınızı farklı değerlendiriyorum.
Maaş ödemelerinde düzensizlik noktasını özetle,
1-ödeme Zamanı gelmesine rağmen Zamanında/gününde ödenmeyip daha sonra ödenmesi,bu durumların süreklılilik arzetmesi,
2-yine ödeme gününde ödenmemesi,daha sonra da tam ödenmeyip,noksan ödenmesi(akabinde ki aya ait maaş ödeme tarihi gelmesi/geçmesine rağmen noksan ücretin hala ödenmemiş olması)
sizin olayınızda 2 ci şık + hala eylül ay ı maaşının ödenmemiş olması var,bu nedenle kesin olmamakla birlikte haklı feshin mümkün olabileceği,diğer yönden yukarıda dediğim gibi önce ihtar çekerek sözleşmenin feshi,bu fesih bildirimi içinde de örneğin üç veya beş gün içinde tazminat ve var ise diğer alacaklarınızın .....banka hesabına ödenmesini talep ediniz,belirtilen sürede ödenmez ise( ki ödenmez gibi!)ondan sonra dava açmanız daha uygun olur düşüncesindeyim.
Tekrar avukatınız ile görüşünüz.

tamamdır çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgileri avukatımlada konuşup ona göre hareket edicem