Geçmiş Aylara Ait Sürekli Devreden Çıkan Kdv Düzeltmeleri

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar Selamlar
Bir konuda tereddüt ettim sizlerinde fikirlerini almak isterim.

2018 yılı temmuz ve kasım ayları için kdv düzeltmesi yapmam gerekiyor.(ihracat işleminden dolayı)

Beyannamelerin önceki hali ve son şeklini karşılaştırmalı aşağıya aktarıyorum.

1- Temmuz önceki halinde ağustos ayına kdv devri vardı.(ihracat bildirilmemiş)
Düzeltme sonucu yine devir çıkacak ancak ihr.kdv iadesi doğacak ve haliyle devreden kdv değişecek.Ağustos ayına devreden kdv artacak.
2- Ağustos eylül ve ekim aylarına ait önceki halinde alım satım yok, sadece temmuz devir kdv sürekli devrediyordu.
Temmuz düzeltmesinden sonra devreden kdv artacağı için 8-9 ve 10.aylar için önc.dönem devr.kdv haliye değişiyor.
3- kasım ayında ihracat alım satım var. önceki halinde ihracat alım satım bildirilmemiş, sadece ekimden devreden kdv bildirilmiş.(Bu da aslında temmuzdan beri gelen
sürekli devreden kdv)
Düzeltme verilince hem ihr.satış bildirilecek,hemde ekimden devreden önc.dönem devr.kdv değişecek.
4- Aralıkta faaliyet yok sadece devreden bildirilmiş,ancak kasım düzeltmesinden sonra devreden kdv değişecek.

Şimdi sormak istediğim soru şu:
Temmuz,kasım ve hatta aralık kdv düzeltilecek.
fakat temmuz düzeltmesinden sonra devreden kdv değişeceği için 8-9 ve 10.ay kdv beyanlarını da düzeltmem gerekir mi? Çünkü bu aylarda alım satım yok, sadece önc.dönemden devir kdv değişmiş olacak.
NOT:
60 NOLU KDV sirküleri der ki;
Düzeltme beyannamesinin verildiği dönemden en son vergilendirme dönemine ait KDV beyannamesine kadar, bu düzeltme neticesinde aradaki vergilendirme dönemlerinde ödenecek bir vergi çıkmaması kaydıyla, her bir dönem için ayrı ayrı düzeltme beyannamesi verilmesine gerek bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tür durumlarda düzeltmenin yapıldığı vergilendirme dönemi ile en son vergilendirme dönemine ilişkin, düzeltme beyannamesi verilmesi yeterli olacaktır.

Bu durumda temmuz ayına düzeltme verdikten sonra, kasım ayını düzeltirken önc.dönemden devr.kdv'yi düzeltilmiş temmuz devir rakamına göre girersem 8-9 ve 10 için düzeltme vermeme gerek yok diye düşünüyorum.
Siz ne dersiniz?

Ya da ne gerek var bunca detaya,alt tarafı 3 dönem. Onları da düzeltin gitsin'mi dersiniz? :)