zirve

Geçmiş Yıllar Karları?

Üyelik
20 Tem 2005
Mesajlar
58
Merhabalar,

Geçmiş yıllar karları 18 milyar,
Geçmiş yıllar zararı 57 milyar,

- Karar alıp G.Yıllar kârını ve G.Y.zararına (düzeltilmiş)mahsup edeceğiz
(Karar noterden geçmeli mi?)
- Artan 38 milyarlık G.Yıl zararını 2006 geçici vergilerinde mahsup edilmiş şeklini mi yazacağız ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,,
Aysen Lisarlı
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
1. Karar almanız faydalı olacaktır. Kararın noterce onayına gerek olmadığını düşünüyorum.

2. Dönem karından geçmiş yıl zararları mahsup edilirken, muhasebe kayıtlarındaki geçmiş yıl zararları dikkate alınmaz. Kurumlar Vergisi Beyannamesindeki mali zarar yani Gelecek Yıla Devreden Cari Zarar dikkate alınır.
 
Üyelik
20 Tem 2005
Mesajlar
58
Mesut Bey cevabınız için teşekkür ediyorum, Mali zarar Kkeg den dolayı az da olsa daha düşük, bunu dikkate alacağım. Merak ettiğim yeni geçici leri yaparken "Geçmiş yıl zararları " bölümüne mahsup ettiğim G.yıl karlarını düşüp mü yazmam lazım ? (Eğer böyle ise bu mahsubu geciktirmek işletmelerin lehine oluyor..)
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
Ayşen Hanım,

Geçici Vergi Beyannamenizde kar çıkıyorsa ve bu kardan geçmiş yıl zararlarını mahsup edecekseniz,
mahsup edeceğeniz geçmiş yıl zararları son beş yıllık kurumlar vergisi beyannamenizdeki gelecek yıla devreden zarar olacaktır.

Yani, muhasebe kayıtlarınızdaki 580' i geçmiş yıl karlarından mahsupta etseniz, muhasebe kayıtlarında 580 hesabın tutarı ne olursa olsun, dikkate alacağanız tutar yine geçmiş yıl beyannamelerindeki mali zarar olacaktır.
 
Üyelik
31 Ocak 2006
Mesajlar
731
burada şunuda belirtmek isterim, 2003 yılı enf. düzeltmesinden kaynaklanan geçmiş yıl zararlarını indiremezseniz, eğer böyle bir durum varsa bunada dikkat ederseniz iyi olur.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Merhaba,
Soru hem ticaret kanunu hemde vergi kanunları açısından sorulmuş. Vergi kanunları açısından bilançodaki kar ve zarar değil, beyannamedeki kar ve zarar tutarları önemlidir ve dikkate alınmalıdır.

Arkadaşımızın sorusuna göre ve anladığıma göre;

Eğer bir Anonim Şirket söz konusu ise; Bilançoda görülen geçmiş yıl karını mahsup etmeden zaten dönem karını dağıtamayacağınıza göre "Kar Dağıtım Tablosunda" öncelikle geçmiş yıl zararının mahsup edilmesi gerekmektedir. Bu kararında "Yönetim Kurulunun" önerisiyle TTK.362. ve 369. maddeleri gereğince (mali tabloların kabul edilmesi şeklinde) "Genel Kurulda" alınması gerekmektedir. Genel Kurulda zaten hükümet komiseri bulunacak ve tutanaklar komiser tarafından imzalanarak, tescil ve ilan edilecektir. Bu nedenle Genel Kurul ile ilgili işlemler dışında ayrıca noter tasdiki v.s. gerekmemektedir.

Limited şirkette ise, bu karar TTK 539. madde gereğince Ortaklar Kurulu Kararı ile alınmalıdır.

Beyannameden indirimi ise yukarıdaki işlemlerden bağımsızdır. "Düzeltilmiş Geçmiş Yıl Zararı" tutarına dikkat etmek gerekiyor. Düzeltme (2003 ve önceki dönem) öncesi geçmiş yıl karları olabilir ve düzeltme ile bu zarar olarak çıkmış olabilir. Eğer böyle ise beyannamede en azından 2003 ve öncesi döneme ait indirilecek bir zarar mevcut olmayacaktır. Zarar rakamı artmış ise düzeltmeden oluşan zarar dikkate alınmayacak, düzeltmeden önceki geçmiş yıl zararlarında KKEG olarak değerlendirlecek tutarların düşülmesi ile bulunacak tutar dikkate alınacaktır. Bu tutarlar bilançodaki "Geçmiş Yıl Zararları" tutarından bağımsız, önceki dönemde vermiş olduğunuz beyannamede yazılı olan "Geçmiş Yıl Zararları" ve (varsa) 2004 yılı dönem zararı toplamı olacaktır.

Düzeltme öncesi zarar tutarlarını da yazarsan rakamsal olarak yardımcı olmaya çalışırız.
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
Sn. Aysen sanırım geçici vergi beyannamesinden indirilecek geçmiş yıl zararlarını sormakta. Örnek vermek gerekirse :

Firmanın 2006/1. Dönemde 50.000 YTL. mali kar elde ettiğini varsayalım.

