fonradar

Geçmiş Döneme Ait Kira Gelir Beyannamesi

Merhabalar,

2018 yilina ait aldigim kiralari konuyu cok bilmedigim icin beyanname vermemistik.
Bu sene oncelikle 2019 yilina ait beyannamemi verdim. Kendim de kirada oturdugum ve kredi ile evi aldigim icin sadece Damga Vergisi odemesi cikti ve odedim.
Bir onceki yil icin yaptigimda da ayni sekilde sadece Damga Vergisi cikiyor. Fakat son onay asamasinda cezali odeyecegimi belirten bir uyari cikiyor. Bu da tedirgin etti. Oncesinde sormak istedim. Okudugum bazi kaynaklarda, vergi borcu cikmadiginda zaten bir ceza olmayacagi yonunde. Fakat emin olamadim.

Vereceginiz yanitlar icin simdiden tesekkurler.

Merhabalar,

2018 yilina ait aldigim kiralari konuyu cok bilmedigim icin beyanname vermemistik.
Bu sene oncelikle 2019 yilina ait beyannamemi verdim. Kendim de kirada oturdugum ve kredi ile evi aldigim icin sadece Damga Vergisi odemesi cikti ve odedim.
Bir onceki yil icin yaptigimda da ayni sekilde sadece Damga Vergisi cikiyor. Fakat son onay asamasinda cezali odeyecegimi belirten bir uyari cikiyor. Bu da tedirgin etti. Oncesinde sormak istedim. Okudugum bazi kaynaklarda, vergi borcu cikmadiginda zaten bir ceza olmayacagi yonunde. Fakat emin olamadim.

Vereceginiz yanitlar icin simdiden tesekkurler.

Merhaba
Şİmdi konuyu birkaç açıdan değerlendirmek lazım.
1- 2018 yılı içerisinde aldığınız kiralar o yıla ait istisna hadlerinin altında ise (istisna rakamları: mesken kiraları 4.400 işyeri kiraları 34.000) konuya ait bir dilekçe verip beyanname vermeye gerek olmadığını bildirebilirsiniz.
2- Şayet istisnaların üzerinde bir geliriniz var ise (yaptığınız hesaplamaya göre vergi çıkmasa bile) her halükarda beyanname vermeniz gerekmektedir.

Geç verilen beyannamelerde vergi borcu çıkmasa dahi,beyannameyi süresinde vermemekten dolayı ceza kesilecektir.Gelen uyarı bu sebepledir.

Tahsin Bey yanıt için teşekkürler.
Son aşamada onayladım ve beyannamemi verdim. 2018 yılı için kredi ödediğimden dolayı vergi borcu "0.-TL" çıkmasına rağmen, 25.-TL ceza, 89.-TL Damga Vergisi ödedim.
Umarım diğer merak edenler için de bir miktar yol gösterici olur.
Sevgiler