Geçmiş Yılların Karının Dağıtımı.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Geçmiş yıllara ilişkin birikmiş karları dağıtmak istiyoruz.Ancak bu noktada yardıma ihtiyacımız var.Daha önce hiç yapmadığımız için bilgi topluyorum.

* 2003-2004-2005 ve 2006 yılı karını dağıtacam.

Bu noktada 2003/2004/2005 yıllarda kar dağıtımda hesaplanan stopaj oranının %15 olduğunu biliyorum ve 2006 yılı için ve bundan sonrası için %10 oldu.Ben bu karı 2007 içinde dağıtırsam hangi orana göre stopaj hesaplamam gerekiyor.
Bütün yılların toplamı için, içinde bulunduğumuz yılın stopaj oranı olan %10' umu almam gerekiyor, yoksa her yıılın kendi stopaj tutarı üzerinden hesaplayıpta toplamda mı ödemesini yapmam gerekiyor.Bu konuda *ACİL* olarak yardım ederseniz, çok sevinirim.

Teşekkürler.

Ynt: Geçmiş yılların karının dağıtımı.?

kurumlar vergisi kanunu 30/ 3 bakarmısınız

Ynt: Geçmiş Yılların Karının Dağıtımı.?

Sayın zeki ;
Belirtmiş olduğunuz kanun maddesinde dar mükellefleri ilgilendiren bilgiler var.!

bana kalırsa bu döneme ait olan stopaj oranı uygulanmalı.çünkü gelir vergisinde tahsilatın gerçekleştiği an önemlidir. dolayısıyla karı dağıtımı bu sene gerçekleştiği için bu senenin oranı uygulanmalıdır.

Öncelikle şirket yedeklerini ayırman gerekir
Kurumlar vergisindeki stopaj oranına bi göz atabilirsin

)(4842 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen alt bent. Yürürlük; 24.04.2003) i) Tam mükellef kurumlar tarafından; tam mükellef gerçek kişilere, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmayanlara ve bu vergilerden muaf olanlara dağıtılan, 75 inci maddenin ikinci fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarından (kârın sermayeye eklenmesi kâr dağıtımı sayılmaz.) [ ( 2006/10731 sayılı BKK ile değişen alt bent. Yürürlük; 23.07.2006) ( Tam mükellef kurumlar tarafından; tam mükellef gerçek kişilere, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmayanlara ve gelir vergisinden muaf olanlara dağıtılan, 75 inci maddenin ikinci fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarından (kârın sermayeye eklenmesi kâr dağıtımı sayılmaz) % 15 ) ]