Geçmiş yıl karları ve zararları.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan sera
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sera

Katkı Sunan Üye
Şirketin 2007 yılı karı 25000 TL, 2008 zararı 29000 TL ve 2009 karı 19000 TL ise,
2007 nin karı ile 2008 zararını mahsup edebiliyormuyuz? Yani şirketin 570 nolu hs.ve 580 nolu hs.nda bu bakiyeler var. Bunları 570 borçlu, 580 nolu hs.alacaklı şeklinde mahsup edebiliyormuyuz? Mahsup etmediğimiz zaman hem 570 nolu hs.hem de 580 nolu hs.bakiye veriyor. 2010 yılında geçmiş yıl karı 15000 TL mi gözükecek?

Ynt: Geçmiş yıl karları ve zararları.

2009 yılı kurumlar vergisi beyannamesini doldururken geçmiş yıl zararına 2008 yılı zararını yazacaksınız.daha doğrusu 2009 yılı geçici vergi beyanından itibaren yapabilirdiniz.

2009 geçici vergi beyannamesinde düştük zaten.Sormak istediğim o değil. 2007 yılında kar gözüküyor. 2008 yılında da zarar. 2009 yılında bu karla zararı karşılaştırıp mahsup mu yapıcam?Yukarıda verdiğim rakamlara göre gidersek 25000 ve 29000 mahsup olursa 4000 geçmiş yıl zararı olur. 2009 yılında da 19000 TL kar çıkıyor. Yani 2010 yılında 15000 TL geçmiş yıl karı oluyor.Benim sormak istediğim:
--- 570 ve 580 nolu hesaplar karşılıklı işlenerek mahsup yapılıyor mu?
--- 2009 yılında 19000 TL kar çıkıyor.Yıl sonunda 690 nolu hs. 19000 iken ve geçmiş yıl zararından 4000 TL kalmışken 690 nolu hs.ile 580 nolu hs. mı karşılaştırılacak mahsup için.Ya da kar 690 nolu hs.tan başka bir hesaba mı aktarılacak? Teşekkürler.

2007 yılı karını 2008 zararı ile ilişkilendirmeyin.2008 zararınızı 2009 karı ile mahsup edeceksiniz.2010 yılını kar ile kapatırsanız bu defada 2008 den kalan zararı 2010 ile mahsup edebilirsiniz.

O zaman 2009 bilançosunda hem geçmiş yıl zararı,hem de geçmiş yıl karı gözükecek.Doğru mudur?
Bir de 2010 yılında kar çıkarsa bu karı 690 ile 580 nolu hs.lar mı karşılaştırılacak? Teşekkürler..

Bana aynı bilançoda hem geçmiş yıl zararı hem de geçmiş yıl karı olması mantıklı gelmiyor.Ama yasal olarak nasıldır ben de onu soruyorum.Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Hem geçmiş yıl zararı , hemde karı olabilir. Mahsup edilebilecek yıllarla ilgilidir.
Zararlar 5 yıl indirilebilir. Ancak kar önce zarar sonra ise yetkili kurulda karar alınıp mahsup edilebilir.

Yani önceki yılda kar, sonraki yılda zarar varsa ortakların karar defterine bu konuyla ilgili karar alıp imzalaması mı gerekiyor?Yetkili kuruldan kastınız ortaklar (yani müdür ve ortaklar) mıdır?

geçmiş yıl karlarının sermayeye ilavesi yapılacak.Bunun için de rapor hazırlamaktayız.
2008 karı 40 tl,
2009 karı 30tl ,
2010 karı 35 tl olduğunu varsayalım.
Aynı zamanda 580 hesapta 10 tl mevcut.
500 HESAP 60 tl olsun.

Bu durumda raporu hazırlarken geçmiş yıllar karlarını sermayeye ilave ederken, geçmiş yıl zararı olan 10 tl den raporda hiç bahsedilmeyecek mi?
Nasıl bir yol izlenmelidir?

Eğer karları zararlardan
özellikle sonraki yıllar zararlarına mahsup yaparsanız aynen kar dağıtımı sayıp stopaj kesip muhtasarla ödemek zorunda kalırsınız

Bir limited şirket ortakları hisselerini başka kişilere devrederek ortaklıktan çıkacaklar. Şimdi bunun için ortakların alacakları rakam sermayenin çok çok üzerinde bir rakam olarak gözükmekte. Bu nedenle tescilli sermayemizi sermaye yedekleriyle yükselterek makul bir seviyeye çekmek istiyoruz.
Neden? Çünkü değer artış kazancı doğacağından ortaklara yüksek tutarda vergi ödetmemek için.
Şimdi:
500 hesap : 60
502 hesap :360
525 hesap (6111 sayılı kanun 10.maddesi gereği stok affından gelen rakam): 12
570.01 2008 karı :40
570.02 2009karı :30
570.03 2010karı :35
580 hesap :80
Yapacağım kayıtlar ve işlemler:

570 .01 2008 karı 40
570.02 2009karı 30
570.03 2010karı 10
580 geçmiş yıl zararları 80

