Gecikmiş Kira Beyannamesi

Merhaba. Kiradayım ancak kira gelirim var. 2022 ve 2023 yıllarına ait kira beyannamesini hazır beyan sistemi üzerinden verdiğimde vergi çıkmıyor sadece damga vergisi çıkıyor. Onay kısmında vergim olmadığı için pişmanlık seçeneğini seçemedim kss seçtim. Bana gecikme nedeniyle vergi ziyai veya gecikme gibi cezalar çıkar mı çıkmaması için ne yapabilirim acaba onay kısmında 376.madde gereği ceza indirimi talep ediyorum kutucuğu var onuda mı seçmeliyim yardımcı olabilir misiniz acaba

Sayin yscn

376 ile KSS ayni anda secilmez. Vergi cikmadigi icin 376 zaten secemezsiniz. KSS secip uzlasma talep etmeniz lazim. Bence siz bir meslek mensubundan yani SMMM yardim alin.
Meslektasimiz daha onceki beyannamelerde bakip ornegin daha onceleri goturu gideri mi? Grrcek gider mi? Sectiniz meslaktasimiz bunada bakacaktir

Sayin yscn

376 ile KSS ayni anda secilmez. Vergi cikmadigi icin 376 zaten secemezsiniz. KSS secip uzlasma talep etmeniz lazim. Bence siz bir meslek mensubundan yani SMMM yardim alin.
Meslektasimiz daha onceki beyannamelerde bakip ornegin daha onceleri goturu gideri mi? Grrcek gider mi? Sectiniz meslaktasimiz bunada bakacaktir
Hocam daha önce gerçek gideri seçtik kira giderini beyan edebilmek için. Bilmediğimden soruyorum kira giderim olmasına rağmen bu durumda kss nedeniyle bana ceza gelecekse giderim olmadan sadece gelirim olsaydı ve ödemem çıksaydı pişmanlıktan yararlanabilecektim ve ceza ödemeyecektim sanırım bu ne kadar adil oluyor.

Hocam daha önce gerçek gideri seçtik kira giderini beyan edebilmek için. Bilmediğimden soruyorum kira giderim olmasına rağmen bu durumda kss nedeniyle bana ceza gelecekse giderim olmadan sadece gelirim olsaydı ve ödemem çıksaydı pişmanlıktan yararlanabilecektim ve ceza ödemeyecektim sanırım bu ne kadar adil oluyor.
Sayin yasin

Yontem tamam. Zira Götürü Gider yöntemini seçmiş olan bir mükellef, ancak 2.yıldan sonra Gerçek Gider yöntemini tercih edebilir. Siz bastanGerçek Gider yöntemini secmissiniz dolayisiyla sorun yok.

Kira beyannamelerinde soyle birsey de var. Mesela odeme cikmiyorsa o donem ile ilgili beyannnmae vermenize gerek yok. Mesela 2022 ve 2023 yillarinda sectiginiz yontem dilayisiyla Zarariniz varsa beyanname vermeyebilirsiniz.

Evet hocam zarar var o yüzden ödeme çıkmıyor sadece damga vergisi çıkıyor ama istisna tutarından fazla gelirim oldu 2022de 12000 tl 2023te 22600 tl. Peki vermezsem ilerde sorun yaşar mıyım damga vergisi çıkacaktı neden vermediniz derler mi. Kusura bakmayın sorularım için hocam

Evet hocam zarar var o yüzden ödeme çıkmıyor sadece damga vergisi çıkıyor ama istisna tutarından fazla gelirim oldu 2022de 12000 tl 2023te 22600 tl. Peki vermezsem ilerde sorun yaşar mıyım damga vergisi çıkacaktı neden vermediniz derler mi. Kusura bakmayın sorularım için hocam
Tamam zarar varsa beyanname vermene gerek yok. Istisna tutarinin uzerinde kira geliriniz olabilir. Istisnayi ve gercek giderleri dustuyseniz zarar donmus, kira odemesi cikmamis olabilir. Zaten siz hazir beyannameye rakamlari dogru girdiyseniz ve gercek gideri sectiyseniz, hazir beyandan yaptiginiz icin beyanname dogru dur.

Damga Vergisi cikacakti vermediniz. Niye vermediniz. Vergi dairesi boyle birsey demez.
Varsayalim ki dediler. Sende Kanunda beyanname verilmez deniyor. Dersen ne olacak. Aslinda Damga Vergisi gercegini cogu meslektaslarimiz yanlis biliyor.
Onuda ileride bir gun aciklayqcagim