Geçmiş Yıl karlarının Sermayeye Eklenmesi 6111 sayılı kanun

Mrb arkadaşlar Dağıtılmayan geçmiş yıl karlarını geriye dönük hesaplayarak sermayeye eklemek için bu yeni kanunda 2 mayısa kadar eklemek gerekiyormuş.Benim burda geriye dönük 2004 den itibaren 6 senelik var
ama hiç yedek akçe felan ayırmadım dönem net karlarından şimdi Sermaye raporu hazırlamadan önce yapmam gerekenler için yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: Geçmiş Yıl karlarının Sermayeye Eklenmesi 6111 sayılı kanun

Torba Yasa ile 5811 Varlık Barışında beyan edilen tutarların sermayeye ilavesine ilişkin ek süre hükümler söz konusu bu mu kasdediliyor sorunuzda acaba? Eğer böyle bir durumda şirketiniz varsa 31.05.2011 tr. Bknz. 6111/Geçici 3-a

Yok, Geçmiş Yıl Karlarınızı Sermayeye ilave sözkonusu ise;

Öncelikle Ödenmiş Sermayenin %5'ine kadar I.Tertip Yedekleri ayırın Kalan kısma ilişkin rakamlara göre Raporunuzu hazırlayabilirsiniz.

evet aynen o konuda.%5 yedke akçeleri yaırdıktan sonra raporu düzenlicem tşk ederim

sabosabo ' Alıntı:
Mrb arkadaşlar Dağıtılmayan geçmiş yıl karlarını geriye dönük hesaplayarak sermayeye eklemek için bu yeni kanunda 2 mayısa kadar eklemek gerekiyormuş.Benim burda geriye dönük 2004 den itibaren 6 senelik var
ama hiç yedek akçe felan ayırmadım dönem net karlarından şimdi Sermaye raporu hazırlamadan önce yapmam gerekenler için yardımcı olursanız sevinirim

Bu konuyu biraz açarmısınz lütfen anlayamadım bizim mesela 2004 yılından bu yana karlarımız duruyor.Bunlarla ilgili nasıl işlemler yapmalıyız

6111 sayılı yasada dağıtılmayan karların sermayeye ilavesi konusunda bir hüküm var mı? Ben rastlamadım..

var evt onun yazısına size birazdan atarım.şimdi ben sermayeye ilave yapacağım geçmiş yıl karlarından
ödenmiş sermaye tutarım olan 20.000 x %5 : 1.0000 TL 1.tertip yedek akçe bu tutarı geçmiş yıl net karlarından düşerek ilavemi yazacağım rapora bi açarsak bunu çok iyi olur
örnek

2004- 15.000
2005- 20.000
2006- 50.000 gibi

15.000-1.000 =14.000 ilave edilcek tutar gibimi her seneye

Ali Bey bi örnekle açıklarmısınız kısa Acil bekliyorum

nasıl hesaplama yapacağımı başka cevap verecek kimse yokmu arkadaşlar

?

sayın sabosabo,

geçmiş yıl karlarınız zaten sizin özkaynklarınızın içindedir. Sadece yasal yedekleri yıllara itibariyle ayırırsınız ve de

6111 sayılı yasada 02.Mayıs 2011 e kadar ilave edilecek diye bir zorunluluk yok normal geçmiş yıl karları için

ama sizin özellikli bir durumunuz varsa konuyu detaylandırısanız iyi olur.

YILMAZCELIK57 ' Alıntı:
sayın sabosabo,

geçmiş yıl karlarınız zaten sizin özkaynklarınızın içindedir. Sadece yasal yedekleri yıllara itibariyle ayırırsınız ve de

6111 sayılı yasada 02.Mayıs 2011 e kadar ilave edilecek diye bir zorunluluk yok normal geçmiş yıl karları için

ama sizin özellikli bir durumunuz varsa konuyu detaylandırısanız iyi olur.

Bende böyle bir zzorunluluk olmadığını biliyorum..

5811 ile 6 ay içerisinde sermayeye ilave edilmesi gerekirken unutulan yurtiçi beyanların affı için eklenmiş madde.

Perşembe, 07 Nisan 2011 04:27
5811 Sayılı Bazı Varlıkların Milli Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Kanuna İlişkin Genel Tebliğ (Seri No: 4)

2. Sermaye artırımını gerçekleştirmeyenlerin durumu

5811 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan mahsup imkanından yararlanılabilmesi için, bilanço esasına göre defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince, Türkiye'de sahip olunan ve beyan edilen varlıklara ilişkin tutarların beyan tarihinden itibaren altı ay içerisinde sermayeye ilave edilmesi gerekmekteydi.

6111 sayılı Kanunun geçici 3 üncü maddesiyle, 5811 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre beyan edilen varlıklara ilişkin olarak süresi içinde sermaye artırımında bulunmayan mükelleflere, 2 Mayıs 2011 tarihine kadar (bu tarih dahil) ek süre verilmektedir.

Buna göre, beyana konu yurt içinde bulunan varlıklara ilişkin tutarları beyan tarihinden sonraki altı aylık yasal sürenin bitim tarihinden itibaren 2 Mayıs 2011 tarihine kadar (bu tarih dahil) sermayelerine ilave eden mükellefler, 5811 sayılı Kanunda yer alan diğer şartları da taşımaları kaydıyla, 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren diğer nedenlerle 1/1/2008 tarihinden önceki dönemlere ilişkin olarak yapılacak vergi incelemeleri hakkında 5811 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan mahsup imkanından yararlanabileceklerdir.