İlk önce bu işlemi yaparak sermaye yedeğim olan 570 hesap bakiyesini 25 tl olarak görürüm.
Matbu rapor örneklerine ek olarak aşağıdaki durumu rapora eklerim.
Hazırlanacak smmm raporunda geçmiş yıllar karlarının sermayeye ilavesinde 570.03 hesabın ilk oluştuğu yevmiye madde nosunu ve tarihini + 570.03 hesabın yukarıda geçmiş yıllara mahsubunun yevmiye madde nosunu ve tarihini rapora eklerim.
Daha sonra 570.03 +525 + 502 hesapların bakiyesini 500 hesaba eklerim.
570.03 25
525 12
502 360
500 397

Tescilli sermayem 457 ye yükselir. Kalan fark için (kalan fark : sermayedarlara ödenecek toplam tutar ?tescilli sermaye) ister nakit artırımda bulunarak sermayeyi devir nedeniyle doğmasını istemediğim değer artış kazancını engellerim. Ya da nakit artırımda bulunmam, değer artış kazancı nedeniyle ödenecek vergiye razı olurum.
İşte burada karar vermemi sağlayacak olan şey: nakit artırımın maliyeti mi büyük yoksa değer artış kazancı karşısında ödenecek vergi mi daha büyük sorusunun cevabı olacaktır.
Kafama takılan nokta:
Nokta1. 6111 sayılı kanunun 10.maddesinin ikinci fıkrasına göre "Emtia için ayrılan karşılık, ortaklara dağıtılması veya işletmenin tasfiye edilmesi halinde sermayenin unsuru sayılır ve vergilendirilmez" denilmektedir. Bu durumda 525 hesaptaki stok affından oluşan rakamın 502 hesap gibi veya yedekler gibi veya geçmiş yıllar karları gibi smmm raporuyla 500 hesaba devri mümkün müdür?
Nokta2.Diyelim ki sermaye tescili sonrası rakam 457 tl oldu. Ödenen toplam bedel 500 tl. Ama bu arada bu işlem tarihine kadar olan periyoda bir kar veya zarar var. (1/1/2011-14/09/2011) dönemi için. Bu kar veya zarar değer artış kazancının tespitinde dikkate alınmalıdır.
Tüm bu işlemleri içeren rapor örneğimi hazırladım. Yardımlarınızı ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.
Saygılar?

Sevgili Formdaşım

**Tescilli sermayem 457 ye yükselir. Kalan fark için (kalan fark : sermayedarlara ödenecek toplam tutar ?tescilli sermaye) ister nakit artırımda bulunarak sermayeyi devir nedeniyle doğmasını istemediğim değer artış kazancını engellerim. Ya da nakit artırımda bulunmam, değer artış kazancı nedeniyle ödenecek vergiye razı olurum.
İşte burada karar vermemi sağlayacak olan şey: nakit artırımın maliyeti mi büyük yoksa değer artış kazancı karşısında ödenecek vergi mi daha büyük sorusunun cevabı olacaktır.

-Nakit arttırımın maliyeti olmaz.Fakat Değer Artış Kazancında istisna tutarı 8.000.-tl düştükten sonra
değer artış kazancı nedeniyle ödenecek vergiye razı olursun.Yani bu daha maliyetli

**Nokta1. 6111 sayılı kanunun 10.maddesinin ikinci fıkrasına göre "Emtia için ayrılan karşılık, ortaklara dağıtılması veya işletmenin tasfiye edilmesi halinde sermayenin unsuru sayılır ve vergilendirilmez" denilmektedir. Bu durumda 525 hesaptaki stok affından oluşan rakamın 502 hesap gibi veya yedekler gibi veya geçmiş yıllar karları gibi smmm raporuyla 500 hesaba devri mümkün müdür?

-Evet devri mümkün.Yanlız burda tek sorun 502 hesap bu hesabın 500 Sernayeye ilavesi sorun değil kar dağıtımı sayılmaz.Onun için vergilendirilmez fakat aynı zamanda bunun için yani 502 hesap için ''başka hesaba Virmanı,devri v.s'' kar dağıtımı olarak adddilir ve vergilendirilmesi gerekir.Bence burda Dikkatli olmanı öneririm.

ferhat

Bende bugün benzer bir konuyla ilgili başlık açmıştım: (6111 ile ayrılan karşılıkların Sermayeye İlavesi ??? şeklinde)

Burda da bahsettiğim gibi ne Ticaret Sicil, ne de maliye bu karşılık hesabının sermayeye ilavesiyle ilgili net bir yanıt veremedi. Acaba bu işlemi yapıp Ticaret Sicilde tescil edebildiniz mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

sayın yasari,
benim bahsettiğim ve sayın ferhat ın onayladığı şeklinde stok affından kaynaklanan bu tutarı sermayeye raporunu yazarak devir edebilirsin diye düşünüyorum. Sonuta kanun maddesinde bu ibare yer almakta.Maddesi ortada.
Sayın Ferhat,
Nakit attırımın maliyeti derken noter vb. masraflarından sözetmek istedim.Yanlış anlaşılmayayım.Cevabınız için teşekkürler.