Firmanın geçmiş dönem zararları aşağıdaki gibidir :

2003 Yılı K.V. Beyannamesindeki Gelecek Yıla Devreden Zarar 10.000 Ytl.
2004 Yılı K.V. Beyannamesindeki Gelecek Yıla Devreden Zarar 20.000 Ytl.
2005 Yılı K.V. Beyannamesindeki Mali Kar 5.000 Ytl.

Ayrıca 2005 yılında 2003 Yılı Zararının 5.000 YTL.' sinden faydalanılmıştır.

2006/1. Dönem geçici vergi beyannamesinde kardan kaç YTL. düşülecektir?

25.000 YTL. düşülecektir.
 
Üyelik
20 Tem 2005
Mesajlar
58
Sayın Mesut Bey, Tamer Bey ve Denetmen200,

Açıklamalarınız için çok teşekkürler.
Mizandaki rakamların karar ile mahsup işlemi beyannamelerdeki işlemlerden tamamen bağımsız bir işlem olduğunu anlıyorum.
2003 ve 2004 'ün DüzeltilMEmiş zararı nı ,,

Buna Göre:

2003 DüzeltilMEmiş Mali Zararı.... 12.021-Ytl
2004 DüzeltilMEmiş? Mali Zararı.... 10.407-Ytl
TOPLAM.................................... 22.428-Ytl

2005/12 Dönem Kârı.................. 17.877-Ytl
KKEG ....................................... 467-Ytl

T.KÂR....................................... 18.344-Ytl
GEÇMİŞ YIL ZARARLARI TOPL.... 22.428-Ytl


2006/01 Geçici V.Beyanına Yazılacak Geçmiş Yıl Zararı: 4.084-YTL //

Acaba hesabım doğru mu?
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
Evet hesabınız doğru.

Yalnız şunu belirteyim.

2003 Düzeltilmemiş Mali Zarar veya 2004 Düzeltilmemiş Mali Zarar diye bir ifade yanlış.

2004 Yılı Mali Zararı için ; Enlasyon düzeltmesinin yapıldığı dönemde ortaya çıkan mali zarar diyebiliriz. Yani mali zarar bir sonuçtur. Düzeltilmişi veya düzeltilmemişi olmaz.
 
Üyelik
20 Tem 2005
Mesajlar
58
Satın Mesut bey,

2005 Kurumlar beyannamesi verilirken yaptığımız Enflasyon düzeltmesi işlemlerinde, son geçici vergi ile kurumlar beyanı arasında (zarar rakamında) %10 dan fazla (+) bir farklılık olmuş idi. Düzeltilmemiş derken 12/2004 geçici beyanını göz önüne almış idim. Dediğinizden şunu anlıyorum, "2004 yılı için düzeltilmiş-düzeltilmemiş ibaresi kullanmadan, kurumlardaki mali zararı dikkate alacağız. " Zarar rakamı sadece enf.
düz.sonucu gecici vergiden fazla olduğu için yanlış bir iş yapmak istemedim. Cevabınız için tekrar teşekkürler.

Aysen Lisarlı
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
Aysen Hanım,

Enlasyon muhasebesi 2004 yılında uygulanmıştı. Ayrıca geçici vergi beyannamelerindeki zararı dikkate almıyoruz. Geçmiş yıl zararlarının vergi matrahından düşülmesi önemli olduğu için olayı kısa ve net tekrar özetliyorum.

2006 Yılı 1. Geçici Vergi Döneminde Kar elde ettiğinizi varsayalım. Bu kardan hangi geçmiş yıl zararlarını düşeceksiniz?

Zararınız 2003' te başladığı için 2003' ten başlıyorum.

2003 Dönemine ilişkin verdiğiniz Kurumlar Vergisi Beyannamesindeki Gelecek Yıla Devreden Cari Zararı + 2004 Enflasyon Düzeltmesi yapıldıktan sonra verdiğiniz 2004 Dönemine ilişkin Kurumlar Vergisi Beyannamesindeki Gelecek Yıla Devreden Cari Zararı + 2005 Hesap Dönemine İlişkin Vereceğiniz Kurumlar Vergisi Beyannamesindeki Gelecek Yıla Devreden Cari Zararı düşeceksiniz.

İyi günler
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
447
Konum
ÇORUM
Sayın Mesut Bey,

Yukarıda ayşen hanımın verdiği örneğe göre

2005 karından karşılık ayırma ve 2006 nisan ayındaki kurumlar vergisi tahakkuk kaydını nasıl yapılacağına yazarsanız sevinirim.
Saygılarımla
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
Sn. Canbolat,

Ayşen Hanım' ın verdiği örneğe göre 2005 hesap dönemine ilişkin Kurumlar Vergisi ödemesi çıkmıyor.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
447
Konum
ÇORUM
Mesut Bey

Gelir Tablosunda Dönem Net Kârı... 17.877-Ytl olarak ve karşılık ayrılmamış şekilde,
ayrıca bilançoda da dönem net karı 17.877.-YTL olarak gözükecek değil mi?
 
Üyelik
14 Şub 2006
Mesajlar
145
Evet Sn. Canbolat

Karşılık dediğiniz kurumlar vergisi karşılığı değil mi? Kurumlar Vergisi ödemesi olmadığına göre karşılığıda olmayacaktır.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
447
Konum
ÇORUM
sayın mesut bey cevaplarınız için teşekkürler.(Kurum vergi karşığından bahsetmiştim)
İyi çalışmalar , saygılarımla
 
Üst